Zamknij

Adam Niedzielski: W wakacje możliwe szczepienie dzieci. Wszystko zależy od badań

Jakub Plecha
02.04.2021 16:50
Adam Niedzielski, Tydzień z Radiem ZET
fot. PAP

- To nie był błąd systemu. Decyzja o uruchomieniu rejestracji 40 i 50-latków nie była ze mną skonsultowana - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski w Radiu ZET. Jego zdaniem, decyzja o wstrzymaniu szczepień była dobra. Ponadto, Adam Niedzielski zapowiedział możliwość uruchomienia szczepień dzieci oraz głęboki reset harmonogramu szczepień. Ministerstwo planuje zrezygnować z grupowania obywateli, co zapoczątkuje szczepienia populacyjne w Polsce.

Joanna Komolka dopytywała, kto wstrzymał rejestrację grup poniżej 50 roku życia. - Decyzja o wstrzymaniu szczepień została podjęta przeze mnie i ministra Dworczyka - poinformował minister zdrowia w audycji “Tydzień z Radiem ZET”. Jak zaznaczył Adam Niedzielski został popełniony błąd, z którego trzeba było się wycofać. - Minister Dworczyk wyjaśnił klarownie na czym polegał błąd [związany ze szczepieniami - red.]. Michał Dworczyk wziął na siebie całą odpowiedzialność i jest to bardzo odpowiedzialna postawa - dodał.

- Czy ten chaos szczepionkowy powinien skończyć się dymisją? - pytała Joanna Komolka.

- To nie jest pytanie do mnie. Oceniam pracę ministra Dworczyka bardzo wysoko - odpowiedział Adam Niedzielski. Jego zdaniem, szczepienia zostały zorganizowane bardzo skutecznie. Ponadto dodał, że wczorajszy błąd nie wpłynął na poziom zaszczepienia obywateli, a liczba osób zaszczepionych jest jedną z największych w całej Europie.

Minister zdrowia odniósł się również do zmniejszenia się liczby zakażeń. Jego zdaniem, na taki stan rzeczy ma wpływ okres przedświąteczny, który zaburza możliwość skutecznego przeanalizowania sytuacji pandemicznej. - Nie traktujemy tego sygnału poważnie, to nie jest symptom zmiany - mówił Adam Niedzielski w Radiu ZET. - W środę lub czwartek zostaną podjęte decyzje o zniesieniu lub utrzymaniu obostrzeń - dodał.

Minister zdrowia: W wakacje możliwe szczepienie dzieci. Warunkiem pozytywne wyniki badań

- Decyzja o rozpoczęciu szczepienia dzieci zostanie podjęta na podstawie badań prowadzonych przez producentów szczepionek - ogłosił w Radiu ZET minister zdrowia Adam Niedzielski. Rozpoczną się one pod warunkiem, że badania wykażą, że te szczepionki są bezpieczne.

Szef resortu zdrowia w Radiu ZET przeprosił też cukrzyków. 16 marca w audycji "Gość Radia ZET" zapowiadał że cukrzycy zostaną włączenie do grupy szczepień 1b. Dziś z tego wycofał się. - Cukrzykom należą się wyjaśnienia. Decyzja nie jest dla nich korzystna. Postanowiliśmy wprowadzić “głęboki reset” harmonogramu szczepień - mówił w programie Tydzień z Radiem ZET. Według niego ma to związek z malejącym zainteresowaniem do zaszczepienia się przez grupy młodsze. - Dalsze grupowanie obywateli pod względem zawodowym czy chorobowym nie ma sensu - dodał. 

Założeniem “głębokiego resetu” jest rezygnacja z grupowania Polaków i stopniowe wdrażanie szczepienie populacyjnego bez podziału na grupy wiekowe. Joanna Komolka dopytywała o założenia zaktualizowanego harmonogramu szczepień. - Mam nadzieję, że w kwietniu ruszą szczepienia w miejscach pracy które nie wymagają rejestracji - stwierdził Adam Niedzielski. Jego zdaniem, jeżeli dostawy szczepionek zostaną utrzymane na wysokim poziomie realne jest zaszczepienie wszystkich chętnych do końca sierpnia.

Nie możemy jeszcze mówić o końcu trzeciej fali

- To jeszcze za wcześnie, żeby mówić o końcu trzeciej falii pandemii - mówił minister zdrowia w Radiu ZET. Zdaniem Adama Niedzielskiego, kluczowa jest działalność infrastruktury szpitalnej, szczyt hospitalizacji będziemy mogli zaobserwować pod koniec przyszłego tygodnia. - Musimy zapewnić dobre warunki pacjentom. Niezwykle istotna jest dostępność tlenu. Osoby zakażone mutacja brytyjska koronawirusa wymagają większych ilości tlenu - dodał. To nawet dwukrotnie większe zapotrzebowanie niż przy drugiej fali, którą obserwowaliśmy na przełomie września i października. 

Minister zdrowia w Radiu ZET zaalarmował o bardzo złej sytuacji pandemicznej na Śląsku. - Jesteśmy przygotowani do ewentualnej ewakuacji pacjentów [do innych województw - red.]. Adam Niedzielski zapewnił, że bazy lotnictwa ratunkowego, na Południu kraju, działają przez całą dobę. - Pacjenci są transportowani karetkami ze Śląska do m.in. województwa opolskiego. W szpitalach zwiększona jest skala wypisów z oddziałów covidowych - dodał. 

Adam Niedzielski odniósł się do słów prof. Andrzej Horbana o wprowadzeniu m.in. godziny policyjnej. - Obostrzenia wprowadzane są po szerokich konsultacjach premiera Mateusza Morawieckiego z doradcami - stwierdził minister zdrowia w audycji “Tydzień z Radiem ZET”. Jak zapewnia, punkt widzenia prof. Horbana został przeanalizowany, ale to nie jest moment na wprowadzenie godziny policyjnej. Minister zdrowia zapewnił, że w środę lub czwartek zostaną podjęte decyzję o obostrzeniach.

Warszawa powinna bardziej wspierać walkę z koronawirusem 

- Warszawa mogłaby większym wysiłkiem czy datkiem wesprzeć system walki z koronawirusem - mówił Adam Niedzielski w Radiu ZET. Minister zdrowia odpowiedział na zarzuty Renaty Kaznowskiej - Wiceprezydent m.st. Warszawy, która dotyczyła wprowadzenia rządowego komisarza do Szpitala Południowego. 

Adam Niedzielski w Radiu ZET odniósł się do słów Wiceprezydent m.st. Warszawy - Renaty Kaznowskiej. Przedstawicielka ratusza odwołuje się od decyzji wprowadzenia rządowego komisarza do Szpitala Południowego w Warszawie. -Jestem skoncentrowany na zapewnieniu infrastruktury szpitalnej. Z tego zadania wywiązuje się moja pełnomocnik w Szpitalu Południowym - stwierdził Adam Niedzielski w Radiu ZET. Jak dodaje, w Szpitalu Południowym został zatrudniony personel pielęgniarski i wdrażana jest rozbudowa kolejnych modułów. Ponadto stwierdził, że warszawski ratusz powinien skoncentrować się również na innych szpitalach w Warszawie.

- W Szpitalu Południowym uruchomiono 60 nowych łóżek w ciągu tygodnia. W święta będzie dziesięć nowych stanowisk respiratorowych - mówił Adam Niedzielski w Radiu ZET. Minister zdrowia stwierdził, że warszawski ratusz powinien w większym stopniu wesprzeć system walki z COVID-19.

RadioZET.pl

C