Zamknij

Konwencja Koalicji Obywatelskiej. Schetyna: to najważniejsze wybory od 29 lat

Redakcja
08.09.2018 11:56
Konwencja Koalicji Obywatelskiej. Schetyna: to najważniejsze wybory od 29 lat
fot. Twitter:Platforma_org

Marzeniem wszystkich jest szczęśliwa i normalna Polska to marzenie Polaków jest dla nas drogowskazem; silny samorząd i silny rząd centralny dają razem silne polskie państwo, to jest nas cel - powiedział w sobotę lider PO Grzegorz Schetyna na konwencji inaugurującej kampanię Koalicji Obywatelskiej. W konwencji wzięła udział m.in. Barbara Nowacka.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Schetyna ocenił, że jesienne wybory samorządowe są najważniejsze od 29 lat. „Zaczyna się walka o przyszłość Polski, cztery bitwy, jedna po drugiej, które zdecydują, czy będziemy żyć na wschodzie, czy na zachodzie Europy, czy zwyciężymy i spełni się polski sen o wolności dobrobycie, czy wygrają ci, którzy chcą zachęcić Polaków, aby sami odbudowali żelazną kurtynę - mówił lider PO.

Zobacz także

Podkreślił, że w wyborach samorządowych zdecyduje się, czy Polska będzie dumnym, bogatym i bezpiecznym narodem, czy na lata pogrąży się w chaosie, nienawiści i kompletnej izolacji. „To nie będą zwykłe wybory (…) to będzie wybór zasadniczy: czy jesteśmy w Europie, czy nie. Czy Polska będzie należeć do Polaków, czy do partyjnej nomenklatury, czy będziemy wolni, czy będziemy sobie równi, czy będziemy umieli być jedną wspólnotą-  mówił Schetyna.

„Od dziś każdego dnia bez wytchnienia będziemy walczyć o Polskę przyzwoitą, szczęśliwą i dostatnią. O Polskę, o jakiej marzyli bohaterowie naszej historii. O taką której chcielibyśmy dla naszych dzieci, Polską wolną od pogardy, w której każdy bez żadnego wyjątku czuje się ważny i bezpieczny, w której matka niepełnosprawnego dziecka traktowana jest z uznaniem i szacunkiem, w której prawa kobiet są oczywistością, w której przedstawicielowi władzy nawet nie przyjdzie do głowy, żeby uderzyć kogoś w twarz. Mówiąc najkrócej, w której to władza służy obywatelowi, w której nie łamie się prawa i konstytucji -  podkreślił szef PO.

Zobacz także

„My jesteśmy za decentralizacją, za Polską dobrych gospodarzy” – mówiła z kolei szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Podkreśliła, że nowoczesny, bliski Polakom samorząd, który służy rozwojowi, przeciwstawiamy ręcznemu sterowaniu z Nowogrodzkiej. Posłanka Nowoczesnej zapowiedziała, że gospodarze wywodzący się z Koalicji Obywatelskiej będą bliżej ludzi, będą wiedzieć, jak najlepiej wydać wspólne pieniądze, bo słuchają ludzi i znają ich potrzeby.

„Kluczem do zwycięstwa w nadchodzących wyborach będzie mobilizacja” – oświadczyła Lubnauer. W szczególności – mówiła liderka Nowoczesnej – mobilizacja kobiet. „Te wybory wygrają kobiety, ten rząd obalą kobiety (…).  To my, kobiety, udowodniłyśmy, jaka jest siła naszej determinacji i solidarności. My, Polki, pokazałyśmy, że jesteśmy w stanie się zjednoczyć i wygrać z przeciwnikiem, który na pierwszy rzut oka wydawał się niepokonany. Stanęłyśmy ramię w ramię na ulicach i pod Sejmem, wygrałyśmy podczas Czarnego protestu batalię o naszą wolność, o prawa kobiet, o prawa człowieka, prawa wszystkich Polek i Polaków” – przypominała Lubnauer.

Zobacz także

Na konwencji głos zabrała także Barbara Nowacka z Inicjatywy Polska, która podjęła decyzję o dołączeniu do Koalicji Obywatelskiej. - Będziemy walczyć o Polskę, która nikogo nie wyklucza i która jest zawsze po stronie wolności, równości i sprawiedliwości - powiedziała. 

- To co robimy jest bardzo ważne. Musimy zatrzymać skrajne szaleństwo skrajnej prawicy, musimy zapewnić, że wybory będą wolne - mówiła Nowacka. - Sądy muszą być wolne, szkoła musi być wolna od indoktrynacji - przypomniała i dodała, że wolność sumienia, wyznania i świeckość państwa "muszą być praktyką, a nie tylko teorią".

RadioZET.pl/PAP/Twitter/BM