Zamknij

Wybory samorządowe 2018. Kim jest Jarosław Pucek? Sylwetka kandydata

Redakcja
14.09.2018 16:28
Pucek
fot. Adam Jastrzębowski/REPORTER

Kiedyś kojarzony ze środowiskiem kibiców Lecha Poznań, za rządów Ryszarda Grobelnego odpowiadał za politykę mieszkaniową. Poznański prawnik Jarosław Pucek chce zostać prezydentem miasta i wielu ekspertów widzi w nim "czarnego konia" tegorocznych wyborów.

Urodzony: 10.01.1976r. w Poznaniu

Wykształcenie: Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Partia: bezpartyjny

Doświadczenie w polityce: formalnie nie pełnił nigdy funkcji politycznych, ale był jednym z bliższych współpracowników byłego prezydenta Ryszarda Grobelnego i z ramienia jego komitetu kandydował w 2014 roku do rady miasta

Prywatnie: żonaty, ma córkę

Biografia: Jarosław Pucek jest rodowitym poznaniakiem i to w tym mieście przeszedł wszystkie szczeble edukacji aż do ukończenia prawa na UAM. Z zawodu jest radcą prawnym, prowadzi własną kancelarię.

Mocno kojarzony ze środowiskiem kibicowskim Lecha Poznań. Przez lata był członkiem stowarzyszenia „Wiara Lecha”, udzielał również pomocy prawnej wielu kibicom.

Jego politycznym protektorem był Ryszard Grobelny, który w latach 1998-2014 piastował urząd prezydenta miasta. To za jego rządów Pucek sprawował najważniejszą w swojej karierze publiczną funkcję – szefa Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych (2009-2015). Teraz uczeń odwdzięcza się mistrzowi – Grobelny otwiera jedną z list komitetu „Dobro Miasta” w wyborach do rady miejskiej.

Jako szef ZKZL wsławił się przede wszystkim stworzeniem na obrzeżach miasta osiedla kontenerów socjalnych, do których z mieszkań komunalnych przesiedlano tzw. trudnych lokatorów: niepłacących czynszu, demolujących lokale, nadużywających alkoholu. Pomysł odbił się szerokim echem w kraju i wywołał spore kontrowersje, zwłaszcza, że wyszło na jaw, iż władze miasta nieszczególnie interesowały się losem mieszkańców osiedla. Nowa administracja dwa lata temu wycofała się z tego rozwiązania i zlikwidowała osiedle. Sam Pucek bronił swojego pomysłu, tłumacząc, że był to przede wszystkim „straszak” na osoby nieprzestrzegające zasad życia społecznego.

Odwołał go na początku swojej kadencji Jacek Jaśkowiak, prezydent z poparciem PO, której – co ciekawe – Pucek był członkiem do 2014 roku. Samego Jaśkowiaka ocenia krytycznie – zarzuca mu nieefektywne zarządzanie miastem, angażowanie mieszkańców w spory ideologiczne (które jego zdaniem mają odwracać uwagę od faktu, iż prezydent nie radzi sobie z problemami) oraz niezrealizowanie niektórych obietnic (m.in. szumnie zapowiadanego tramwaju na Naramowice).  

Główne punkty programu wyborczego:

1)     Rozbudowa linii tramwajowej (m.in. poprowadzenie trakcji na os. Kopernika i część Dębca)

2)     Skuteczna polityka senioralna i socjalna

3)     Poprawa promocji miasta, umiędzynarodowienie poznańskich uczelni

4)     Ochrona środowiska

RadioZET.pl/PAP/MP