Zamknij

Wódka za głos? Incydenty w trakcie wyborów

Redakcja
22.10.2018 10:28

Liczba incydentów w trakcie niedzielnych wyborów była porównywalna do liczby incydentów z poprzednich lat – podała PKW w poniedziałek.

Wódka za głos? Incydenty w trakcie wyborów
fot. PAP

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Jeśli chodzi o incydenty w dniu wyborów, według informacji policji na godz. 22 nie było tych zdarzeń wiele. Jak patrzę na akcję wyborczą, która miała miejsce 4 lata temu czy trzy lata temu w związku z wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi, to liczba jest porównywalna – powiedział zastępca przewodniczącego PKW sędzia Wiesław Kozielewicz.

Jak informował, najwięcej przestępstw popełnionych w czasie wyborów, to „czyny przeciwko dokumentom”. Chodzi o niszczenie kart do głosowania, wynoszenie kart z lokalu wyborczego czy zgniecenie kart. Takich incydentów było 17.

Zobacz także

Również 17 zgłoszeń dotyczy „podejrzenia popełnienia przestępstwa korupcji wyborczej”.

W jednej z miejscowości dwaj mieszkańcy „udzielili korzyści majątkowej osobie uprawnionej do głosowania za oddanie głosu”. W innej miejscowości za oddanie głosu na wskazanego kandydata wyborca dostał… butelkę wódki.

Zobacz także

Kozielewicz dodał, że zdarzały się też przypadki agitacji wyborczej i „walki plakatowej”. Jeśli chodzi o te ostatnie, były to przede wszystkim „klejenie plakatów, uszkadzanie plakatów konkurencji czy zaklejanie plakatów”.

RadioZET.pl/PAP/JŚ