Zamknij

Kwaśniewski zdecydował, na kogo odda głos w Warszawie. „Jest bardzo dobrym człowiekiem, ale...”

Redakcja
03.10.2018 09:09

– Andrzej Rozenek jest bardzo dobrym człowiekiem, kandydatem i politykiem, ale wiemy bardzo dobrze, że batalia w wyborach na prezydenta stolicy rozstrzygnie się między Trzaskowskim i Jakim. Ja stawiam na Trzaskowskiego – oznajmił Aleksander Kwaśniewski.

Kwaśniewski
fot. Łukasz Gdak/Polska Press/East News

Były prezydent był gościem programu „Wydarzenia i opinie” w Polsat News. W rozmowie z Bogdanem Rymanowskim pojawiły się wątki związane z tzw. aferą taśmową, nadchodzącymi wyborami samorządowymi oraz wchodzącym na ekrany nowym filmem Wojciecha Smarzowskiego.

Linkedin

Kwaśniewski o „taśmach Morawieckiego” 

Zdaniem Kwaśniewskiego skandalem jest nagrywanie i upublicznianie prywatnych rozmów, bo to zachęca do stosowania nielegalnych metod uzyskiwania informacji. To nawiązanie do artykułu, który okazał się ostatnio w Onecie. Dziennikarze portalu dotarli bowiem do kolejnych nagrań rozmów w restauracji Sowa&Przyjaciele sprzed czterech lat i opublikowali je na stronie. Głównym bohaterem materiałów jest tym razem obecny premier, a wówczas prezes BZ WBK Mateusz Morawiecki.

Zobacz także

– To naruszanie prywatności i nawet trafiła sprawa z mojego powództwa do sądu, gdzie ówczesny rzecznik prezydenta pan (Marek – red.) Magierowski występował jako ekspert po stronie tygodnika „Do rzeczy” i tłumaczył, że jest to usprawiedliwione, żeby takie taśmy były publikowane, bo to jest interes społeczny – stwierdził Kwaśniewski. 

– Jak dzisiaj widzę, to te taśmy są obosieczne. Wtedy to było robione w interesie PiS-u, dzisiaj PiS staje się ofiarą tego samego – podsumował.   

Trzaskowski, a nie Rozenek

Kwaśniewski pytany o to, na kogo zagłosuje w nadchodzących wyborach na prezydenta Warszawy, zaskoczył odpowiedzią. Zadeklarował bowiem poparcie dla Rafała Trzaskowskiego, a nie – jak mogłaby wskazywać jego polityczna przeszłość – na kandydata SLD.

Zobacz także

– Andrzej Rozenek jest bardzo dobrym człowiekiem kandydatem i politykiem, ale wiemy bardzo dobrze, że batalia rozstrzygnie się między Trzaskowskim i Jakim. Ja stawiam na Trzaskowskiego – podkreślił. Przypomnijmy, że żaden sondaż nie daje Rozenkowi więcej niż 5 proc. poparcia.

„Kler” jako przyczynek do dyskusji?

Rymanowski poruszył także temat wchodzącego właśnie do kin filmu „Kler”. W opinii byłego prezydenta nowe dzieło Wojciecha Smarzowskiego ma szansę być punktem zapalnym otwierającym dyskusję o problemach polskiego Kościoła. – Żeby bez zacietrzewienia porozmawiać o problemach, które są – ocenił.

Zobacz także

Zgodził się także z sugestią Rymanowskiego, że jako głowa państwa był przykładem polityka koncyliacyjnego, który potrafił znaleźć wspólny język z przedstawicielami duchowieństwa. – Jestem człowiekiem umiarkowanym z natury, Aleksander „Dialog” Kwaśniewski, Aleksander „Kompromis” Kwaśniewski, to jest moja natura – przyznał. 

RadioZET.pl/Polsat News/MP