Obserwuj w Google News

II tura wyborów, Szczecin. Krzystek czy Sochański? Porównanie kandydatów

Redakcja
3 min. czytania
02.11.2018 10:52
Zareaguj Reakcja

Ku zaskoczeniu obserwatorów w drugiej turze wyborów prezydenckich w Szczecinie z urzędującym prezydentem  Piotrem Krzystkiem (lista Bezpartyjnych Samorządowców) zmierzy się nie kandydat Koalicji Obywatelskiej  Sławomir Nitras, lecz popierany przez Prawo i Sprawiedliwość  Bartłomiej Sochański

Piotr Krzystek, Bartłomiej Sochański
fot. Andrzej Iwańczuk/Robert Stachnik/REPORTER/East News

Obaj – Krzystek i Sochański – podobnie definiują problemy Szczecina m.in. zły stan mieszkań komunalnych, utrudnienia w życiu codziennym seniorów i zbyt małą liczbę miejsc w placówkach edukacyjnych. Obaj deklarują też zwrócenie się w stronę mieszkańców. Nie rezygnują przy tym z postulatów związanych z infrastrukturą, chcą jednak skupić się przede wszystkim na zaspokajaniu zróżnicowanych potrzeb rozmaitych grup mieszkańców. 

Nowe piece i elektromobilność 

Obaj kandydaci chcą poprawy jakości powietrza. Bartłomiej Sochański stawia na termomodernizację budynków i tworzenie nowych parków. Obiecuje też wyprowadzenie z miasta ciężkiego transportu oraz rozwój komunikacji miejskiej. Piotr Krzystek chce dofinansować wymianę starych pieców i posadzić 500 drzew na szczecińskich skwerach. Chce też lepiej kontrolować łamiących przepisy. Do zakupionego niedawno drona, sprawdzającego jakość powietrza, chce dokupić 10 skuterów elektrycznych dla straży miejskiej, które wejdą do nowej floty miejskich pojazdów elektrycznych.  

Piotr Krzystek Bartłomiej Sochański
Ochrona środowiska
10 skuterów elektrycznych   termomodernizacja budynków  
elektryfikacja taboru miejskiego  nowe parki i ogrody 
dofinansowanie wymiany pieców  wyprowadzenie z miasta ciężkiego transportu 
zasadzenie 500 drzew na skwerach  rozwój komunikacji miejskiej 

Więcej przedszkoli i wyższe płace w oświacie

W szczecińskiej kampanii edukacja to przede wszystkim żłobki i przedszkola. Sochański zwraca uwagę, że przedszkoli jest w Szczecinie zbyt mało, dlatego jako prezydent chce wybudować trzy nowe. Chce też podwyższyć wynagrodzenia dla wszystkich pracowników lokalnej oświaty.  

Piotr Krzystek z kolei obiecuje 1000 nowych miejsc w przedszkolach. Chce też – dosłownie – odciążyć uczniów podstawówek, którzy otrzymają drugi komplet podręczników do pozostawienia w szkole i nie będą musieli nosić ciężkich plecaków. 

Piotr Krzystek Bartłomiej Sochański
Edukacja
3 nowe żłobki i 3 przedszkola  1000 nowych miejsc przedszkolnych 
podwyżki pensji w lokalnej oświacie drugi komplet podręczników do szkoły

Jakość życia i infrastruktura

Demografia i potrzeby mieszkańców to dwa kolejne lejtmotywy szczecińskiej kampanii samorządowej. Prezydent Krzystek w nowej kadencji chce skupić się bardziej na poprawie jakości życia mieszkańców, a mniej na projektach infrastrukturalnych. W jego programie mowa jest o budowie Parku Centralnego w części lotniska Dąbie i rozwijaniu Centrum Seniora, które zostanie otwarte w grudniu bieżącego roku. Krzystek nie chce jednak rezygnować z inwestycji budowlanych – deklaruje rozpoczęcie rewitalizacji śródmieścia Szczecina, powiększenie Technoparku Pomerania oraz budowę tunelu pod Odrą w Policach, węzła Łękno i mostu Kłodnego. 

Sochański chce Szczecina „dostępnego i sprawiedliwego”. Oznacza to jego zdaniem m.in. poprawę komunikacji miejskiej, otwarcie pierwszych przystanków kolei metropolitalnej oraz nowe połączenia lotnicze i wodne. Celem Sochańskiego jest też wprowadzenie ułatwień w kontaktach między mieszkańcami a miejską administracją. Służyć ma temu Centrum Usług Społecznych, które – poprzez swoje oddziały na każdym osiedlu – ma pomóc szczecinianom lepiej skomunikować się z urzędnikami. Sochański chce także zadbać o estetykę miasta m.in. ograniczając reklamy w przestrzeni publicznej i rewitalizując nadbrzeża przy ulicy Jana z Kolna. Ukłonem w stronę nowych przedsiębiorców ma być dostosowanie podatku od nieruchomości, obniżające początkowe zobowiązania. Co ciekawe, Sochański deklaruje też w swoim programie, że „zapewni łazienkę w każdym lokalu komunalnym” (w połowie 2017 roku bez łazienki było ponad 9 z 17 tysięcy lokali komunalnych).