Lubnauer i Nowacka: Chcemy zmobilizować kobiety do pójścia na wybory

Redakcja
24.09.2018 14:13
Lubnauer i Nowacka: Chcemy zmobilizować kobiety do pójścia na wybory
fot. PAP

– Jako liderki Koalicji Obywatelskiej chcemy zmobilizować kobiety do pójścia na wybory samorządowe; sto lat temu Polki uzyskały prawa wyborcze i nadszedł czas, by tych praw wyborczych użyć – mówiły w poniedziałek liderki Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej Katarzyna Lubnauer i Barbara Nowacka.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer poinformowała, że razem z liderką Inicjatywy Polska Barbarą Nowacką „rozpoczęły akcję mobilizacyjną”, która ma zachęcić kobiety do udziału w wyborach samorządowych. „Jako liderki Koalicji Obywatelskiej zdecydowałyśmy, że to jest naszą rolą, żeby zmobilizować kobiety do pójścia na wybory, szczególnie że na razie mniej kobiet niż mężczyzn deklaruje chęć pójścia na najbliższe wybory” – mówiła. Lubnauer zapowiedziała, że razem z Nowacką skierują w tej sprawie list do wszystkich środowisk kobiecych.

Zobacz także

„Bardzo ważne jest, żeby zmobilizować kobiety do tego, żeby poszły na wybory i zabrały swoje siostry, przyjaciółki, matki, ale również swoich mężów, braci i ojców” – oceniła Lubnauer. „Te wybory wygrają kobiety, ten rząd obalą kobiety” – dodała.

Nowacka wskazywała, że wybory samorządowe – szczególnie dla kobiet – są momentem próby i opowiedzenia się za wizją Polski: czy ma być samorządna, bezpieczna i otwarta, czy ma się zamykać i wykluczać. „Sto lat temu Polki uzyskały prawa wyborcze i nadszedł najwyższy czas, by tych praw wyborczych użyć z całą siłą i mocą” – dodała.

Chcesz być na bieżąco? Śledź wybory z Radiem ZET w aplikacji Squid: pobierz na Androida lub na iOS.

– Udział kobiet w życiu społecznym – mówiła Nowacka – jest cywilizacyjną koniecznością. – Jeżdżąc po kraju, będziemy, spotykając się z wyborcami i wyborczyniami, ale również naszymi kandydatami i kandydatkami, mobilizować do jak największego udziału kobiet w wyborach – zapowiedziała. Podkreśliła, że podczas tych spotkań Koalicja Obywatelska będzie przedstawiać swój program, który „może spowodować, że Polki wreszcie będą miały równe prawa, równe szanse, będą bezpieczne w domu, w miejscu pracy, będą bezpieczne społecznie i socjalnie”.

RadioZET.pl/PAP/BM