Zamknij

II tura wyborów, Gdańsk. Adamowicz czy Płażyński? Porównanie kandydatów

Redakcja
02.11.2018 10:43

Paweł Adamowicz, dotychczasowy prezydent Gdańska, i Kacper Płażyński, kandydat PiS, zmierzą się w drugiej turze wyborów. Obaj chcą tworzyć miasto przyjazne mieszkańcom, z dostępną edukacją i opieką nad najmłodszymi oraz nowymi terenami zielonymi. Adamowicz obiecuje z większym rozmachem – więcej miejsc w żłobkach i przedszkolach, więcej nowych parków i ekspansję gospodarczą na cały świat – nie tylko basen Morza Bałtyckiego, jak jego konkurent. Obaj mają też podobny pomysł na przyciągnięcie nowych firm, co pozwoli zwiększyć wpływy podatkowe i zapewnić finansowanie kampanijnych obietnic. 

Paweł Adamowicz, Kacper Płażyński
fot. Wojciech Stróżyk/REPORTER/East News

Żłobek i przedszkole – czy starczy miejsc dla wszystkich?

Obaj kandydaci zapowiadają budowę żłobków i przedszkoli. Paweł Adamowicz jest zwolennikiem budowania większych placówek – planuje stworzenie 800 miejsc w czterech nowych placówkach, podczas gdy jego oponent przewiduje 625 miejsc w pięciu przedszkolach. Adamowicz obiecuje, że wszystkie dzieci dostaną się do przedszkola pierwszego wyboru, Płażyński zakłada, że część nie dostanie miejsca w przedszkolu publicznym, co zrekompensuje dopłatą w wysokości 300 zł/miesięcznie dla przedszkolaków z prywatnych placówek. 

Adamowicz zapowiada też więcej nowych miejsc w żłobkach – ma ich być 1500, w programie Płażyńskiego mowa o 960 nowych miejscach. Bon żłobkowy z programu Adamowicza ma sprawić, że rodzice poniosą takie same koszty opieki nad dziećmi w żłobkach prywatnych, co państwowych.

Szkoła, przedszkole, żłobek – co obiecują kandydaci na prezydenta Gdańska? 

Kacper Płażyński  Paweł Adamowicz
nowe miejsca w żłobkach
co najmniej 960  1500 
nowe przedszkola
5 przedszkoli, 625 miejsc 4 przedszkola, 800 miejsc
nowe szkoły
dwie nowe szkoły – w Jasieniu i na Ujeścisku dwie nowe szkoły
dodatkowe zajęcia dla uczniów
pomoc logopedyczna, zajęcia w czasie ferii i wakacji, dodatkowa godzina lekcji dla każdej klasy pływanie, żeglarstwo, bezpieczna jazda na rowerze, Program Rozwoju Talentów, bezpłatne korepetycje, zajęcia z rodzicami

Żeglarstwo, korepetycje, nowe szkoły

W Gdańsku, zdaniem obu pretendentów do roli prezydenta, brakuje dwóch nowych szkół. Adamowicz zapowiada też rozbudowę dwóch kolejnych. 

Szkolnictwo to jednak nie tylko infrastruktura i wyremontowane placówki, to również programy nauczania i zajęcia dodatkowe. Płażyński stawia na rozwój pomocy logopedycznej, zapewnienie dodatkowych, bezpłatnych zajęć szkolnych w okresie ferii zimowych i dodatkowej godziny zajęć w każdej klasie. Wychowawcy klas otrzymają po 300 zł dodatków funkcyjnych.

Jeśli prezydentem miasta ponownie zostanie Adamowicz, uczniowie szkół będą mogli korzystać z bezpłatnej nauki pływania, żeglowania oraz bezpiecznej jazdy na rowerze. Swoje talenty będą rozwijać w ramach miejskiego programu zajęć dodatkowych i korepetycji prowadzonych przez nauczycieli, również emerytowanych. 

Dzieci w wieku przedszkolnym, które wychowują się w domu, i ich rodzice skorzystają z zajęć w domach kultury i ośrodkach sportu, a w ramach profilaktyki uzależnień rodziny otrzymają ofertę wspólnych zajęć np. obozów survivalowych „Tata i syn”.

Skąd pieniądze na te wszystkie zmiany? Kandydat PiS ma dwa pomysły na zwiększenie budżetów szkół. Chce stworzyć specjalny fundusz na remonty w wysokości 40 zł na ucznia i pozwolić placówkom na zatrzymanie połowy przychodu z wynajmu pomieszczeń szkolnych. Obaj kandydaci chcą też przyciągać do Gdańska biznes z kraju i zagranicy, a dodatkowe wpływy podatkowe przeznaczyć m.in. na edukację.

