Zamknij

Apel środowiska LGBT do Rafała Trzaskowskiego. "Czas dotrzymać słowa"

Redakcja
16.10.2018 22:52
Wybory 2018. Środowiska LGBT apelują do Rafała Trzaskowskiego o podpisanie karty LGBT+
fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER/East News

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta stolicy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że kartę LGBT+ podpisze po 21 października, czyli pierwszej turze wyborów samorządowych. Stowarzyszenia broniące praw mniejszości seksualnych zaapelowały do kandydata opozycji, aby "dotrzymał słowa" i podpisał deklarację przed wyborami albo "przestał obiecywać".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

W poniedziałek stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, działające na rzecz umożliwienia zawierania małżeństw wszystkim osobom bez względu na orientację psychoseksualną i tożsamość płciową, opublikowało oświadczenie.

Napisano w nim, że razem z Lambda Warszawa i Kampania Przeciw Homofobii od czerwca stowarzyszenie prowadziło rozmowy z Koalicji Obywatelskiej w Warszawie na temat włączenia do programu Trzaskowskiego postulatów dotyczących społeczności LGBT+.

Rafał Trzaskowski: Warszawa nie zasługuje na polityków, którzy zmieniają zdanie i udają. 

Deklaracja kandydata opozycji o wsparciu środowisk LGBT

"Niestety mimo zapowiedzi Rafał Trzaskowski nie podpisał deklaracji programowej. Po raz kolejny politycy Platformy Obywatelskiej nie dotrzymują słowa wobec społeczności LGBT+" - dodano.

We wtorek odniósł się do tego na Twitterze Rafał Trzaskowski. "Zawsze deklarowałem i podtrzymuję moje zobowiązanie, że podpiszę samorządową kartę LGBT. Część jej postulatów ogłaszałem już wcześniej w moim programie (edukacja, bezpieczeństwo, wsparcie Parady Równości, podpisanie Karty Różnorodności)" - napisał kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Stowarzyszenia w kolejnym oświadczeniu we wtorek poinformowały, że Trzaskowski zapowiedział podpisanie deklaracji po 21 października, czyli po I turze wyborów.

"Dostaliśmy informację, że Rafał Trzaskowski nie ma dla nas czasu PRZED wyborami. Rozmowy Koalicją Obywatelską z nami trwały od czerwca, a sama deklaracja gotowa jest od sierpnia. Czasu było sporo, widocznie zabrakło jednak chęci" - czytamy.

Zobacz także

"To typowe dla Platformy Obywatelskiej"

W oświadczeniu zwrócono się bezpośrednio do kandydata, by podpisał deklarację przed wyborami. "Albo znajduje pan czas na osoby LGBT+, albo nie. Albo zobowiązuje się pan programowo swoim podpisem tak, żeby można było pana rozliczyć z konkretnej wyborczej deklaracji, albo nie" - podkreślono.

Jak dodano, "program wyborczy i konkretne deklaracje przedstawia się przed wyborami, a nie po".

"Czas dotrzymać słowa i podpisać deklarację przed 21 października albo przestać obiecywać, że podpisze pan kiedyś, na "świętego nigdy" - zaapelowali do Trzaskowskiego przedstawiciele LGBT+.

"Panie Rafale, powiedzieć wyborcom i wyborczyniom na 5 dni PRZED wyborami, że nie ma się dla nas czasu w kalendarzu i porozmawia się z nami PO wyborach, to pokazać, jak niski priorytet zajmuje społeczność LGBT+ w pana planach na zarządzanie Warszawą" - napisali.

Zdaniem przedstawicieli środowisk LGBT+ po zachowaniu polityka należy wnioskować, że wyborcy tej społeczności mają dla niego "znikome znaczenie".

"To typowe dla Platformy Obywatelskiej, czego nauczyliście nas przez ostatnie kilkanaście lat. Dlatego nie wierzymy w ogólnikowe zapowiedzi przedwyborcze. Chcemy konkretów" - dodali.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD