,

Zełenski z mocnym apelem. "To torturowanie. Celem jest zabicie go"

01.02.2023 23:14

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił w środę, że jego zdaniem były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, więziony w Tbilisi, jest publicznie torturowany przez władze tego kraju. „Myślę, że ich celem jest zabicie go" – napisał w sieci Zełenski. Wezwał Gruzinów do uwolnienia Saakaszwilego, który jest również obywatelem Ukrainy.

Zełenski o torturowaniu Saakaszwilego
fot. SERGEI SUPINSKY/AFP/East News, screen: Wołodymyr Zełenski/Twitter

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili został przeniesiony na oddział intensywnej terapii, ponieważ stan jego zdrowia znacznie się pogorszył - przekazał we wtorek31 stycznia w gruzińskiej telewizji rzecznik polityka Giorgi Czaładze.

Saakaszwili odbywa wyrok sześciu lat więzienia za nadużywanie władzy, co on i jego zwolennicy uważają za karę motywowaną politycznie. Został zatrzymany jesienią 2021 roku po powrocie z Ukrainy. Mocny apel w obronie byłego prezydenta Gruzji wystosował w środę w sieci przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zełenski z mocnym apelem. "To torturowanie. Celem jest zabicie go"

Zełenski, podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Austrii Alexandrem van der Bellenem w Kijowie, pokazał zdjęcia przebywającego w szpitalu Saakaszwilego.

- To publiczne torturowanie obywatela Ukrainy. Nie poruszam kwestii, dlaczego aresztowano byłego prezydenta Gruzji, jakie są tego konsekwencje dla polityki i demokracji w Gruzji. To jest ich wewnętrzna sprawa. Mówię o aresztowaniu obywatela Ukrainy Micheila Saakaszwilego, który jest codziennie publicznie torturowany. Myślę, że ich celem jest zabicie go - powiedział Zełenski.

Jak pisze agencja Ukrinform, według Zełenskiego Saakaszwili został otruty, a "teraz jest powoli zabijany". Wcześniej w środę ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec zaapelował do władz Gruzji, by dopuściły go do Saakaszwilego, który - jak przypomniał - ma obywatelstwo ukraińskie.

Saakaszwili był prezydentem Gruzji w latach 2004-2007 i 2008-2013. Podczas pobytu na Ukrainie pełnił funkcje rządowe (był gubernatorem obwodu odeskiego) i uzyskał obywatelstwo tego kraju.

loader

RadioZET.pl/Wołodymyr Zełenski Twitter/PAP

Logo radiozet Dzieje się