Gdańska Agencja i Centrum Jagiellońskie – miasto dla zagranicznych firm

Adamowicz opiera strategię przyciągania zagranicznych inwestorów i ekspansję rodzinnych firm na istniejącej Agencji Rozwoju Gospodarczego. Płażyński powoła nową instytucję, Jagiellońskie Centrum Biznesu. Różni ich też pomysł na zasięg współpracy biznesowej gdańskich firm. Kandydat PiS-u chce się skupić na spotkaniach przedsiębiorstw z basenu Morza Bałtyckiego, obecny prezydent pisze o „najlepszych firmach z całego świata”.

Gdańskie firmy, niezależnie od wyników wyborów, mogą liczyć na wsparcie. Od prezydenta Płażyńskiego dostaną obniżkę czynszu w lokalach miejskich, pierwszeństwo przy zakupach urzędu miasta, a w kontakcie z urzędem wesprą ich specjalni asystenci. Prezydent Adamowicz zapewni bardziej „miękkie” formy wsparcia: warsztaty kreatywne, szkolenia biznesowe, doradztwo, coaching, spotkania pozwalające na wymianę doświadczeń oraz pomoc przy sukcesji w firmach rodzinnych.

Gdański biznes – infografika

Kacper Płażyński  Paweł Adamowicz
współpraca zagraniczna

Jagiellońskie Centrum Biznesu

firmy z państw basenu Morza Bałtyckiego

Agencja Rozwoju Gospodarczego (już istniejąca)

firmy z całego świata

współpraca samorząd-biznes

Rada Małych i Średnich Przedsiębiorców przy prezydencie

Asystent przedsiębiorcy w urzędzie

rada konsultacyjna przy prezydencie
obniżki czynszu w miejskich lokalach
pierwszeństwo przy zakupach miejskich

warsztaty kreatywne, szkolenia biznesowe, doradztwo, coaching, spotkania pozwalające na wymianę doświadczeń

pomoc przy sukcesji w firmach rodzinnych

Rzecznik, patent, parki kieszonkowe – walka ze smogiem i dobra przestrzeń do życia

Adamowicz planuje powołać Rzecznika Jakości Powietrza, który ma nadzorować programy ograniczania smogu: 80-proc. dofinansowania wymiany pieców oraz dopłaty do rachunku za energię przy zmianie źródła na bardziej ekologiczne, termomodernizację oraz doprowadzanie centralnego ogrzewania do budynków.  

Płażyński nie ma w programie obietnicy walki ze smogiem w Gdańsku, ale informuje o filtrze na „domowe kopciuchy”, który opatentował Instytut Maszyn Przepływowych PAN. Temat czystego powietrza pojawił się m.in. w czasie spotkania z mieszkańcami dzielnicy Brzeźno, którzy skarżyli się na zanieczyszczanie powietrza przez sąsiedni zakład przemysłowy. Sam kandydat podsumowywał spotkanie: „Najważniejsze są moim zdaniem trzy sprawy. Z jednej strony działalność przedsiębiorstw, które trują społeczeństwo, trują gdańszczan. Z drugiej strony to jest kwestia zadbania o dziedzictwo Brzeźna, o miejsca zabytkowe, które ulegają degradacji, a także uporządkowanie terenów pasa nadmorskiego. Trzecia równorzędna sprawa to obawa przed wieżowcami” (11.09.2018, Radio Gdańsk). W programie dla Brzeźna przewiduje powstrzymanie wycinki drzew w pasie nadmorskim i stworzenie nowego terenu zielonego, w miejscu ogródków działkowych. W całym mieście powstanie 170 ha nowej zieleni. Jego konkurent obiecuje zasadzenie 5 tys. drzew, łąki kwietne i parki w każdej z 34 dzielnic. Obaj będą też tworzyć parki kieszonkowe – niewielkie parki między budynkami mieszkalnymi. 

Nowa zieleń w Gdańsku

Kacper Płażyński  Paweł Adamowicz

170 ha nowej zieleni

parki kieszonkowe (3 pilotażowe)

10 nowych parków

rozbudowa 3 istniejących parków 

wprowadzenie standardów zieleni miejskiej

większy budżet na zieleń (zwiększenie z 26 do 40 zł/mieszkańca

5 tys. nowych drzew

parki kieszonkowe

park w każdej dzielnicy (Gdańsk ma 34 dzielnice)

poidełka w parkach