Zamknij

Sasin o Zdanowskiej: osoba skazana prawomocnym wyrokiem nie może pełnić funkcji prezydenta miasta

Redakcja
23.10.2018 09:34
Jacek Sasin
fot. Grzegorz Krzyżewski/REPORTER/East News

– W tej chwili wiemy już, że w pięciu sejmikach PiS ma samodzielną większość – poza podkarpackim jest też małopolski, świętokrzyski, lubelski i podlaski. Mówimy o władzy w bastionach PSL, więc te wybory to zdecydowany sukces PiS. To nasz najwyższy wynik – mówił gość Radia ZET, polityk PiS Jacek Sasin.

– W tej chwili wiemy już, że w pięciu sejmikach PiS ma samodzielną większość – poza podkarpackim jest też małopolski, świętokrzyski, lubelski i podlaski. Mówimy o władzy w bastionach PSL, więc te wybory to zdecydowany sukces PiS. To nasz najwyższy wynik – mówił gość Radia ZET, polityk PiS Jacek Sasin.

Zobacz także

Szef Stałego Komitetu Rady Ministrów podkreślił, że wynik, jaki osiągnęła jego partia, nie jest poniżej oczekiwań. – Widzę od niedzieli coś absurdalnego w mediach – na siłę wmawianie opinii publicznej, że te wybory nie zakończyły się sukcesem Prawa i Sprawiedliwości – komentował minister.

Prezes może osłabić pozycję Zbigniewa Ziobry w spółkach Skarbu Państwa?

– To absurdalne informacje medialne, które mają za zadanie wytłumaczyć Polakom, że sukces PiS nie jest sukcesem, że to opozycja wygrała wybory, mimo że je przegrała – odpowiedział Sasin. Polityk dodał, że „oczekiwać można było i 100 procent, ale trzeba spojrzeć historycznie”. Tłumaczy, że nawet PO w szczycie swojego sukcesu osiągnęła 30 procent.

Zobacz także

 Pytany przez Beatę Lubecką o spotkanie szefostwa partii na Nowogrodzkiej, Jacek Sasin odpowiedział, że to nie była żadna nadzwyczajna narada.

– Było posiedzenie prezydium komitetu politycznego. Tego typu posiedzenia odbywają się raz w tygodniu, więc nic dziwnego, że jest spotkanie, by podsumować wybory – mówi gość Radia ZET.

– Nie spodziewaliśmy się sukcesu w wielkich miastach. To nie są miejsca, gdzie mamy silną pozycję – ocenia Sasin. – Z całym szacunkiem do wielkich miast – zaledwie 15 procent populacji Polski w nich mieszka – dodaje polityk.

Zobacz także

Dopytywany o porażkę Patryka Jakiego w Warszawie, Jacek Sasin odpowiada, że jest to miasto „bardzo liberalne, nieróżniące się tym od innych stolic europejskich, które są bardziej lewicowe i liberalne od całości społeczeństw”. Zdaniem polityka PiS, Jaki „zrobił, ile mógł i osiągnął maksimum”. – Widać, że w Warszawie nie ma teraz klimatu, by kandydat Zjednoczonej Prawicy mógł wygrać wybory prezydenckie – uważa Sasin. Jego zdaniem to Jaki, w skali Polski, najmocniej zaangażował się w kampanię. – Tej kampanii już lepszej zrobić nie można było – ocenił i podkreślił, że jego partia bardzo liczyła na II turę w Warszawie.

 Patryk Jaki w PiS?

– To jego decyzja. Nie chcę mu dyktować – odpowiedział polityk partii rządzącej. Pytany przez Beatę Lubecką o to, dlaczego nikt z Prawa i Sprawiedliwości nie wsparł kandydata podczas wieczoru wyborczego, gość Radia ZET odpowiada, że to Jaki  zdecydował, że chce urządzić odrębny wieczór wyborczy. – Cieszył się cały czas wsparciem PiS i cieszy się dalej tym wsparciem – zapewnił minister.

Zobacz także

Pytany o to, jak się czuje jako ojciec spektakularnego sukcesu Hanny Zdanowskiej, Jacek Sasin odpowiedział:

– Nie przesadzajmy z tym ojcem… wszystkie sondaże wskazywały, że, tak czy inaczej, wygrałaby.

Wojewoda powinien wygasić mandat Zdanowskiej?

– Ja nie mam zamiaru podpowiadać wojewodzie tego, co ma robić – mówi polityk PiS i dodaje, że „orzecznictwo NSA w tego typu sprawach jest jednoznaczne – osoba skazana prawomocnym wyrokiem nie może pełnić funkcji prezydenta miasta, wójta czy burmistrza”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Pytanie, czy jesteśmy państwem, w którym jest równość wobec prawa, czy nie. Oczekiwanie dziś jest takie, że Hanna Zdanowska zostanie wyjęta z przepisów prawa, które wszystkich obowiązują – podsumowuje Jacek Sasin.

II tura wyborów samorządowych 2018 już 4 listopada.

Chcesz być na bieżąco? Śledź wybory z Radiem ZET w aplikacji Squid: pobierz na Androida lub na iOS.

RadioZET/JZ