Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Doniesienie do prokuratury ws. słów Jacka Sasina. Złożył je komitet Hanny Zdanowskiej

10.10.2018 14:42
xxx wiadomosci

Komitet Wyborczy Wyborców Hanny Zdanowskiej złożył doniesienie do prokuratury ws. przekroczenia uprawnień przez szefa KSRM Jacka Sasina. Chodzi o słowa Sasina dotyczące startu Hanny Zdanowskiej w wyborach samorządowych.

Jacek Sasin fot. B. Zawrzel/REPORTER/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jacek Sasin, który gościł w Łodzi w poniedziałek, stwierdził, że nawet jeśli skazana prawomocnym wyrokiem na karę grzywny Zdanowska wygra wybory, nie będzie mogła pełnić funkcji prezydenta miasta, a wojewoda łódzki będzie musiał zwrócić się do premiera o ustanowienie w mieście zarządu komisarycznego. Po tej wypowiedzi KWW Hanny Zdanowskiej skierował sprawę do prokuratury.

– W naszym przekonaniu minister Sasin przekroczył swoje uprawnienia. Włączył się w kampanię wyborczą, próbuje straszyć mieszkańców i zakłócić wolny wybór, jakiego mieszkańcy powinni dokonać 21 października. To jest absolutnie nie do przyjęcia i narusza wszelkie standardy demokratycznego i wolnego wyboru – tłumaczy Bartosz Domaszewicz, rzecznik komitetu.

Pod koniec września w sądzie II instancji Hanna Zdanowska została uznana za winną poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu uzyskania kredytu przez jej partnera, za co skazano ją na 20 tys. zł grzywny.

Prezydent Łodzi pytana w środę, czy nie mogła przewidzieć takiej sytuacji i zrezygnować ze startu na rzecz innego kandydata, powiedziała, że „nikt nie znał rozstrzygnięcia sądu”. Zaznaczyła, że nie zapadło ono jednomyślnie i zdanie odrębne w apelacji złożył jeden z sędziów.

– Poczekamy jeszcze na ostateczny werdykt w tej sprawie – powiedziała Zdanowska.

Wcześniej zapowiedziała wystąpienie o kasację wyroku do Sądu Najwyższego, a jeśli zajdzie taka konieczność, odwołanie się do Trybunału w Strasburgu. Orzeczenie sądu II instancji jest prawomocne, ale zgodnie z kodeksem wyborczym Hanna Zdanowska może ubiegać się o reelekcję.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

Oceń