Zamknij

Na wbicie łopaty na przekopie Mierzei Wiślanej dziennikarzy dowieziono... traktorem [WIDEO]

Redakcja
16.10.2018 17:53

Na wbicie symbolicznej łopaty w słupek graniczny przekopu przez Mierzei Wiślanej na plaży Nowym Święcie koło Kątów Rybackich dziennikarze przyjechali...traktorem. Tymczasem politycy PiS, w tym prezes partii Jarosław Kaczyński, został przewieziony samochodem.

Wybory 2018. Dziennikarze na traktorach, a Kaczyński samochodem
fot. MaciejBk1/Twitter

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

We wtorek w miejscu planowanego kanału żeglugowego na terenie gminy Sztutowo (woj. pomorskie) Jarosław Kaczyński, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz poseł PiS, kandydat na prezydenta Elbląga, Jerzy Wilk wkopali na plaży od strony Zatoki Gdańskiej "ostatni słupek geodezyjny wyznaczający granice przekopu".

Projekt od lat promowany jest przez polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz także

Jednak do faktycznego zakończenia inwestycji jeszcze daleka droga, bo ta w ogóle się nie rozpoczęła. Na rozpoczęcie przekopu Mierzei Wiślanej nie zostały wydane żadne pozwolenia na budowę, nie ma decyzji środowiskowej oraz nie wybrano głównego wykonawcę.

Dziennikarze, a wśród nich reporter Radia ZET Maciej Bąk, zostali przewiezieni na uroczystość traktorami. Tymczasem inni politycy, w tym prezes PiS, mogli dojechać na plażę własnymi samochodami.

Zobacz także

Przekop przez Mierzeję Wiślaną ma połączyć Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Obecnie jedyna droga wodna wiedzie przez rosyjską Cieśninę Pilawską.

Jak zapowiada resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej pierwsze jednostki przez kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będą mogły przepłynąć w 2022 roku. Inwestycja ma kosztować ok. 880 mln zł i będzie finansowana w całości z budżetu państwa.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD