Zamknij

Zgwałcił niepełnosprawną kobietę. Ofiara wniosła o eutanazję

07.12.2022 15:57

89-letnie seniorka z Lint w północnej Belgii zdecydowała się na eutanazję po tym, jak zgwałcił ją 36-letni narkoman – podał dziennik "Het Laatste Nieuws". Zabieg ma zostać wykonany w poniedziałek 12 grudnia. Gwałciciel został skazany przez tamtejszy sąd na 8 lat więzienia.

Gwałt na seniorce. Eutanazja
fot. AP/Associated Press/East News, zdj. ilustracyjne

Szokująca seria wydarzeń rozpoczęła się w lipcu br. na terenie ośrodka opieki społecznej Zonnestraal w Lint. Pijany 36-latek, będący pod wpływem kokainy, zgwałcił w pokoju poruszającą się na co dzień na wózku inwalidzkim staruszkę.

Jak relacjonował skazaniec w sądzie, niczego nie pamiętał z tego zdarzenia. Jego adwokat stwierdził, że do zdarzenia by nie doszło, gdyby jego klient nie był pod wpływem narkotyków.

Belgia. Zgwałcił kobietę. Ofiara wniosła o eutanazję

Sąd orzekł o winie 36-latka i zdecydował o skazaniu go na 8 lat więzienia. Z informacji serwisu Hln.be wynika, że wydarzenia były dla kobiety tak traumatyczne, że złożyła ona wniosek o eutanazję. Władze zgodziły się na uśmiercenie seniorki i wyznaczyły, że "skrócenie jej życia ma nastąpić w poniedziałek 12 grudnia". "Wszystko, czego ona teraz chce, to pożegnać się z godnością" – powiedział dziennikowi Walter Damen, prawnik reprezentujący ofiarę gwałtu.

Na eutanazję zezwalają obecnie władze siedmiu państw na świecie, głównie z Europy i Ameryki. Są to Belgia, Luksemburg, Kanada, Nowa Zelandia, Hiszpania, Holandia i Kolumbia. W Polsce uśmiercenie człowieka, nawet za jego zgodą, jest przestępstwem. 

RadioZET.pl/PAP-Andrzej Pawluszek/Hln.be