Obserwuj w Google News

Wybory samorządowe w Krakowie - druga tura. WYNIKI

Redakcja
2 min. czytania
05.11.2018 07:40
Zareaguj Reakcja

Ubiegający się o reelekcję Jacek Majchrowski wygrał drugą turę wyborów na prezydenta Krakowa uzyskując 61,94 proc. głosów. Na Małgorzatę Wassermann, kandydatkę Zjednoczonej Prawicy, zagłosowało 38,06 proc. wyborców – podał oficjalnie PAP przewodniczący miejskiej komisji wyborczej Rafał Lisak.

Wybory 2018. Kraków. Wyniki wyborów na prezydenta miasta
fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Majchrowski zdobył w niedzielnej drugiej turze wyborów 197 tys. 19 głosów. Za jego kontrkandydatką opowiedziało się 121 tys. 83 wyborców. Frekwencja wyniosła 55,27 proc.

Jacek Majchrowski otrzymał w I turze wyborów prezydenta Krakowa 45,84 proc. głosów, a posłanka PiS Małgorzata Wassermann 31,88 proc.

Majchrowski wystartował w wyborach mając poparcie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, SLD, PSL i własnego zaplecza - Przyjaznego Krakowa. Ugrupowania te wystawiły też wspólną listę kandydatów do Rady Miasta - KWW Jacka Majchrowskiego "Obywatelski Kraków". Zdobył on 23 mandaty w 43-osobowej Radzie Miasta Krakowa.

Po ogłoszeniu wyników exit poll Majchrowski podziękował swoim sympatykom.

Prezydent Krakowa dla RadioZET.pl: sądzę, że to będzie moja ostatnia kadencja [WYWIAD]

- Dziękuję tym wszystkim, którzy poszli do wyborów, bo - jak wszyscy pamiętacie - mieliśmy taki konkurs między miastami, gdzie będzie większa frekwencja, jako że to od tej frekwencji bardzo wiele, moim zdaniem, zależało. I tak też się stało - powiedział Majchrowski po ogłoszeniu sondażowych wyników exit poll.

Obecny prezydent Krakowa dziękował też wolontariuszom, którzy pracowali w jego sztabie. - To naprawdę była, wbrew temu, co państwo oceniacie, że taka kampania była dosyć niemrawa, to naprawdę było bardzo dużo pracy, bardzo dużo czasu (wolontariusze) musieli poświęcić. Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego zwycięstwa, a było ich bardzo wiele osób - mówił Majchrowski.

Obiecał, że będzie nadal godnie sprawował urząd prezydenta Krakowa.

Małgorzata Wassermann dla RadioZET.pl: z Kaczyńskim nie musimy się zawsze zgadzać [WYWIAD]

W momencie zakończenia głosowania Małgorzata Wassermann nie organizowała swojego wieczoru wyborczego w Krakowie. Pojechała wcześniej do Warszawy, jak tłumaczyła aby lepiej przygotować się do poniedziałkowego posiedzenia sejmowej komisji śledczej do spraw Amber Gold. 

Po godz. 21 posłanka PiS wystąpiła w studiu telewizji wPolsce.pl. Powiedziała, że szanuje wynik wyborów w Krakowie i pogratulowała Majchrowskiemu.

- Uważam, że 35 proc. jak na to, że popierało mnie tylko PiS i nasi koalicjanci, to krakowianie pokazali w dużej części, że podoba im się mój program, to co robię i jestem m bardzo wdzięczna - wskazała Wassermann.

W pierwsze turze w pierwszej turze wyborów Majchrowski uzyskał 45,84 proc., a Wassermann zdobyła 31,88 proc. głosów. 

Jacek Majchrowski jest prezydentem Krakowa od 2002 roku.

Jacek Majchrowski pozwał w trybie wyborczym Mateusza Morawieckiego

RadioZET.pl/PTD