Zamknij

Równi i równiejsi? Burmistrz Rabki-Zdroju rządzi mimo prawomocnego wyroku

Redakcja
18.10.2018 16:53
Równi i równiejsi? Burmistrz Rabki-Zdroju rządzi mimo prawomocnego wyroku
fot. M.ADAMOWSKI/REPORTER/East News

Burmistrz Rabki-Zdroju została skazana, podobnie jak prezydent Łodzi, na karę grzywny – informuje „Rzeczpospolita”. Prawomocny wyrok w jej sprawie zapadł już blisko rok temu. Reakcji ani PiS, ani wojewody do dziś jednak nie ma.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Burmistrz Rabki-Zdroju została prawomocnie skazana na karę grzywny 14 listopada 2017 r. Sąd Okręgowy w Nowym Targu uznał ją za winną niedopełnienia obowiązków i w całości podtrzymał wyrok sądu I instancji. Jak ustaliła prokuratura, Ewa Przybyło m.in. blokowała mieszkańcom dostęp do informacji publicznej.

Analogiczna do sytuacji burmistrz Rabki-Zdroju jest sytuacja prezydent Łodzi. Hanna Zdanowska także została skazana prawomocnie na karę grzywny. Także za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. W przypadku Zdanowskiej reakcja PiS była natychmiastowa.

Zobacz także

Szef KSRM Jacek Sasin wprost zasugerował wojewodzie łódzkiemu, by ten wszczął postępowanie zmierzające do wygaszenia jej mandatu. W środę wojewoda oświadczył, że podejmie takie kroki, jeśli Zdanowska ponownie wygra wybory i wezwał ją, by zrezygnowała z kandydowania.

Zobacz także

Dlaczego więc Prawo i Sprawiedliwość przez rok nie zareagowało w sprawie Ewy Przybyło?

Jak podaje „Rzeczpospolita”, Przybyło, zanim została burmistrzem, pracowała jako asystentka posła Edwarda Siarki z PiS. Nie należy do partii, ale z nią „sympatyzuje”. Co więcej, obrońcą w procesie burmistrz Rabki-Zdroju początkowo była Małgorzata Wassermann.

Sama Ewa Przybyło nie odniosła się do sprawy. W imieniu wojewody małopolskiego odpowiedziała jej rzeczniczka Joanna Paździo:

„Do Wojewody Małopolskiego jako organu nadzoru nad samorządem terytorialnym nie przekazano wcześniej informacji w sprawie wydania wyroku skazującego Panią Ewę Przybyło – Burmistrz Rabki-Zdroju. W związku z przekazaną przez Panią Redaktor informacją podjęto czynności celem jej weryfikacji[…]”

Jak zaznaczyła dalej Paździo, „z uwagi na okoliczność, iż wybory samorządowe mają się odbyć w najbliższą niedzielę, na obecnym etapie organ nadzoru nie znajduje racjonalnych przesłanek do podjęcia działań nadzorczych względem Pani Burmistrz w związku z wydanym wyrokiem”.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/JŚ