Konwencja Kukiz'15. Wśród propozycji coroczne referenda w samorządach

Redakcja
23.09.2018 14:45
Wybory 2018. Konwencja ruchu Kukiz'15 w Warszawie
fot. PAP/Tomasz Gzell

Na konwencji samorządowej w Warszawie w niedzielę spotkali się działacze ruchu Kukiz'15. - Chcemy odpartyjnionych samorządów, gdzie ważna byłaby jawność, chcemy zrównoważonego budżetu i obligatoryjnych referendów - powiedział lider Paweł Kukiz.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach parlamentarnych?

Liczba głosów:

Kukiz przedstawił trzy filary, którymi kieruje się Kukiz'15 w samorządach.

Są to: jawność, która – jak mówił – przejawia się m.in. przez jawne rejestry umów, zrównoważone budżety, które zakładają zakaz zadłużania miast oraz narzędzia demokracji bezpośredniej, którymi są np. obligatoryjne coroczne referenda, bez wymaganych progów, gdzie obywatele mogliby się wypowiadać na temat budżetu.

Zobacz także

Lider Kukiz'15 odniósł się również do subwencji z budżetu państwa, której jego ruch nie pobiera. Mówił, że z tych pieniędzy finansowane są m.in. konwoje wstydu, które organizuje Platforma Obywatelska oraz autobus wyborczy Prawa i Sprawiedliwości.

Kukiz mówił ponadto, że liczy na to, iż po wyborach ani PO, ani PiS nie będą mogły rządzić w samorządach bez Kukiz'15.

Założyciel Prawicy RP Marek Jurek mówił kolei, że "partyjni bossowie" przed wyborami pytają specjalistów od PR, jakie propozycje złożyć, a po wyborach, które obietnice spełnić.

- Każde wybory to jest (coś) więcej niż plebiscyt popularności, audio-tele, między dwiema konkurującymi partiami. To jest decyzja, czego chcemy dla państwa, dla naszych wspólnot, dla naszych dzieci -– mówił.

Zobacz także

Prezes Prawicy RP Krzysztof Kawęcki ocenił, że komitet wyborczy Kukiz'15 jest "konfederacją przeciw oligarchom partyjnym". "Musimy przeciwstawić się nepotyzmowi, który jest w samorządach" – przekonywał.

Kandydat Kukiz'15 na prezydenta Warszawy Marek Jakubiak podczas konwencji zaprezentował swój klip wyborczy, gdzie wspomina swoje dzieciństwo, lata młodzieńcze i dorosłość w stolicy.

- Całe moje życie to Warszawa" – przekonywał w spocie Jakubiak. "Warszawa to nie jest zwykłe miejsce na ziemi - – powiedział kandydat podczas swojego wystąpienia. Dodał, że "Warszawa jest stolicą jego serca".

Odniósł się również do tego, że stolica jest jednym z najbardziej zadłużonych miast Polski.

Wspominał w tym kontekście, że jego kontrkandydaci licytują się w inwestycjach, a nie zajmują się realnymi problemami jak np. bezdomność. Jakubiak przypomniał też, że jego pomysł w kampanii wyborczej - czyli odbudowa Pałacu Saskiego, została podchwycona przez kandydata Zjednoczonej Prawicy Patryka Jakiego.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD