Zamknij

Roman Szełemej wygrywa w Wałbrzychu. Z rekordowym wynikiem

Redakcja
22.10.2018 17:28
Roman Szełemej wygrywa w Wałbrzychu. Z rekordowym wynikiem
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Wybory samorządowe 2018. Urzędujący prezydent Wałbrzych Roman Szełemej wygrał wybory w pierwszej turze, uzyskując 84,49 proc. poparcia. Komitet Szełemeja zdobył też 20 mandatów w 25-osobowej Radzie Miejskiej Wałbrzycha – wynika z oficjalnych informacji podanych przez PKW.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według wyników wyborów w Wałbrzychu, podanych na stronie PKW, Szełemej uzyskał 84,49 proc. poparcia. To najprawdopodobniej rekord poparcia w wyborach na prezydentów miast w Polsce. W tegorocznej kampanii Szełemej występował pod szyldem własnego komitetu, ale był popierany przez Koalicję Obywatelską.

Drugi wynik uzyskał Ireneusz Zyska (KW PiS). Głosowało na niego 13,1 proc. wyborców. Kolejne miejsce zajęła Bogusława Czupryn (KWW Bogusławy Czupryn) – 1,44 proc., a ostatnie Łukasz Mikołajczyk (KW PSL) – 0,97. Komitet Szełemeja zdobył też 20 mandatów w 25-osobowej Radzie Miejskiej Wałbrzycha. Pięć mandatów przypadło w udziale kandydatom PiS.

Wybory 2018 w Wałbrzychu 

Program prezydenta Wałbrzycha na kolejne pięć lat nazwany "szóstką Szełemeja" zakłada budowę do 2023 r. 1000 nowych mieszkań komunalnych, socjalnych i chronionych, kontynuację remontów dróg głównych i osiedlowych, a także budowę nowych żłobków oraz przedszkoli.

Zobacz także

Priorytetem dla prezydenta będzie także poprawa jakości powietrza i stworzenie nowych miejsc zieleni w mieście, wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań smart city oraz doprowadzenie do tego, aby Wałbrzych stał się stolicą Sudetów.

Roman Szełemej. Kim jest? 

Szełemej ma 58 lat, jest lekarzem, kardiologiem. W 2000 r. objął stanowisko ordynatora Oddziału Internistyczno-Kardiologicznego Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. Dwa lata później został jego dyrektorem. W 2008 r. objął stanowisko pełnomocnika zarządu województwa dolnośląskiego ds. polityki zdrowotnej.

Funkcję prezydenta Wałbrzycha pełni od 2011 r. Wygrał wówczas wybory przedterminowe po rezygnacji z prezydentury Piotra Kruczkowskiego. W 2014 r. Szełemej z powodzeniem ubiegał się jako kandydat i członek PO o reelekcję uzyskując 83 proc. głosów.

RadioZET.pl/PAP/DG