Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku
W Gdańsku wybory prezydenta miasta wygrał Paweł Adamowicz uzyskując 64,7 proc. poparcia, w Krakowie zwyciężył Jacek Majchrowski z poparciem 64,6 proc. a w Kielcach Bogdan Wenta, na którego zagłosowało 64 proc. - wynika z sondażu exit poll.
Jak wynika z sondażu Ipsos, kontrkandydat ubiegającego się o reelekcję Adamowicza Kacper Płażyński (Zjednoczona Prawica) uzyskał w niedzielnym głosowaniu 35,3 proc. poparcia.
W Krakowie kandydatka Zjednoczonej Prawicy posłanka PiS Małgorzata Wassermann zdobyła 35,4 proc. głosów.
W Kielcach urzędujący od 2002 r. prezydent Wojciech Lubawski uzyskał 36 proc. głosów.
Jak poinformował przewodniczący PKW, sędzia Wojciech Hermeliński, wyniki drugiej tury wyborów samorządowych zostaną podane najprawdopodobniej nie później niż ok. południa w poniedziałek.
Dziękujemy, że śledziliście drugą turę wyborów samorządowych na radiozet.pl. Zachęcamy do śledzenia naszego serwisu wyborczego, gdzie na bieżąco będziemy prezentowań oficjalne wyniki wyborów na prezydentów miast.
Nie chcę spekulować, ale myślę, że powinno być to powyżej 60 proc. - powiedział w niedzielę ubiegający się o reelekcję w wyborach na prezydenta Szczecina Piotr Krzystek (Bezpartyjni), zapytany o przewidywany wynik wyborów. W Szczecinie nie prowadzono sondaży exit poll.
W Szczecinie IPSOS nie przeprowadził badań sondażowych exit poll, nie zostały one też wykonane na zlecenie lokalnych mediów.
Obecny prezydent Radomia Radosław Witkowski wygrał II turę wyborów samorządowych. Otrzymał 56 proc. głosów - wynika z sondażu przeprowadzonego przez lokalną gazetę "Echo Dnia"
Z sondażowych wyników sprzed lokali wyborczych, gdzie przepytano 500 osób wynika, że Witkowski, który startował z własnego komitetu, otrzymał 56 proc. głosów, a jego kontrkandydat - Wojciech Skurkiewicz (PiS) - 44 proc.
Musimy popracować nad komunikacją i sposobem dotarcia do wyborców w dużych miastach, ale to PiS wygrało te wybory - tak sondażowe wyniki II tury wyborów samorządowych ocenił w TVP Info szef KPRM, członek sztabu wyborczego PiS Michał Dworczyk.
- Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego zwycięstwa. Obiecuję, że będę nadal godnie sprawował urząd prezydenta Krakowa - powiedział Jacek Majchrowski, który - według sondażowych wyników II tury wyborów - wygrał wybory w stolicy Małopolski.
Według sondażu exit poll wykonanego przez Ipsos, wynika, że na Majchrowskiego głosowało 64,6 proc. wyborców, a na kandydatkę PiS Małgorzatę Wassermann - 35,4 proc.
Będę konsekwentnie realizował program, który zaproponowałem, ale włączę do niego także elementy programów moich kontrkandydatów - mówił w niedzielę Bogdan Wenta, który według sondażowych wyników II tury wyborów został prezydentem Kielc.
Według sondażu Ipsos wybory prezydenta miasta w Kielcach wygrał Bogdan Wenta. Głosowało na niego 64 proc. wyborców, na Wojciecha Lubawskiego - 36 proc.
Będę wszystko robił z moimi współpracownikami, aby przez pięć lat pokazać wam, że jestem prezydentem wszystkich, bez wyjątku gdańszczan - powiedział Paweł Adamowicz, który według sondażowych wyników II tury wyborów został ponownie prezydentem Gdańska.
Według sondażu Ipsos wybory prezydenta miasta w Gdańsku wygrał Paweł Adamowicz. Głosowało na niego 64,7 proc. wyborców; na Kacpra Płażyńskiego - 35,3 proc.
Raz jeszcze przypominamy sondażowe wyniki exit poll:
W Gdańsku wybory prezydenta miasta wygrał Paweł Adamowicz uzyskując 64,7 proc. poparcia, w Krakowie zwyciężył Jacek Majchrowski z poparciem 64,6 proc. a w Kielcach Bogdan Wenta, na którego zagłosowało 64 proc. Jak wynika z sondażu Ipsos, kontrkandydat ubiegającego się o reelekcję Adamowicza Kacper Płażyński (Zjednoczona Prawica) uzyskał w niedzielnym głosowaniu 35,3 proc. poparcia. W Krakowie kandydatka Zjednoczonej Prawicy posłanka PiS Małgorzata Wassermann zdobyła 35,4 proc. głosów. W Kielcach urzędujący od 2002 r. prezydent Wojciech Lubawski uzyskał 36 proc. głosów.
Radość w sztabie Pawła Adamowicza:
Głosowanie w drugiej turze odbyło się w tych gminach, w których 21 października żaden z kandydatów nie zdobył ponad połowy głosów. Do drugiej tury przeszło dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem. W drugiej turze wyborów zwycięża ten kandydat, który otrzyma większą liczbę ważnie oddanych głosów.
Już za 10 minut poznamy wyniki drugiej tury wyborów samorządowych w Polsce. Wszystko o wyborach na radiozet.pl.
Jesteśmy w gdańskim sztabie Pawła Adamowicza:
W niedzielę od godz. 7 rano do 21 w 649 gminach trwa głosowanie w drugiej turze wyborów samorządowych. To gminy, w których 21 października żaden z kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie otrzymał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. Druga tura wyborów przeprowadzana jest m.in. w 5 miastach wojewódzkich: Gdańsku, Krakowie, Kielcach, Olsztynie i Szczecinie. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza.
Po zakończeniu ciszy wyborczej podamy szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego. Badanie będzie dotyczyło wyboru prezydentów miast w Krakowie, Gdańsku i Kielcach.
Policja zgłosiła, że według stanu na godzinę 16:30 zanotowano 102 incydenty związane z II turą wyborów samorządowych - podała w niedzielę PKW. Według PKW, odnotowano 10 przestępstw i 92 wykroczenia.
Marciniak podał, że frekwencja w poszczególnych województwach wyniosła: w dolnośląskim - 36,24 proc., kujawsko-pomorskim - 37,15 proc., lubelskim - 42,93 proc., lubuskim - 36,12 proc., łódzkim - 39,24 proc., małopolskim - 41,18 proc., mazowieckim - 40,78 proc., opolskim - 36,42 proc., podkarpackim - 40,92 proc., podlaskim - 39,19 proc., śląskim - 34,56 proc., świętokrzyskim - 41,69 proc., warmińsko-mazurskim - 37,79 proc., wielkopolskim - 37,43 proc. i w woj. zachodniopomorskim - 34,65 proc.
W woj. pomorskim frekwencja wyniosła 40,19 proc.
Jeśli chodzi o największe miasta, to frekwencja w Gdańsku do godz. 17 wyniosła 42,42 proc., w Kielcach - 40,91 proc., w Krakowie - 41,56 proc., w Olsztynie - 38,56 proc., w Szczecinie - 30,96 proc.
Do godz. 17 najwyższą frekwencję w drugiej turze wyborów samorządowych odnotowano w województwie lubelskim - 42,93 proc.; najniższą - w województwie śląskim - 34,56 - proc. - poinformował w niedzielę wiceszef PKW Sylwester Marciniak.
Sądzę, że obwieszczenie wyników wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się w poniedziałek - poinformował w niedzielę na konferencji prasowej wiceszef PKW Sylwester Marciniak. Dodał, że cisza wyborcza nie będzie przedłużona.
Do trzech przypadków naruszenia ciszy wyborczej doszło w niedzielę w województwie kujawsko-pomorskim. Dwa z nich miały miejsce w Koronowie, a jeden we Włocławku. Chodzi o agitację przez internet oraz rozdawanie ulotek.
PKW: frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych według stanu na godz. 17 wyniosła 38,73 proc.
Do sześciu przypadków naruszenia ciszy wyborczej doszło w niedzielę w województwie świętokrzyskim. Dwa z nich miały miejsce w powiecie skarżyskim, gdzie uszkodzono i skradziono banery wyborcze. Oba zdarzenia policja zakwalifikowała jako przestępstwa.
W całym kraju odnotowano ponad 60 "incydentów związanych z wyborami", głównie naruszenia ciszy wyborczej w mediach społecznościowych czy zalepianie plakatów wyborczych - poinformowała KGP.
Prezydent Andrzej Duda oddał w niedzielę głos w II turze wyborów prezydenta Krakowa. - Każdego zachęcam do głosowania. To są sprawy najbliższe – wybory do samorządu lokalnego. Trzeba brać udział – powiedział.
Prezydent głosował wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w komisji obwodowej nr 79 w Krakowie.
- Stres jest zawsze. Obojętne, co by się mówiło, z tyłu głowy jest (świadomość), że nie wiadomo, jak to się wszystko potoczy - skomentował po oddaniu głosu Majchrowski



Frekwencja w poszczególnych województwach na godz. 12 wyniosła: w dolnośląskim - 13,12 proc., kujawsko-pomorskim - 14,98 proc., lubelskim - 18,12 proc., lubuskim - 12,69 proc., łódzkim - 15,37 proc., małopolskim - 17,97 proc., mazowieckim - 16,45 proc., opolskim - 14,29 proc., podkarpackim - 18,51 proc., podlaskim - 18,34 proc., pomorskim - 14,28 proc., śląskim - 13,82 proc., świętokrzyskim - 16,47 proc., warmińsko-mazurskim - 15,92 proc., wielkopolskim - 13,96 proc. i w woj. zachodniopomorskim - 13,13 proc.

Do godz. 11.30 odnotowano 76 zdarzeń, które mogą być związane z przeprowadzanymi wyborami, najwięcej z nich dotyczyło agitacji i niszczenia ogłoszeń wyborczych - poinformował w niedzielę sędzia Wiesław Błuś z PKW. Zaznaczył, że wydarzenia te nie miały wpływu na przebieg wyborów.
Najwięcej incydentów wyborczych dotyczyło agitacji i zachowań polegających na niszczeniu ogłoszeń wyborczych. W zabezpieczeniu wyborów bierze udział ponad 13 tys. policjantów, w tym 104 psy służbowe.
Frekwencja na godz. 12 wyniosła 15, 61 proc.
Rozpoczęła się konferencja Państwowej Komisji Wyborczej.
Na godz. 13.00 zaplanowana została konferencja prasowa PKW. Poznamy na niej pierwsze dane dotyczące frekwencji wyborczej.



- Miasto Warszawa niezbyt dobrze przygotowało się, jeśli chodzi o lokale wyborcze w I turze wyborów samorządowych - powiedział przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński w rozmowie z Radiem Zet. Dodał, że w niektórych lokalach "warunki urągały powadze wyborów".
W całym kraju odnotowano ponad 60 "incydentów związanych z wyborami", głównie naruszenia ciszy wyborczej w mediach społecznościowych czy zalepianie plakatów wyborczych - poinformowała KGP. W niedzielę w 649 gminach i miastach trwa głosowanie w drugiej turze wyborów samorządowych.
Czy jutro poznamy wyniki wyborów? - Myślę, że realnie można tak na to popatrzeć. Może nie w nocy, może nie o 5.00 czy o 6.00, ale myślę, że do południa, przed południem czy wczesnym popołudniem... Ja jestem ostrożny - mówił w Radiu ZET szef PKW Wojciech Hermeliński.
Szef PKW Wojciech Hermeliński w Radiu ZET: PKW będzie rekomendować powołanie korpusu komisarzy wyborczych, zakaz prekampanii i kary za głosowanie w zamian za obietnice dofinansowania np. dla gminy.
Szef PKW Wojciech Hermeliński w Radiu ZET: Lokale wszystkie otwarte, nie mamy żadnej informacji, żeby gdzieś coś się nieprzewidzianego wydarzyło, także zakładamy, że wszystko jest tak, jak należy i miejmy nadzieję, że tak będzie do końca głosowania.
Zachodniopomorskie. Mężowie zaufania jednego ugrupowania nie chcieli opuścić miejsca wydawania kart do głosowania obwodowym komisjom wyborczym, obserwatorzy społeczni nagrywali przebieg głosowania. Policja interweniowała - poinformował w niedzielę komisarz wyborczy sędzia Marek Mazur.
W I turze wyborów w tym roku frekwencja wyniosła 54,96 proc. Cztery lata temu było to 47,4 proc.
Konferencje prasowe PKW odbędą się o godz. 13 i o godz. 18. Przedstawiciele PKW poinformują na nich o frekwencji i przypadkach zakłócenia procesu wyborczego.
W lokalu wyborczym otrzymamy tylko jedną kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów. Na karcie można postawić tylko jeden znak X przy jednym nazwisku.
Najciekawsza rywalizacja szykuje się w Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Kielcach czy Radomiu.
II tura odbywa się wszędzie tam, gdzie żaden z kandydatów na włodarza 21 października nie otrzymał ponad 50 proc. głosów.
O godz. 7.00 rozpoczęła się II tura wyborów samorządowych. Lokale wyborcze otwarte będą do godz. 21.00. To wtedy poznamy pierwsze wyniki sondażowe exit poll.
RadioZET.pl/DG/BM
Oceń artykuł