Obserwuj w Google News

Zdaniem Kaczyńskiego PiS wygrało wybory samorządowe. Nie wspomniał o Warszawie

Redakcja
2 min. czytania
06.11.2018 21:08
Zareaguj Reakcja

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił we wtorek swoje stanowisko na temat wyników wyborów samorządowych. - Nasze zwycięstwo nie podlega najmniejszej wątpliwości. Odnieśliśmy kolejne zwycięstwo i to bardzo zdecydowane - podkreślił. O ile partia rządząca wygrała w przypadku ilości zwycięstw w sejmikach wojewódzkich, to nie była w stanie pokonać innych kandydatów w wyborach na prezydentów miast wojewódzkich.

Wybory 2018. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaprezentował wyniki z całej Polski
fot. PAP/Leszek Szymański

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Lider PiS podkreślił, że wysoka frekwencja w trakcie wyborów samorządowych była wynikiem umacniania się w Polsce demokracji. - Dziękuję każdemu, kto wziął udział w tych wyborach, niezależnie od tego, na kogo głosował - mówił.

W czasie konferencji prasowej podsumowującej wyniki wyborów samorządowych szef biura Kaczyńskiego i radny sejmiku mazowieckiego Radosław Fogiel zaprezentował serię slajdów pokazujących m.in. udział PiS w mandatach zdobytych w poszczególnych szczeblach samorządu. 

Kaczyński: wygraliśmy z wynikiem, który dobrze wróży. Będziemy mogli starać się o władzę w sejmikach

Wynika z nich, że partia rządząca triumfowała na przykład w wyborach do rad gmin do 20 tys. mieszkańców (PiS - 3991 mandaty, podczas gdy Koalicja Obywatelska - 166, PSL - 3108, SLD - 200, Kukiz'15 - 75, Wolność - 3, Ruch Narodowy RP - 1, a bezpartyjni - 31.) 

Według PiS partia Jarosława Kaczyńskiego wygrała również w wyborach do rad gmin, gdzie jest ponad 20 tys. mieszkańców. (PiS - 1877 mandaty, KO - 932, PSL - 123, SLD - 107, Kukiz'15 - 18, a bezpartyjni - 22).

Pokazano również statystyki dotyczące wyborów do rad powiatów, gdzie również najlepsze miało być PiS (partia rządząca uzyskała 2114 mandaty, KO - 726, PSL - 952, SLD - 105, Kukiz'15 - 19, a bezpartyjni 36 mandatów).

Również w sejmikach PiS uzyskało przewagę biorąc pod uwagę zbiorcze wyniki ze wszystkich 16 województw (PiS - 254 mandaty, KO - 194, PSL - 70, SLD - 11, bezpartyjni - 15). 

Kaczyński: nie mam zamiaru zostać premierem

Odnosząc się do zaprezentowanych danych prezes PiS ocenił, że są to "twarde liczby, twarde dane". - Nasze zwycięstwo nie podlega najmniejszej wątpliwości. Ja rozumiem, że przedstawiciele komitetów, które te wybory przegrały, próbują zmienić ich obraz, ale to jest abstrahowanie od faktów - żeby określić to w sposób łagodny - mówił Kaczyński.

Lider PiS dodał, że wyniki wyborów samorządowych są bardzo dobrym prognostykiem przed wyborami parlamentarnymi.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej lider PiS-u nie wspomniał, że zwycięstwo w sejmikach nie przekłada się rządzenie w poszczególnych województwach.

Dla przykładu partia Kaczyńskiego wygrała w Mazowieckim (34,04 proc.), ale rządząca dotąd w tym regionie koalicja PO-PSL (odpowiednio 27,66 i 13,15 proc. poparcia) zachowała większość.

PiS również nie triumfował w miastach wojewódzkich. Najbardziej spektakularną porażką był wynik Patryka Jakiego kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy. Zdobył on tylko 28,53 proc. głów i w pierwszej turze wygrał kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski (56,67 proc.).

Smutek w TVP Info po porażce Płażyńskiego. Dziennikarka: niestety przegrał

RadioZET.pl/PAP/PTD