Zamknij

Konwencja Koalicji Obywatelskiej we Wrocławiu. Szef PO chce rozszerzyć 500 plus

Redakcja
22.09.2018 15:50
Wybory 2018. Konwencja samorządowa Koalicji Obywatelskiej we Wrocławiu
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER/East News

Rozszerzenie programu Rodzina 500 plus, darmowe posiłki w szkołach i urlopy wytchnieniowe dla opiekunów osób niesamodzielnych - takie deklaracje złożyli politycy Koalicji Obywatelskiej podczas konwencji samorządowej we Wrocławiu. - Nie da się budować wspólnoty na kłamstwie i pogardzie, tak jak próbuje robić to rząd PiS - podkreślił Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź wybory z Radiem ZET w aplikacji Squid: pobierz na Androida lub na iOS.

Zagłosuj

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach parlamentarnych?

Liczba głosów:

W sobotę we Wrocławiu odbyła się regionalna konwencja Koalicji Obywatelskiej. Wzięli w niej udział oprócz Schetyny m.in. przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka oraz kandydat KO na prezydenta Wrocławia Jacek Sutryk.

Zobacz także

Lider Platformy o nauczycielach i edukacji

Schetyna uważa, że w Polsce, jak w „każdym domu”, potrzebne jest zaufanie i szacunek.

- Nikt nie powinien się samozwańczo wywyższać i przypisywać sobie przywilejów. Zadaniem każdej władzy jest służba wszystkim obywatelom; rząd nie może wybierać Polaków, których lubi, i ignorować innych - mówił.

Dodał, że nie da się budować wspólnoty na „kłamstwie i pogardzie, tak jak próbuje to robić rząd PiS”. - Dla tej władzy kłamstwo stało się podstawowym narzędziem pracy - powiedział.

Przewodniczący PO zwrócił się do protestujących w sobotę w Warszawie nauczycieli: - Jesteśmy po waszej stornie i żałuję, że za poprzednich rządów podwyżki waszych płac nie były wystarczające. Kryzys dawano się skończył, a PiS o waszych pensjach zapomniał. Mogę zagwarantować, że kiedy wygramy wyborczy maraton, zajmiemy się tą sprawą.

Zdaniem Schetyny „Kaczyński rozdziela pieniądze tam, gdzie może liczyć na głosy wyborcze”.

- On nie widzi ludzi, tylko głosy (…) jego rząd nie będzie budował dróg tam, gdzie są potrzebne, ale tam, gdzie na niego zagłosują. Jarosławie Kaczyński - to nie są twoje pieniądze; to są pieniądze Polaków, nie masz prawa ich rozdawać swoim kolesiom - mówił.

Schetyna zapowiedział, że KO wprowadzi darmowy, ciepły posiłek w szkołach. Podkreślił, że jego partia nie chce ograniczać programu 500 plus. - Chcemy ten program utrzymać i rozszerzyć; obejmiemy nim na równych prawach matki samotnie wychowujące dzieci - wskazał.

Dodał, że teraz przyszedł czas na „zaangażowanie w budowę żłobków, przedszkoli, wprowadzanie darmowych dojazdów i wyrównanie szans na dobrą edukację”. - Przyszedł czas wparcia osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, czas na podniesienie komfortu życia seniorów - mówił.

Szefowa Nowoczesnej o seniorach

Lubnauer podkreśliła, że reprezentuje liberałów.

- To oznacza, że wolność jest dla nas najważniejsza, wolność we wszystkich aspektach - wolność osobista jednostki, prawa kobiet i mężczyzny; wierzymy też w wolność gospodarczą, w prawo Polaków do bogacenia. Wolni i kreatywni Polacy to Polacy bogacący się - mówiła szefowa Nowoczesnej.

Zobacz także

Dodała, że państwo nowoczesne to państwo, które szanuje i nagradza tych, którzy potrafią skorzystać z wolności. - Tylko wolni ludzie są w stanie tworzyć wspólnotę; tylko ludzie, którzy nie boją się o swoją przyszłość, stworzą w Polsce wspólnotę dumnych z siebie Polaków - mówiła.

Dodała, że taka wspólnota powstaje w samorządach. - Chcemy, by decyzje o rzeczach, które dotyczą mieszkańców gmin czy powiatów zapadały w samorządach - podkreśliła.

Szefowa Nowoczesnej mówiła też o polityce senioralnej. - Seniorzy są bogactwem każdej wspólnoty (…) Nowoczesny samorząd to samorząd dbający o potrzeby seniorów. Rządzący dziś Polską traktują seniorów jedynie jako elektorat (…) Każdy senior, który chce i ma możliwości bycia aktywnym zawodowo, powinien mieć taką szansę - dodała.

Lubnauer zapowiedziała tworzenie centrów opieki nad seniorami, świetlic dla chorych na Alzheimera oraz sieci asystentów dla osób niepełnosprawnych i starszych. - Jednym z priorytetów kolejnego rządu powinny być urlopy wytchnieniowe dla opiekunów osób niesamodzielnych - wskazała.

Zobacz także

Nowacka: bieda w Polsce ma twarz starszej kobiety

Zdaniem liderki Inicjatywy Polska Barbary Nowackiej PiS od 2015 r. „zawłaszczył rząd, parlament, szkoły, sądy, prawa kobiet, demokrację". - Dziś mówimy dość – samorządów nie zawłaszczycie - powiedziała.

Dodała, że „dla PiS-u liczy się władza, a dla Koalicji Obywatelskiej – człowiek”. - Samorząd jest najbliżej człowieka, a program Koalicji Obywatelskiej dla samorządów był dyskutowany w gminach i powiatach. To program wspólny, równy i sprawiedliwy - mówiła Nowacka.

Podkreśliła, że w programie KO bardzo dobrze opracowana jest polityka społeczna.

- Polityka społeczna musi prowadzić i wspierać obywateli od samego początku, przez dostępne żłobki i przedszkola, przez dobre, otwarte i mądre szkoły, w których dzieci nie tylko dobrze się uczą, ale uczą się również życia w społeczeństwie i budowania relacji. Szkoły, gdzie dostępne są ciepłe posiłki - wyliczała.

Nowacka dodała, że samorząd to także inwestycje w kulturę i sztukę oraz „otwartą europejską Polskę”. Podkreśliła, że KO zadba też o inwestycje w infrastrukturę w samorządach oraz politykę senioralną. - Dziś bieda w Polsce ma twarz starszej kobiety - mówiła.

W 100-lecie odzyskania niepodległości polskie miasta powinny rozpocząć budowanie mądrej i perspektywicznej polityki społecznej - przekonywał kandydat KO na prezydenta Wrocławia Jacek Sutryk. - To jest dziś polska racja stanu, racja stanu polskich samorządów - mówił.

Jego zdaniem Polska jest w bezpiecznej i otwartej europejskiej wspólnocie. - To szansa, wyzwanie i odpowiedzialność; to, jak będzie wyglądała Polska i polskie miasta za kilka, kilkadziesiąt lat zależy od kształtu, jaki nadamy polityce społecznej - mówił.

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października, a druga - 4 listopada.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD