Zbliża się punkt kulminacyjny w Bachmucie. Siły Rosji w "skrajnie opłakanym stanie"

17.03.2023 09:10

Eksperci z amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną twierdzą, że ofensywa Grupy Wagnera w Bachmucie zbliża się do punktu kulminacyjnego. Zdaniem analityków, siły rosyjskie odnoszą tam jedynie nieznaczne sukcesy taktyczne

Ofensywa w Bachmucie
fot. East News

Ukraińska agencja Unian powołuje się na najnowszy raport amerykańskiego ISW i podaje, że zdaniem ekspertów siły Federacji Rosyjskiej odnoszą w Bachmucie niewielkie sukcesy taktyczne. To z kolei, w ocenie ekspertów, może oznaczać, że ofensywa w tym regionie zbliża się do punktu kulminacyjnego. 

W raporcie powołano się na przedstawiciela ukraińskich sił zbrojnych Serhija Czerewatoja. Wojskowy przekazał, że w ciągu ostatnich 24 godzin, Rosjanie podjęli w rejonie Bachmutu 42 próby ofensywy.

"Stosunkowo niskie tempo rosyjskich ataków w rejonie Bachmutu i nieliczne doniesienia o ich postępach sugerują, że prowadzone przez Grupę Wagnera ofensywa w tym regionie zbliża się prawdopodobnie do punktu kulminacyjnego" - czytamy w raporcie. 

Ukraina. Wojska rosyjskie w "skrajnie opłakanym stanie"

Eksperci podtrzymują swoją opinię, że ograniczenie ofensywy w zachodniej części obwodu donieckiego, to część trendu, który obserwowalny jest na całej linii frontu, i wynika z ciężkich strat poniesionych przez siły Rosji. 

Wcześniej analitycy oceniali, że stan rosyjskiej armii w obwodzie doniecki jest "skrajnie opłakany". Ich zdaniem jest wysoce nieprawdopodobne, że wojska Władimira Putina będą w stanie przeprowadzić tam w najbliższym czasie działania ofensywne. 

Unian podał też, że w czwartek Rosja kontynuowała próby ofensywne w Bachucie. "Wszystkie zostały odparte przez siły ukraińskie. Z raportu sztabu generalnego wynika też, że wróg próbował przebić się w rejonie Łymanu" - czytamy.

loader

RadioZET.pl/Unian