Zamknij

Wiceminister Anna Kornecka: Luzowanie obostrzeń musi być kontynuowane

Jakub Plecha
04.06.2021 16:30

- Luzowanie obostrzeń musi być kontynuowane. Dane zdrowotne są bardzo optymistyczne. Branże: gastronomiczna, hotelarska, artystyczna i targowa powinny być odblokowane - mówiła w Radiu ZET Anna Kornecka. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii zapowiedziała zwiększenie limitów od końca czerwca.

- Otwarcie poszczególnych sektorów gospodarki wiąże się z sytuacją epidemiczną, która musi pozwolić na zwiększenie limitów - podkreśliła Anna Kornecka. Jej zdaniem stopniowe otwieranie poszczególnych branż daje możliwość na oszacowanie efektów tych działań. - Wszystkie znaki na niebie i ziemi pokazują, że ten kierunek jest słuszny i adekwatny. Dodatkowo, postępujący program szczepień może pozwolić na mocne przesunięcie [limitów - red.] z końcem czerwca - dodała.

Prowadząca program “Tydzień z Radiem ZET” zapytała również Annę Kornecką o możliwość organizowania spontanicznych zgromadzeń. - Mam nadzieję, że władza nie boi się protestów i mam nadzieję, że takie zgromadzenia publiczne będą mogły być jak najszybciej organizowane. Nie widzę tutaj żadnego problemu, bo zwykle odbywają się one pod gołym niebem i nie generują dużego zagrożenia epidemicznego - stwierdziła wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Pytana przez Joannę Komolkę o działania rządu w kontekście ewentualnej 4. fali koronawirusa, odpowiada: - Liczba osób zaszczepionych napawa wątpliwością, czy na jesieni, w przypadku wystąpienia 4. fali pandemii, nie będziemy musieli znowu decydować się na ograniczenia w działaniu gospodarki. Mam nadzieję, że Polacy podejdą odpowiedzialnie do programu szczepień, ponieważ tu nie chodzi tylko o ich zdrowie, ale również o naszą gospodarkę.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii podkreśliła, że kontynuacja pomocy tarczowej jest nadal przewidywana. - Mamy przedłużoną pomoc branżową do 30 czerwca, a dotacje na prowadzenie działalności gospodarczej do 31 sierpnia. Przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie od rządu, ale chyba każdy z nas woli uniknąć kolejnego lockdownu - zauważyła Anna Kornecka.

Anna Kornecka w Radiu ZET: Kwestia dotycząca pracy zdalnej od przyszłego roku w Kodeksie pracy

- Pracujemy nad jak najbardziej optymalną regulacją dot. pracy zdalnej. Chcemy, aby Kodeks pracy nie wchodził zbyt mocno w stosunki pomiędzy pracownikiem a pracodawcą - mówiła w Radiu ZET wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. Jej zdaniem, uregulowanie kwestii kosztów eksploatacyjnych, z którymi wiąże się praca zdalna, powinny odbywać się wewnątrz poszczególnych firm. 

Joanna Komolka dopytywała, kiedy możemy się spodziewać uregulowań prawnych w tym zakresie. - Jeżeli praca zdalna ma się utrzymać po pandemii, to chcemy tę kwestię uregulować w Kodeksie pracy. Projekt ustawy, który złożyliśmy do wykazu prac legislacyjnych był poddany konsultacjom społecznym. Jest on jednym z priorytetów Polskiego Ładu, mam nadzieję, że od przyszłego roku ta kwestia pojawi się w Kodeksie pracy - podkreśliła wiceminister rozwoju rozwoju, pracy i technologii.

Pytana o tzw. “ujednolicenie kontraktu pracy”, odpowiada: - To głównie sprowadza się do ozusowania umów zlecenie w taki sposób, że nie będą się one różniły w kwocie składek, czy uzyskiwanego miesięcznego wynagrodzenia z umową o pracę - mówiła Anna Kornecka. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii podkreśliła, że to rozwiązanie przełoży się na wyższe świadczenia emerytalno-rentowe.

Anna Kornecka w Radiu ZET: Adam Bielan pokazuje, że nie jest już członkiem Porozumienia

- Działania Adama Bielana pokazują, że nie jest on członkiem Porozumienia. Zakłada własną partię - mówiła w Radiu ZET Anna Kornecka. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii podkreśliła, że jest członkiem partii Jarosława Gowina i będzie z nim współpracować w przyszłości.

Prowadząca program “Tydzień z Radiem ZET” dopytywała o ewentualne dołączenie partii Adama Bielana do koalicji rządowej. - Premier Jarosław Gowin wielokrotnie wskazywał na to, że jego koalicjantami są Prawo i Sprawiedliwość i Solidarna Polska - zapewniła Anna Kornecka. Jej zdaniem, Porozumienie nie ma wpływu na zapraszanie nowych partii do koalicji przez PiS czy Solidarną Polskę. - Taka sytuacja będzie wymagała weryfikacji. Jeżeli do Zjednoczonej Prawicy będzie chciał przystąpić czwarty koalicjant, to każda partia podejmuje decyzje o podpisaniu nowej umowy koalicyjnej - dodała.

RadioZET.pl