,

Wzrosła liczna poszkodowanych w Zaporożu. "Twarz Rosji to zabici cywile"

22.03.2023 16:33

Ukraińskie służby podały najnowsze informacje o środowych rosyjskich atakach na cywilów. Do 33 wzrosła liczba poszkodowanych w ostrzela bloków mieszkalnych w Zaporożu. Z kolei 7 ofiar śmiertelnych potwierdzono w ostrzale miasta Rzyszczów w obwodzie kijowskim.

Wojna w Ukrainie
fot. PAP/EPA/UKRAINE STATE EMERGENCY SERVICE HANDOUT

W nocy z wtorku na środę oraz kilka godzin później rosyjskie rakiety spadły po raz kolejny na ukraińskie miasta. Jurij Małaszko, szef Wojskowej Administracji Obwodu Zaporoskiego, przekazał, że w ataku na Zaporoże do tej pory zostało rannych 33 osoby. W tym jedna ofiara śmiertelna. Wśród rannych jest także trójka dzieci w wieku 5,7 i 9 lat.

Małżonka prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska napisała w mediach społecznościowych, że "niezłomne Zaporoże jest dziś obiektem strasznego ataku wroga". Dodała, że "twarz Rosji" to również "triumfowanie z powodu zabitych i rannych cywilów".

Atak na Zaporoże. Rosyjskie rakiety trafiły w blok mieszkalny

Mer Zaporoża Anatolij Kurtiew informował wcześniej, że pod rosyjskim ostrzałem znalazły się dwa ośmiopiętrowe bloki mieszkalne. Doradca Zełenskiego Mychajło Podolak podkreślił, że ostrzał był "umyślnym atakiem" na budynki mieszkalne. Podolak opublikował na swoim Twitterze nagranie wideo, na którym widać, jak zwykły blok, stojący przy ruchliwej ulicy, nagle staje w ogniu, a krótko potem zmienia się w gruzy.

"Ruski mir przyszedł, by zabijać demonstracyjne i zuchwale, dopóki nie zostanie wyrzucony z Ukrainy do Hagi, albo przed inne trybunały, bez żadnych negocjacji" - oświadczył Podolak. Wcześniej prezydent Zełenski nazwał Rosję "państwem-terrorystą" i podkreślił, że prowadzi ona "uderzenia w osiedla mieszkalne, gdzie żyją zwykli ludzie i dzieci".

Ostrzał w obwodzie kijowskim

Do siedmiu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na miasto Rzyszczów w obwodzie kijowskim. Pod gruzami mogą być ludzie - poinformowały w środę ukraińskie służby ratunkowe. Rosyjskie wojsko zaatakowało miasto ostatniej nocy dronami kamikadze.

Na razie znaleziono siedem ciał, na miejscu trwa rozbieranie gruzów - przekazała rzeczniczka służb ratunkowych obwodu kijowskiego Wiktoria Ruban, cytowana przez portal Ukrainska Prawda.

Z kolei policja poinformowała o sześciu ofiarach śmiertelnych i dziewięciu rannych osobach. Wśród poszkodowanych jest dziecko. We wrogim ataku częściowo zniszczone zostały hotele pracownicze i szkoły. 

loader

RadioZET.pl/PAP/Ukraińska Prawda

Logo radiozet Dzieje się