Zamknij

Policja transportowała rolników przez całą Polskę. Jechali 550 kilometrów na dożynki z premierem

Redakcja
29.10.2018 07:30

Autobus (zdjęcie ilustracyjne) należący do policji zawiózł grupę kilkudziesięciu rolników i członkiń kół gospodyń wiejskich na ogólnopolskie spotkanie z szefem rządu Mateuszem Morawieckim w Wąwlownicy. Przejazd z Gorzowa Wielkopolskiego do Lublina zlecił Lubuski Urząd Wojewódzki – dowiedziało się RadioZET.pl.

Święto Wdzięczni Polskiej Wsi w Wąwolnicy
fot. autosan/lublin.gov.pl

Sprawa dotyczy Pierwszego Ogólnopolskiego Święta „Wdzięczni Polskiej Wsi” w Wąwolnicy, oddalonej o 30 km na zachód od Lublina. Wydarzenie, które zostało wykorzystane przez PiS w kampanii samorządowej, 23 września zorganizowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Udział w nim wzięła również delegacja z województwa lubuskiego, którą – jak się okazało – przez co najmniej 550 km (w jedną stronę) transportował policyjny autobus. Według nieoficjalnych informacji pojazdem miała kierować funkcjonariuszka w stopniu aspiranta sztabowego oraz cywilny pracownik komendy. 

- Autobusem kierowali na zmianę pracownicy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, którzy posiadają uprawnienia do kierowania tego rodzaju pojazdem – odpowiedział na nasze pytania nadkom. Marcin Maludy, rzecznik prasowy KWP w Gorzowie Wielkopolskim. Jednocześnie nie ujawnił, czy w duecie kierowców znajdowała się policjantka.

Według naszych informacji, trasa z Gorzowa do Lublina i z powrotem trwała aż 33 godziny. Kierowcy mieli dostać polecenie, aby w celu ograniczenia kosztów, omijali płatne drogi i nie robili przerw podczas przejazdu. Nadkom. Maludy podkreślił, że autobus policyjny, jako pojazd organów publicznych, jest wyłączony ze stosowania przepisów m.in. o czasie przejazdu i przerwach.

Święto Wdzięczni Polskiej Wsi w Wąwolnicy
fot. Święto Wdzięczni Polskiej Wsi w Wąwolnicy - lublin.gov.pl

- Mimo to kierowcy stosowali przerwy w kierowaniu pojazdem oraz poruszali się po drogach publicznych – wskazał rzecznik lubuskiej policji. Dodał, że autobus miał zainstalowany tachograf, ale nie przekazał, ile dokładnie trwała podróż z Gorzowa do Lublina i z powrotem.

Według policji przejazd został zlecony przez Lubuski Urząd Wojewódzki. Waldemar Gredka, dyrektor biura lubuskiego wojewody, potwierdził, że o potrzebę takiego transportu zwrócił się do nich Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku. 

- Transport potrzebny był dla delegacji rolników oraz przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich z terenu województwa lubuskiego, która reprezentowała nasz region na dożynkach – wyjaśnia Gredka. Kto dokładnie był w tej grupie? Nieoficjalnie wśród nich znaleźli się lokalni działacze PiS. - Do Wąwolnicy mógł jechać każdy, nie stawiano ograniczeń – odpowiedział tylko dyrektor biura lubuskiego wojewody. 

O listę uczestników wyjazdu zapytaliśmy Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku. - Nie mamy informacji, że wśród uczestników znajdowali się działacze partii Prawa i Sprawiedliwości, ponieważ nie prowadziliśmy takiej rekrutacji. Wyjazd był sprawą otwartą dla wszystkich mieszkańców województwa lubuskiego – odpowiedział Maciej Woźniak, kierownik działu metodyki doradztwa, szkoleń i wydawnictw ODR w Kalsku.

Na pewno wśród pasażerów autobusu znajdowało się dwóch pracowników lubuskiego urzędu wojewódzkiego. - Urząd wojewódzki zwrócił koszty benzyny za podróż oraz koszty pracy kierowców – zapewnił Gredka. 

Dlaczego wykorzystano policyjny autobus i pracowników wojewódzkiej komendy do przejazdu rolników, zamiast wynająć komercyjny pojazd? Na to pytanie urząd wojewody nie odpowiedział. Policja zapewnia, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami.

- Urząd wojewódzki to organ administracji państwowej, a Wojewoda sprawuje nadzór nad administracją zespoloną, w tym między innymi nad Komendantem Wojewódzkim Policji. Wynajęcia dokonano zgodnie z obowiązującymi przepisami w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i użytkowania sprzętu transportowego w Policji – dodał nadkom. Maludy.

W rządowych dożynkach nie wziął udziału wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Piotr Drabik/Radiozet.pl