Zełenski z wizytą w Wielkiej Brytanii. Pierwszy raz od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji

08.02.2023 09:42

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski składa wizytę w Wielkiej Brytanii. Na Downing Street ma spotkać się z premierem Rishim Sunakiem, a także odwiedzić ukraińskich żołnierzy szkolących się w tym kraju. To pierwsza wizyta ukraińskiego przywódcy w Wielkiej Brytanii od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji prawie rok temu. 

Wołodymyr Zełenski
fot. SERGEI SUPINSKY/AFP/East News

Wołodymyr Zełenski składa w środę wizytę w Wielkiej Brytanii, podczas której spotka się z premierem Rishim Sunakiem i wygłosi przemówienie w parlamencie - poinformowano w komunikacie wydanym przez Downing Street. Jak dodano, w środę brytyjski rząd przedstawi kolejny pakiet pomocy wojskowej, w tym zwiększenie szkoleń ukraińskich żołnierzy, a także ogłosi kolejny pakiet sankcji na Rosję.

Wołodymyr Zełenski w Wielkiej Brytanii

- Wizyta prezydenta Zełenskiego w Wielkiej Brytanii jest świadectwem odwagi, determinacji i walki jego kraju oraz świadectwem niezniszczalnej przyjaźni między naszymi dwoma krajami - powiedział premier Rishi Sunak.

- Od 2014 roku Wielka Brytania zapewnia ukraińskim siłom niezbędne szkolenie, które pozwala im bronić swojego kraju, chronić swoją suwerenność i walczyć o swoje terytorium. Jestem dumny, że dzisiaj rozszerzymy to szkolenie na żołnierzy piechoty morskiej i pilotów myśliwców, zapewniając Ukrainie armię zdolną do obrony jej interesów w przyszłości - oświadczył.

Szkolenie pilotów ma umożliwić w przyszłości pilotowanie zaawansowanych odrzutowców spełniających standardy NATO. Jak dodano, w ramach tej długoterminowej inwestycji w zdolności obronne Ukrainy, Wielka Brytania będzie współpracować z nią i sojusznikami w celu skoordynowania zbiorowego wsparcia, aby zaspokoić potrzeby obronne Ukrainy.

Jak przypomniano w komunikacie, Wielka Brytania prowadzi już na swoim terytorium szkolenia dla ukraińskich rekrutów, w ramach których w ciągu ostatnich sześciu miesięcy 10 tys. osiągnęło stan gotowości bojowej, a w tym roku przeszkolonych zostanie kolejnych 20 tys. ukraińskich żołnierzy. Wielka Brytania będzie kontynuować współpracę z ukraińskimi siłami zbrojnymi i społecznością międzynarodową w celu zwiększenia skali programu w 2023 roku.

Przypomniano również, że zaledwie w zeszłym tygodniu ukraińscy żołnierze przybyli do Wielkiej Brytanii, aby przejść przeszkolenie w zakresie obsługi czołgów Challenger 2, których przekazanie Rishi Sunak zapowiedział w połowie stycznia.

Przyjazd Zełenskiego to pierwsza wizyta ukraińskiego prezydenta w Wielkiej Brytanii od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę niemal rok temu i jego druga wizyta zagraniczna. W grudniu zeszłego roku Zełenski był w Stanach Zjednoczonych.

loader

RadioZET.pl/PAP/CNN