Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Równi i równiejsi? Burmistrz Rabki-Zdroju rządzi mimo prawomocnego wyroku

18.10.2018 16:53
xxx wiadomosci

Burmistrz Rabki-Zdroju została skazana, podobnie jak prezydent Łodzi, na karę grzywny – informuje „Rzeczpospolita”. Prawomocny wyrok w jej sprawie zapadł już blisko rok temu. Reakcji ani PiS, ani wojewody do dziś jednak nie ma.

Równi i równiejsi? Burmistrz Rabki-Zdroju rządzi mimo prawomocnego wyroku fot. M.ADAMOWSKI/REPORTER/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Burmistrz Rabki-Zdroju została prawomocnie skazana na karę grzywny 14 listopada 2017 r. Sąd Okręgowy w Nowym Targu uznał ją za winną niedopełnienia obowiązków i w całości podtrzymał wyrok sądu I instancji. Jak ustaliła prokuratura, Ewa Przybyło m.in. blokowała mieszkańcom dostęp do informacji publicznej.

Analogiczna do sytuacji burmistrz Rabki-Zdroju jest sytuacja prezydent Łodzi. Hanna Zdanowska także została skazana prawomocnie na karę grzywny. Także za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. W przypadku Zdanowskiej reakcja PiS była natychmiastowa.

Szef KSRM Jacek Sasin wprost zasugerował wojewodzie łódzkiemu, by ten wszczął postępowanie zmierzające do wygaszenia jej mandatu. W środę wojewoda oświadczył, że podejmie takie kroki, jeśli Zdanowska ponownie wygra wybory i wezwał ją, by zrezygnowała z kandydowania.

Dlaczego więc Prawo i Sprawiedliwość przez rok nie zareagowało w sprawie Ewy Przybyło?

Jak podaje „Rzeczpospolita”, Przybyło, zanim została burmistrzem, pracowała jako asystentka posła Edwarda Siarki z PiS. Nie należy do partii, ale z nią „sympatyzuje”. Co więcej, obrońcą w procesie burmistrz Rabki-Zdroju początkowo była Małgorzata Wassermann.

Sama Ewa Przybyło nie odniosła się do sprawy. W imieniu wojewody małopolskiego odpowiedziała jej rzeczniczka Joanna Paździo:

„Do Wojewody Małopolskiego jako organu nadzoru nad samorządem terytorialnym nie przekazano wcześniej informacji w sprawie wydania wyroku skazującego Panią Ewę Przybyło – Burmistrz Rabki-Zdroju. W związku z przekazaną przez Panią Redaktor informacją podjęto czynności celem jej weryfikacji[…]”

Jak zaznaczyła dalej Paździo, „z uwagi na okoliczność, iż wybory samorządowe mają się odbyć w najbliższą niedzielę, na obecnym etapie organ nadzoru nie znajduje racjonalnych przesłanek do podjęcia działań nadzorczych względem Pani Burmistrz w związku z wydanym wyrokiem”.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/JŚ

Oceń