PKW poinformowała o wieczornej frekwencji w wyborach samorządowych 2018

Redakcja
21.10.2018 18:42
PKW poinformowała o wieczornej frekwencji w wyborach samorządowych 2018

Do godziny 17.00 zagłosowało 41,65 % uprawnionych - poinformowała w niedzielę Państwowa Komisja Wyborcza.

Zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak poinformował, że najwyższa frekwencja była w województwie mazowieckim i wyniosła 45,31 procent, w województwie świętokrzyskim - 43,95 procent oraz w województwie podlaskim - 42,97 procent.

Zobacz także

Najniższa frekwencja do tej pory jest odnotowana w województwie opolskim - 37 procent.

Zobacz także

- Jeżeli chodzi o miasta wojewódzkie najwyższa frekwencja w Warszawie - 47 procent, w Gdańsku - 43 procent  i Olsztynie - 42 procent - mówił Marciniak.

Jak ocenił "jest to dobra wiadomość, jeśli chodzi o frekwencję wyborczą, albowiem cztery lata temu (...) frekwencja o godz. 17.30 wynosiła 39 proc.".

Najwięcej incydentów dotyczyło uszkadzania ogłoszeń

Policja zgłosiła, że według stanu na godzinę 16 zanotowano 595 przestępstw i wykroczeń związanych z ciszą wyborczą - podała PKW. Wcześniej informowano, że trzy osoby zostały zatrzymane, m.in. z powodu niszczenia kart do głosowania.

Zobacz także

- Jeżeli chodzi o wykroczenia z kodeksu wyborczego, najwięcej incydentów dotyczyło uszkadzania ogłoszeń - było ich 36, a z kodeksu wykroczeń 45 incydentów niedozwolonej agitacji wyborczej - poinformował członek PKW Arkadiusz Despot-Mładanowicz.

Zobacz także

Dodał, że jeśli chodzi o przestępstwa, "spora ilość dotyczyła przestępstw przeciwko kartom do głosowania, zniszczeń tych kart, wyrzucania do kosza, prób wyniesienia kart do głosowania czy zgniecenia karty".

PKW poinformowała także, że w zabezpieczeniu wyborów, według stanu na godz. 16, brało udział 41 108 funkcjonariuszy policji.

O godzinie 13.30 PKW informowała z kolei, że trzy osoby zostały zatrzymane. Chodziło o przypadki wyniesienia kart z lokalu wyborczego, zniszczenia ich lub używania w lokalu wyborczym słów uznanych za obelżywe.

II tura wyborów samorządowych 2018 już 4 listopada.

RadioZET/PAP/JZ

Zobacz także

Więcej informacji wkrótce.

RadioZET/JZ