Obserwuj w Google News

Ogłoszono oficjalne wyniki wyborów samorządowych w Krakowie

Redakcja
2 min. czytania
23.10.2018 22:52
Zareaguj Reakcja

Miejska Komisja Wyborcza w Krakowie zakończyła prace i podała oficjalne wyniki wyborów samorządowych w stolicy Małopolski. Dotychczasowy prezydent Jacek Majchrowski otrzymał 45,84 proc. głosów, a posłanka PiS Małgorzata Wassermann uzyskała 31,88 proc. poparcia. Komitet "Obywatelski Kraków" będzie mógł samodzielnie rządzić w Radzie Miasta.

Wybory 2018. Wyniki wyborów w Krakowie. Jacek Majchrowski
fot. PAP/Jan Graczyński

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

154 830 głosów, co daje 45,84 proc. poparcia, uzyskał w I turze wyborów ubiegający się o reelekcję prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
Oznacza to, że poparcie dla Majchrowskiego wzrosło o 2,14 proc. w stosunku do ogłoszonych w niedzielę wieczorem wstępnych wyników (43,7 proc.) sondażu exit poll.

W II turze z Jackiem Majchrowskim zmierzy się z kandydatką Zjednoczonej Prawicy Małgorzata Wassermann. Zgodnie z danymi Miejskiej Komisji Wyborczej głosowało na nią 107 686 krakowian, czyli 31,88 proc. To o 1,72 proc. mniej niż w wyniku (33,6 proc.) exit poll, ogłoszonym w niedzielę wieczorem.

Wybory samorządowe w Krakowie. Kto został prezydentem miasta?

Majchrowski wystartował w wyborach mając poparcie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, SLD, PSL i własnego zaplecza - Przyjaznego Krakowa. Ugrupowania te wystawiły wspólną listę kandydatów do Rady Miasta.

KWW Jacka Majchrowskiego "Obywatelski Kraków" zdobył 23 mandaty w Radzie Miasta, Prawo i Sprawiedliwość 16, a KWW Łukasza Gibały "Kraków dla mieszkańców" 4 mandaty - poinformowała we wtorek wieczorem Miejska Komisja Wyborcza w Krakowie.

O miejsce w 43-osobowej Radzie Miasta Krakowa ubiegało się 385 kandydatów.

Kraków. Sondaż radiozet.pl i Lokalnej Polityki: Majchrowski nie będzie miał problemów z Wassermann

Jeśli ubiegający się o reelekcję Jacek Majchrowski zostanie prezydentem miasta, jego miejsce w radzie zajmie Lech Kucharski.

Komitet Wyborczy Wyborców Jacka Majchrowskiego "Obywatelski Kraków" ma charakter koalicyjny. Tworzą go: Platforma Obywatelska, Nowoczesna, PSL, SLD, SdRP Unia Europejskich Demokratów oraz prezydencki "Przyjazny Kraków".

Dotychczas w 43-osobowej Radzie Miasta Krakowa PiS miał 21 radnych, Platforma Obywatelska 14, prezydencki klub "Przyjazny Kraków" sześciu, a dwie radne były niezależne.

Politycy PO już teraz zapowiadają, że wspólnie z Nowoczesną chcą utworzyć w Radzie Miasta jeden klub Koalicji Obywatelskiej, który będzie współpracował z prezydentem Jackiem Majchrowskim i jego radnymi.

Wyniki wyborów we wtorek przed północą? Szef PKW: nie mogę tego zagwarantować

RadioZET.pl/PAP/PTD