Zamknij

Sośnierz: Epidemia powoli wygasa, ale to nie jest żadne osiągnięcie rządu

09.04.2021 17:40

Epidemia powoli w Polsce wygasa, ale to nie jest żadne osiągnięcie rządu. Po prostu bardzo dużo Polaków już przechorowało koronawirusa. Za kilka dni liczba zachorowań spadnie i nie ma to związku z obostrzeniami - powiedział w audycji "Tydzień z Radiem ZET" Andrzej Sośnierz, poseł Porozumienia i były szef NFZ. Gość Joanny Komolki dodał, że pandemia to sprawa "bezpieczeństwa narodowego" i że "w dyskusjach o kolejnych obostrzeniach powinna brać również opozycja".

Andrzej Sośnierz  był gościem w programie "Tydzień z Radiem ZET". Rozmowę z Joanną Komolką poseł Porozumienia i były szef NFZ zaczął od krytycznych słów pod adresem rządu. 

- Moim zdaniem sytuacja dojrzewa do przeprowadzenia przedterminowych wyborów - mówił Andrzej Sośnierz w Radiu ZET. Poseł Porozumienia stwierdził, że największy wpływ może mieć na to zła polityka PiS-u wobec pandemii koronawirusa oraz brak współpracy wewnątrz koalicji rządowej.

- Przyzwyczailiśmy się do tego, że rządzący nie biorą odpowiedzialności za swoje złe decyzje. Mamy jeden z najgorszych wyników na świecie jeśli chodzi o walkę z epidemią - zauważył Andrzej Sośnierz. Gość Radia ZET, podkreślił, że nieważne są stanowiska, kiedy waży się los Polski. 

Joanna Komolka dopytywała czy Porozumienie jest gotowe na przedterminowe wybory. - Nie chcę się wypowiadać za wszystkich. Jeżeli będzie taka konieczność to tak się stanie - stwierdził były szef NFZ. Andrzej Sośnierz zdradził na antenie Radia ZET, że brakuje komunikacji wewnątrz koalicji rządowej. - Koalicjanci nie wiedzą nad czym pracuje Zjednoczona Prawica i dowiadują się o tym w ostatniej chwili. Nie mamy czasu zapoznać się z ustawą, co stanowi wymuszanie naszego stanowiska - dodaje.

Andrzej Sośnierz, były szef NFZ, krytykował również strategię rządu w walce z koronawirusem. Dobitnie podkreślał, że epidemia dawno wymknęła się spod kontroli i nie można mówić o jakichkolwiek sukcesach rządu. - Panuje chaos. Epidemia wygaśnie samoistnie, ponieważ wielu Polaków już przechorowało koronawirusa. My z tą epidemią w ogóle nie walczymy i nie przypisujemy rządowi sukcesów w walce z COVID-19. Jedynym sukcesem jest duża liczba osób zaszczepionych, jednak tu także brakuje porozumienia i pojawiają się coraz to nowe koncepcje - dodaje Andrzej Sośnierz. 

Panuje chaos - rząd nie walczy z pandemią

- Prawdopodobnie szczyt trzeciej fali pandemii mamy za sobą, ale to nie jest żadne osiągnięcie rządu - stwierdził Andrzej Sośnierz w Radiu ZET. Poseł Porozumienia krytykował decyzje rządu w walce z koronawirusem. Jak sam stwierdził jedynym sukcesem może być duża liczba zaszczepionych, jednak w programie szczepień również panuje chaos i pojawiają się nowe koncepcje. 

Joanna Komolka zapytała posła Porozumienia czy na wygasanie epidemii mają wpływ obostrzenia wprowadzone - Wygasanie trzeciej fali pandemii nie ma związku z wprowadzonymi obostrzeniami. Rząd nie walczy z pandemią i nie należy mu przypisywać żadnych sukcesów. Wielu Polaków przechorowała koronawiursa i epidemia wygaśnie samoistnie - stwierdził Andrzej Sośnierz w Radiu ZET. 

Były szef NFZ krytykował decyzje rządu podjęte w walce z COVID-19. - Największym błędem było podjęcie decyzji o testowaniu jedynie osób z objawami koronawirusa. Okazało się, że bezobjawowcy również zakażali. Szacuje się, że 70% zakażeń może być spowodowane przez osoby, które nie wykazują objawów koronawirusa. 

-Należało powołać pełnomocnika w walce z koronawirusem, mówiłem już o tym rok temu. Tak się nie stało i teraz do mikrofonu dorywają się minister Niedzielski, minister Dworczyk czy premier Morawiecki. Każdy z nich chce coś powiedzieć, bo być może będzie jakiś sukces. To dezorganizuje walkę z pandemią - dodaje.

Joanna Komolka pytała Andrzeja Sośnierza czy zna szczegóły nowego harmonogramu szczepień. - W tej kwestii również panuje duża zmienność zdań - ocenił Andrzej Sośnierz. Jego zdaniem panuje zbyt duży bałagan i pojawiają się kolejne koncepcje w sprawie szczepień. - Powinna być przygotowana infrastruktura szczepień, a wciąż nie znamy konkretnego modelu. Jednak dobrym ruchem jest rezygnacją z grupowania obywateli - dodaje. Andrzej Sośnierz podkreślił, że należy przygotować dobrą koncepcję do szczepienie populacyjnego, żeby zapewnić wydolność punktom szczepień.

Jestem rozczarowany działaniami podkomisji smoleńskiej

- Jestem rozczarowany działaniami podkomisji smoleńskiej. Nadal wiemy tyle samo, co przed kilkoma laty - stwierdził Andrzej Sośnierz w Radiu ZET. Poseł Porozumienia stwierdził, że podkomisja powinna zostać zlikwidowana.

Joanna Komolka zapytała Andrzeja Sośnierza czy zna szczegóły działań podkomisji smoleńskiej. - Były nadzieje, a nic nie jest wyjaśnione. Od kilku lat nie dowiadujemy się niczego nowego. Jestem rozczarowany działaniem wszystkich osób, które zasiadają w tej podkomisji - ocenił Poseł Porozumienia.

- Może opozycja zwróciła się z słusznym wnioskiem o likwidację podkomisji? - zapytała Joanna Komolka.

- Być może słusznie - odparł Andrzej Sośnierz.

Kolejna audycja "Tydzień z Radiem ZET" w następny piątek o 17:02. Wszystkie dotychczasowe audycje można odsłuchać na player.radiozet.pl w zakładce podcasty.

RadioZET.pl

C