Zamknij

Ważne! Cisza wyborcza przed II turą obowiązuje w całym kraju

Redakcja
31.10.2018 10:04
Ważne! Cisza wyborcza przed II turą obowiązuje w całym kraju
fot. Shutterstock

Cisza wyborcza, która rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę, przed II turą wyborów samorządowych będzie obowiązywała na terenie całego kraju. Nie tylko w tych miejscach gdzie będzie głosowanie – przypomina Krajowe Biuro Wyborcze. Co grozi za jej złamanie?

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do czasu zamknięcia lokali wyborczych. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza w II turze zakończy się w niedzielę o godz. 21:00.

W tym czasie zabroniona jest agitacja na rzecz konkretnych kandydatów i list. Nie wolno wywieszać plakatów, rozdawać ulotek, organizować spotkań związanych z wyborami i agitować w Internecie. Grozi za to grzywna od 50 zł do 5 tysięcy.

Nie wolno też agitować w lokalu wyborczym, eksponując symbole, znaki i napisy kojarzone z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Zobacz także

Najwyższa grzywna: od 500 tysięcy do miliona zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze, dotyczące przewidywanych zachowań wyborców czy wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania.

Można natomiast zachęcać do pójścia do urn wyborczych.

Zobacz także

Co ważne, cisza wyborcza – także przed drugą turą wyborów – obowiązuje na terenie całego kraju.

O tym, czy doszło do naruszenia ciszy wyborczej, decydują organy ścigania i sądy. Wyborca, który uzna, że przepis został złamany, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub do prokuratury.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

C