Obserwuj w Google News

Duże miasta, duża porażka. PiS traci swoich prezydentów

Redakcja
1 min. czytania
05.11.2018 11:59
Zareaguj Reakcja

Prawo i Sprawiedliwość przegrywa w miastach. Zaledwie kilku kandydatów PiS po tegorocznych wyborach samorządowych obejmie urząd prezydenta. Największe z miast ma 65 tys. mieszkańców.

Duże miasta, duża porażka. PiS traci swoich prezydentów
fot. L.SZELAG/REPORTER/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kandydaci PiS w II turze walczyli o prezydenturę w 25 miastach. Przegrali w 23 – podaje portal OKO.press. Wygrali w Chełmie i Otwocku. Łącznie rządzić będą tylko w 5 ze 107 miast prezydenckich.

Wybory samorządowe 2018. Druga tura. OFICJALNE WYNIKI

Największe z nich to Zamość (ok. 65 tys. mieszkańców), wspomniany Chełm (ok. 64 tys. mieszkańców) i Stalowa Wola (ok. 63 tys. mieszkańców).

Oprócz tego prezydenci PiS będą rządzili jeszcze w Tomaszowie Mazowieckim (członek PiS, start z własnego komitetu) i wyżej wymienionym Otwocku.

W 2014 roku PiS miało swoich prezydentów w 11 miastach.

O największym sukcesie w tych wyborach samorządowych mogą mówić kandydaci niezależni. Zdobyli prezydenturę w większości polskich miast.

Wyniki oficjalne

Zgodnie z oficjalnymi wynikami z PKW kandydaci startujący z lokalnych komitetów, wygrali w 78 miastach, kandydaci KO w 21, PiS w 4 (wyłączając Tomaszów Maz.), SLD w 2. W jednym mieście wygrał kandydat Kukiz'15, także w jednym kandydat PSL.

RadioZET.pl/PAP/OKO.press/JŚ