Zamknij

Ważne! Cisza wyborcza przed II turą obowiązuje w całym kraju

Redakcja
31.10.2018 10:04

Cisza wyborcza, która rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę, przed II turą wyborów samorządowych będzie obowiązywała na terenie całego kraju. Nie tylko w tych miejscach gdzie będzie głosowanie – przypomina Krajowe Biuro Wyborcze. Co grozi za jej złamanie?

Ważne! Cisza wyborcza przed II turą obowiązuje w całym kraju
fot. Shutterstock

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do czasu zamknięcia lokali wyborczych. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza w II turze zakończy się w niedzielę o godz. 21:00.

W tym czasie zabroniona jest agitacja na rzecz konkretnych kandydatów i list. Nie wolno wywieszać plakatów, rozdawać ulotek, organizować spotkań związanych z wyborami i agitować w Internecie. Grozi za to grzywna od 50 zł do 5 tysięcy.

Nie wolno też agitować w lokalu wyborczym, eksponując symbole, znaki i napisy kojarzone z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Zobacz także

Najwyższa grzywna: od 500 tysięcy do miliona zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze, dotyczące przewidywanych zachowań wyborców czy wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania.

Można natomiast zachęcać do pójścia do urn wyborczych.

Zobacz także

Co ważne, cisza wyborcza – także przed drugą turą wyborów – obowiązuje na terenie całego kraju.

O tym, czy doszło do naruszenia ciszy wyborczej, decydują organy ścigania i sądy. Wyborca, który uzna, że przepis został złamany, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub do prokuratury.

RadioZET.pl/PAP/JŚ