Doniesienie do prokuratury ws. słów Jacka Sasina. Złożył je komitet Hanny Zdanowskiej

10.10.2018 14:42

Komitet Wyborczy Wyborców Hanny Zdanowskiej złożył doniesienie do prokuratury ws. przekroczenia uprawnień przez szefa KSRM Jacka Sasina. Chodzi o słowa Sasina dotyczące startu Hanny Zdanowskiej w wyborach samorządowych.

Jacek Sasin fot. B. Zawrzel/REPORTER/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jacek Sasin, który gościł w Łodzi w poniedziałek, stwierdził, że nawet jeśli skazana prawomocnym wyrokiem na karę grzywny Zdanowska wygra wybory, nie będzie mogła pełnić funkcji prezydenta miasta, a wojewoda łódzki będzie musiał zwrócić się do premiera o ustanowienie w mieście zarządu komisarycznego. Po tej wypowiedzi KWW Hanny Zdanowskiej skierował sprawę do prokuratury.

– W naszym przekonaniu minister Sasin przekroczył swoje uprawnienia. Włączył się w kampanię wyborczą, próbuje straszyć mieszkańców i zakłócić wolny wybór, jakiego mieszkańcy powinni dokonać 21 października. To jest absolutnie nie do przyjęcia i narusza wszelkie standardy demokratycznego i wolnego wyboru – tłumaczy Bartosz Domaszewicz, rzecznik komitetu.

Pod koniec września w sądzie II instancji Hanna Zdanowska została uznana za winną poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu uzyskania kredytu przez jej partnera, za co skazano ją na 20 tys. zł grzywny.

Prezydent Łodzi pytana w środę, czy nie mogła przewidzieć takiej sytuacji i zrezygnować ze startu na rzecz innego kandydata, powiedziała, że „nikt nie znał rozstrzygnięcia sądu”. Zaznaczyła, że nie zapadło ono jednomyślnie i zdanie odrębne w apelacji złożył jeden z sędziów.

– Poczekamy jeszcze na ostateczny werdykt w tej sprawie – powiedziała Zdanowska.

Wcześniej zapowiedziała wystąpienie o kasację wyroku do Sądu Najwyższego, a jeśli zajdzie taka konieczność, odwołanie się do Trybunału w Strasburgu. Orzeczenie sądu II instancji jest prawomocne, ale zgodnie z kodeksem wyborczym Hanna Zdanowska może ubiegać się o reelekcję.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

Oceń