Zamknij

Płażyński chce wybudować 13 nowych parków w Gdańsku

Redakcja
20.09.2018 17:53
Płażyński chce wybudować 13 nowych parków w Gdańsku
fot. Wojciech Stróżyk/ East News

Stworzenie 13 nowych parków w Gdańsku, w tym małych "parków kieszonkowych" i rozbudowa trzech - to założenia programowe kandydata Zjednoczonej Prawicy w wyborach samorządowych 2018 na prezydenta Gdańska Kacpra Płażyńskiego dotyczącego zagospodarowania terenów zielonych w Gdańsku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Płażyński zapowiedział stworzenie: Parku Południowego na Ujeścisku, Parku Biskupia Górka, Parku Migowo przy ul. Stolema, Parku Siedlce (rejon ulic Zakopiańskiej, Zagórnej i Zakosy), Parku Suchanino (rejon ulic Schuberta, Nowolipie, Tylewskiego i Kurpińskiego), Parku przy ul. Cedrowej, Szaniec Zachodni w Nowym Porcie, Parku Migowo 2 (pomiędzy ulicami Wołkowyską i Dolne Migowo), Parku Jar Sikorskiego i Parku Okaz, a także trzech "parków kieszonkowych".

Zobacz także

- Każdy z nowych parków, czy terenów zielonych będzie oczywiście dopasowany do miejsca, gdzie się znajduje - poinformował Płażyński na konferencji poświęconej jednemu z postulatów tzw. szóstki Płażyńskiego, czyli projektowi "Zielone miasto Gdańsk. Według niego trzeba będzie wziąć pod uwagę zróżnicowanie środowiska w Gdańsku, tzn. zbocza morenowe, pas nadmorski, plaże.

Zobacz także

Plany zagospodarowania terenów zielonych polityka PiS zakładają stworzenie ścieżek edukacyjnych oraz miejsc służących zdrowiu, takich jak ścieżki do biegania i nordic walking oraz przestrzeń na integrację dla artystów, szczególnie na polanach, łąkach.

Parki kieszonkowe

 - Chcemy, żeby to były też takie przestrzenie otwarte, aktywne. I dla seniorów, i dla młodych dzieci - zaznaczył Płażyński. Dodał, że pilotażowo powstaną pierwsze trzy parki kieszonkowe o wielkości do pół hektara: w Nowym Porcie w rejonie ulicy Wyzwolenia 1, na Przeróbce w rejonie ulic Pastoriusza-Siennej oraz na Przymorzu Małym w rejonie ulic Bora-Komorowskiego - Beniowskiego. Zapowiedział również rozbudowę istniejących już parków: Parku Reagana, Parku na Zboczu i Parku Oruńskiego.

Zobacz także

Płażyński podkreślił, że idea z punktu widzenia rozwoju przestrzennego całego miasta, która przyświeca mu przy planowaniu zagospodarowania terenów zielonych Gdańska, to gwarancja, że zagospodarowane tereny zielone nie padną łupem deweloperów.

Kandydat na prezydenta Gdańska mówił również o zmianach strukturalnych. - Chcielibyśmy, aby Zarząd Dróg i Zieleni został podzielony na dwie instytucje: Zarząd Dróg i Zarząd Zieleni, bo obecnie ten sposób wydatkowania środków przez Zarząd Dróg i Zieleni jednak zdecydowanie faworyzowany jest przez drogowców pracujących w tej instytucji - powiedział. Dodał, że często interesy dot. zieleni i dróg są sprzeczne, chociaż tak być nie powinno.

Zwiększenie nakładów na zieleń

Płażyński zapowiedział również zwiększenie nakładów na zieleń w Gdańsku. Obecnie, jak mówił, jest to 26 zł na mieszkańca.

Zobacz także

- Chcielibyśmy w pierwszym roku kadencji zwiększyć je do 40 zł, a potem je systematycznie zwiększać, aby osiągnąć ten średni poziom w dużych miastach w Polsce - wskazał. Podkreślił, że dla porównania a Poznaniu wydatkowana kwota nakładów na zieleń na mieszkańca to 76 zł, a we Wrocławiu i Krakowie niemal 200 zł.

Płażyński poruszył również kwestię budżetu obywatelskiego. - Chcielibyśmy żeby to był 1 mln zł w pierwszej kadencji, a w następnych latach - 2 mln zł - wskazał.

Zaznaczył, że jego założeniem jest również stworzenie standardów, jak zieleń ma być utrzymywana. - Nie chcemy tylko budować budżetów zieleni, ale chcemy też, żeby z tym budowaniem budżetu zieleni w Gdańsku wiązały się pewne rygory postępowania, pewne ustalone normy, wedle których ta zieleń miałaby być zagospodarowywana - powiedział. Dodał, że ważne jest, żeby nie było "drastycznych różnic" w zagospodarowaniu terenów zielonych w poszczególnych dzielnicach.

Zobacz także

W jesiennych wyborach samorządowych oprócz Płażyńskiego, kandydatami na najwyższy urząd w Gdańsku są także: sprawujący tę funkcję od 20 lat Paweł Adamowicz, jako kandydat bezpartyjny; europoseł PO, syn b. prezydenta RP Jarosław Wałęsa (Koalicja Obywatelska), Elżbieta Jachlewska (Lepszy Gdańsk), Andrzej Ceynowa (Sojusz Lewicy Demokratycznej) oraz Jacek Hołubowski (komitet Gdańsk Tworzą Mieszkańcy, współorganizowany przez wyrzuconego z PiS radnego Gdańska Łukasza Hamadyka).

Wybory samorządowe już 21 października.

Chcesz być na bieżąco? Śledź wybory z Radiem ZET w aplikacji Squid: pobierz na Androida lub na iOS.

RadioZET/PAP/JZ