Obserwuj w Google News

Czarzasty: zarząd SLD w Końskich nie wyraża zgody na koalicję z PiS w powiecie

Redakcja
3 min. czytania
29.10.2018 13:59
Zareaguj Reakcja

– Zarząd powiatowy SLD w Końskich nie wyraża zgody na zawarcie przez radnych wybranych z list SLD Lewica-Razem koalicji z PiS w radzie powiatu. Członkostwo w partii dwóch radnych, którzy porozumieli się z PiS, zostało zawieszone – poinformował przewodniczący Sojuszu Włodzimierz Czarzasty. – Ludzie mają prawo mieć różne zdania w różnych sprawach. Jeżeli chodzi o zdanie SLD na Tęczowy Piątek, my jednoznacznie tą decyzję wspieramy – odparł z kolei na pytanie portalu Radia ZET, dotyczącej słów warszawskiej radnej Moniki Jaruzelskiej.

Czarzasty: zarząd SLD w Końskich nie wyraża zgody na koalicję z PiS w powiecie
fot. Artur Szczepański/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W niedzielę politycy PiS i SLD z powiatu koneckiego powiedzieli PAP, że radni tych ugrupowań, wraz z lokalnym komitetem związanym z lewicą, utworzą w powiecie koalicję. Ustalono ponadto, że starostą będzie osoba z PiS, a wicestarostą – z SLD.

Zawieszone członkostwo w partii

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie szef krajowych struktur Sojuszu przekazał jednak, że zarząd powiatowy SLD w Końskich zdecydował o niewyrażeniu zgody na zawarcie koalicji z PiS. Czarzasty poinformował też, że do dymisji podał się dotychczasowy szef organizacji powiatowej Sojuszu Robert Plech. Zarząd koneckich struktur partii powierzył pełnienie tej funkcji dotychczasowemu wiceprzewodniczącemu, Grzegorzowi Wąsikowi.

Znamy wyniki wyborów do sejmików. PiS nie odbiło Mazowieckiego

Ponadto, jak podał szef SLD, zawieszone zostało członkostwo w partii dwojga spośród czworga radnych wybranych z list SLD Lewica Razem będących zarazem członkami Sojuszu.

W wyborach 21 października PiS uzyskało w 21-osobowej w radzie powiatu koneckiego sześć mandatów, PSL – pięć, SLD-Lewica Razem – cztery, komitet Kreatywna Jedność Powiatu Koneckiego – trzy, komitet Samorządni Ziemi Koneckiej Krzysztof Obratański – dwa, Porozumienie Samorządowe TKN – jeden mandat.

PiS wygrywa w dolnośląskim sejmiku. Ale nie ma większości

Pod względem poparcia głosujących drugi wynik po PiS (26,92 proc.) miało SLD (19,61 proc.), a trzeci PSL (18,42 proc.). Jednak zasady podziału mandatów dały ludowcom jeden mandat więcej niż lewicy. Do tej pory przez trzy kadencje w powiecie koneckim PiS tworzyło koalicję z PSL.

Szef SLD o słowach Moniki Jaruzelskiej

Czarzasty pytany był również przez portal Radia ZET o słowa Moniki Jaruzelskiej – warszawskiej radnej – na temat Tęczowego Piątku.

– Wyrażam swoje zdanie: edukacja – w tym edukacja seksualna – powinna mieć charakter nie fiesty, happeningu, tylko powinna być skuteczna – stwierdziła Monika Jaruzelska podczas rozmowy w TOK FM. Jak dodawała, organizowanie akcji takich jak Tęczowy Piątek może wiązać się ze wzrostem agresji ze strony otoczenia i – jak także stwierdziła – „obecnie w Polsce brakuje miejsc w szpitalach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży, a liczba samobójstw wzrosła pięciokrotnie”. – To też wiąże się z odmiennością seksualną dzieci i młodzieży. Nie wydaje mi się, żeby takie akcje (jak Tęczowy piątek – red.) mogły tę sprawę załatwić – przekonywała w TOK FM.

Poszliśmy z kamerą na Tęczowy Piątek do jednej ze szkół [WIDEO]

Szef SLD odniósł się do jej wypowiedzi, mówiąc, że „ludzie mają prawo mieć różne zdania w różnych sprawach”.

– Lewica skandynawska jest bardziej socjalna, inna lewica jest bardziej kulturowa. Ludzie mają prawo mieć różne zdania w różnych sprawach. Jeżeli chodzi o zdanie SLD na Tęczowy Piątek, my jednoznacznie tą decyzję wspieramy, a w naszym programie samorządowym mieliśmy cały rozdział poświęcony sferze równości. Sprawa jest jednoznaczna – skwitował Czarzasty.

RadioZET/PAP/JZ

 

RadioZET/PAP/JZ