Zamknij

W tych miastach już wiemy, kto wygrał wybory do rad

Redakcja
22.10.2018 20:22
Wybory 2018. Rada miasta. Rada gminy. Wyniki wyborów
fot. Piotr Molecki/East News

Szczecin, Toruń, Radom, Lublin – to tylko część miast, w których udało się wyłonić zwycięzców niedzielnych wyborów do rad. Sprawdźcie, jakie komitety wyborcze zebrały największe poparcie w danych miastach w wyborach samorządowych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wyniki wyborów do Rady Miasta Ełku

Z protokołu wyborów opublikowanego przez Miejską Komisję Wyborczą w Ełku wynika, że w 23-osobowej radzie miasta 11 miejsc uzyskali kandydaci KWW Dobro Wspólne. Na listy tego lokalnego komitetu, związanego z prezydentem Ełku Tomaszem Andrukiewiczem, oddano 45,61 proc. głosów.

Koalicja Obywatelska uzyskała osiem mandatów (31,21 proc. głosów), a PiS przypadły pozostałe cztery mandaty (21,48 proc).

W 2014 r. KW Dobro Wspólne zdobyło 13 mandatów, Platforma Obywatelska – cztery, PiS – trzy, SLD Lewica Razem – dwa, a KWW Tomasza Przekopa – jeden mandat.

Wyniki wyborów do Rady Miasta Torunia

Z informacji przekazanej PAP przez przedstawicieli KWW Michała Zaleskiego (urzędujący prezydent miasta) wynika, że PO zdobyła 10 miejsc w radzie. Kandydaci związani z prezydentem, który według nieoficjalnych informacji po raz piąty został wybrany na ten urząd, mieli uzyskać 8 mandatów. 6 radnych pochodziło będzie z Prawa i Sprawiedliwości, a 1 z KW My Toruń.

Z informacji cząstkowych dotyczących wyników ze 100 na 121 obwodowych komisji wyborczych wynikało, że w I turze zasiadanie w fotelu prezydenta zapewnił sobie kandydat niezależny Michał Zaleski – uzyskując ok. 55 proc. głosów.

Dotychczas większość w Radzie Miasta Torunia zapewniona była przez radnych Czasu Gospodarzy – poprzedni komitet prezydenta Zaleskiego rządzącego Toruniem od 2002 roku – oraz PiS-u i PO, które były w oddzielnych porozumieniach programowych z włodarzem miasta.

Zobacz także

Wyniki wyborów do Rady Miasta Olsztyna

W 25-osobowej Radzie Miasta Olsztyna Koalicja Obywatelska zdobyła 9 mandatów, a PiS 7 mandatów – oficjalne wyniki do rady miasta podała w poniedziałek przewodnicząca miejskiej komisji wyborczej Katarzyna Gołębiewska.

Podział mandatów ustalono po podliczeniu wyników wyborów w 101 obwodowych komisjach.

Komitet Wyborczy Wyborców byłego prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego będzie miał 4 radnych, tyle samo Komitet Wyborczy Wyborców dotychczasowego prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. Jeden mandat zdobył Komitet Wspólny Olsztyn.

W poprzedniej radzie miejskiej PO zdobyła 8 mandatów, PiS – 7, po cztery mandaty komitety Małkowskiego i Grzymowicza, po jednym uzyskały PSL i SLD.

Zobacz także

Wyniki wyborów do Rady Miasta Radomia

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Rady Miejskiej w Radomiu – podała Miejska Komisja Wyborcza. Zwycięzcy uzyskali 16 mandatów w 28-osobowej radzie.

11 mandatów otrzymał Komitet Wyborczy Wyborców Radosława Witkowskiego „Koalicja na Rzecz Zmian”, w skład którego weszli przedstawiciele PO, Nowoczesnej, SLD i innych radomskich środowisk.

Jeden mandat otrzymał przedstawiciel KW Bezpartyjni Radomianie.

Wyniki wyborów do Rady Miasta Poznania

21 mandatów w 34-osobowej Radzie Miasta Poznania zdobyła Koalicja Obywatelska – podała w poniedziałek miejska komisja wyborcza po przeliczeniu wszystkich protokołów. 9 radnych będzie miało Prawo i Sprawiedliwość.

W tegorocznych wyborach KWW Lewica wprowadziła do rady 2 osoby. Także 2 mandaty zdobył KWW Społeczna Koalicja Prawo do Miasta.

W 2014 roku wybory do rady miasta wygrała Platforma Obywatelska. Zdobyła wówczas 16 mandatów w 37-osobowej Radzie Miasta Poznania. 12 radnych miało natomiast Prawo i Sprawiedliwość.

Zobacz także

Wyniki wyborów do Rady Miasta Kołobrzegu

KWW Anny Mieczkowskiej „Kołobrzescy Razem” zdobył 38,5 proc. głosów, co dało mu 10 mandatów, na 21 możliwych do objęcia. PiS otrzymało 26,09 proc. głosów (6 mandatów), KWW Jacka Woźniaka – 23,23 proc. (5 mandatów).

Na początku kadencji 2014-2018 Porozumienie dla Kołobrzegu Wioletty Dymeckiej miało 11 mandatów w kołobrzeskiej radzie, 7 należało do PO, a po jednym: KWW Wschodnia Czarnieckiego, KWW Nasz Wspólny Kołobrzeg, KWW Jacka Woźniaka.

W trakcie kadencji 2014-2018 kilkoro radnych wystąpiło z klubów PO i „Porozumienia dla Kołobrzegu”, tworząc trzyosobowe kluby PiS i „Niezależny Kołobrzeg”. Ostatecznie klub PO liczył 6 osób, a Porozumienie dla Kołobrzegu Wioletty Dymeckiej – 5 osób. Natomiast 4 radnych zakończyło kadencję, nie przynależąc do żadnego klubu.

Wyniki wyborów do Rady Miasta Lublina

Komitet Wyborców Krzysztof Żuk uzyskał 53,94 proc. głosów i 19 mandatów. Komitet ten skupił przedstawicieli PO, Nowoczesnej, PSL, SLD i ugrupowania Wspólny Lublin oraz miejskich działaczy dzielnicowych i społecznych.

KW PiS zdobył 35,65 proc. głosów, uzyskał 12 mandatów.

Rada Miasta Lublin liczy 31 osób.

Dotychczas w radzie miasta Lublina PiS miał 15 radnych, PO – 13 radnych, a Wspólny Lublin – 3 radnych.

Zobacz także

Wyniki wyborów do Rady Miasta Elbląga

W wyborach do elbląskiej rady miejskiej Koalicja Obywatelska uzyskała łącznie 32,08 proc. ważnych głosów, co zapewniło jej 9 mandatów. Tyle samo radnych będzie miało w nowej radzie PiS z poparciem na poziomie 29,98 proc.

Kolejne ugrupowanie, które weszło do rady, to komitet wyborców urzędującego prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego z poparciem na poziomie 23,42 proc. i sześcioma mandatami. Jeden mandat przypadł koalicyjnemu komitetowi SLD Lewica Razem, na kandydatów którego oddano 10,02 proc. głosów.

Żadne z ugrupowań nie uzyskało więc samodzielnej większości w 25-osobowej radzie.

Takie wyniki oznaczają, że PiS straciło dotychczasową większość w elbląskiej radzie miejskiej. W wyborach w 2014 r. to ugrupowanie uzyskało 13 mandatów, osiem mandatów miała PO, SLD – trzy, a komitet Wróblewskiego jeden mandat.

Wyniki wyborów do Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego

31,83 proc. głosów i 10 mandatów w 25-osobowej Radzie Miasta Gorzowa Wlkp. zdobył w wyborach komitet prezydenta Jacka Wójcickiego. Drugi wynik – 26,30 proc. i 7 mandatów uzyskała Koalicja Obywatelska, a trzeci – 23,74 dający 5 miejsc PiS. KWW Kocham Gorzów miał 14,37 proc., co daje 3 mandaty.

W 2014 r. wybory do rady miejskiej Gorzowa wygrała PO z wynikiem 20,88 proc., co dało jej 8 mandatów, 7 radnych wprowadził komitet Ludzie dla Miasta z wynikiem – 20,40 proc. (wówczas jego kandydatem na prezydenta był Wójcicki), PiS uzyskało 18,19 proc. głosów, co dało ugrupowaniu 5 radnych. SLD z 10,68 proc. wprowadził do rady trzech kandydatów, a po jednym Komitet Tadeusza Jędrzejczaka (poprzedni prezydent Gorzowa Wlkp. – przyp. red.) i PSL. 

Wyniki wyborów do Rady Miasta Krosna

Ugrupowanie wyborcze prezydenta Piotra Przytockiego w 21-osobowej radzie miasta będzie miało 10 radnych.

Z kolei Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 9 mandatów. Na PiS głosowało 33,87 proc.

Dwa mandaty przypadły Koalicji Obywatelskiej, którą poparło 10,75 proc.

Wyniki wyborów do Rady Miasta Włocławek

KW Prawo i Sprawiedliwość, 25,11 proc. – 9 mandatów,
KKW Koalicja Obywatelska, 24,39 proc. – 8 mandatów,
KKW SLD Lewicy Razem, 21,37 proc. – 7 mandatów,
KWW Włocławianie, 7,85 proc. – 1 mandat.

Wyniki wyborów do Rady Miasta Mielec

Jak informuje na stronie internetowej Państwowa Komisja Wyborcza, na komitet PiS w niedzielnych wyborach do rady miasta oddano 36,09 proc. głosów ważnych, co przełożyło się na 10 mandatów.

Na KW Razem dla Ziemi Mieleckiej oddano 22,06 proc. głosów ważnych, dzięki czemu komitet uzyskał 5 mandatów.

KW Nasz Mielec zdobył mniejsze poparcie, bo 21,15 proc., ale w radzie będzie go reprezentować 6 radnych, czyli o jednego więcej niż KW Razem dla Ziemi Mieleckiej.

Natomiast Kukiz’15 uzyskał 12,05 proc. głosów i zdobył 2 mandaty.

W mieleckiej radzie miasta do podziału są 23 mandaty.

W dotychczasowej radzie na 23 mandaty 13 należało do PiS, 7 dla KW Nasz Mielec, 3 dla KW Razem dla Ziemi Mieleckiej.

Wyniki wyborów do Rady Miasta Stalowa Wola

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do rady miasta Stalowej Woli (Podkarpackie), uzyskując 15 mandatów w 23-osobowej radzie miasta – wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW.

PiS w wyborach do rady zdobyło 63,17 proc.

Siedmiu radnych do rady wprowadził Komitet Wyborczy Wyborców Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego. Na ugrupowania to głosowało 31,68 proc.

Natomiast Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz’15 poparło 5,27 proc. W radzie miasta Kukiz’15 będzie reprezentował jeden radny.

Wyniki wyborów do Rady Miasta Tarnów

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Rady Miasta Tarnowa, uzyskując 37,03 proc. głosów. Daje to tej partii 11 mandatów w 25 osobowej radzie miasta – wynika z oficjalnych danych przekazanych przez Miejską Komisję Wyborczą.

Drugie miejsce z 30,82 proc. poparciem odnotowała Platforma Obywatelska, co przełożyło się na dziewięć mandatów. Na lokalny komitet KWW Tomasza Olszówki – Nasze Miasto Tarnów zagłosowało 20,18 proc. wyborców. Dało to mu pięć mandatów.

W wyborach w 2014 roku PiS uzyskało 13 mandatów, PO – sześć mandatów, a lokalny komitet KWW Tarnowianie – trzy mandaty. Trzech radnych wprowadziła wtedy też do rady miasta SLD – Lewica Razem.

Wyniki wyborów do Rady Miasta Szczecin

Koalicja Obywatelska, utworzona przez PO i Nowoczesną, osiągnęła poparcie na poziomie 34,33 proc. i 13 mandatów – wynika z informacji opublikowanych w poniedziałek przez PKW. Zaraz za Koalicją jest PiS z poparciem na poziomie 26,06 proc. PiS weźmie 10 mandatów w radzie.

Kolejne ugrupowanie, które weszło do rady, to Bezpartyjni urzędującego prezydenta Piotra Krzystka, który powalczy o fotel prezydenta Szczecina w drugiej turze wyborów. Bezpartyjni wprowadzą do rady 8 przedstawicieli.

W szczecińskiej radzie miasta zasiada obecnie 31 radnych. Najliczniejszy jest klub radnych PiS, który zrzesza 10 radnych, PO ma 9 radnych, a Bezpartyjni 8. Radnych niezrzeszonych jest czterech. W obecnej radzie miasta tzw. nieformalną koalicję tworzą radni PiS i Bezpartyjni.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD