Zamknij

Jakie będą pierwsze decyzje Trzaskowskiego? Nowy prezydent Warszawy złożył deklarację

Redakcja
22.10.2018 11:51
Trzaskowski
fot. Twitter/Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski, który – według sondażu exit poll – wygrał niedzielne wybory w Warszawie, zadeklarował, że jego pierwsze decyzje jako prezydenta stolicy będą dotyczyły m.in. wprowadzenia darmowych żłobków, dopłaty do zajęć pozalekcyjnych dla uczniów oraz rozwiązań dla seniorów.

Według niedzielnego sondażu IPSOS Rafał Trzaskowski wygrał w pierwszej turze wyborów na prezydenta stolicy z wynikiem 54,1 proc. Drugie miejsce według sondażu zajął kandydat Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki z wynikiem 30,9 proc.

Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami przy metrze

W poniedziałek rano Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Warszawy przy stacji metra Politechnika. Częstował ich kawą i pączkami.

Wcześniej na krótkim briefingu dla prasy podziękował warszawiankom i warszawiakom za ich „olbrzymią mobilizację” w niedzielę. – Takiej frekwencji nie było w Warszawie od dawna. Oczywiście czekamy na potwierdzenie wyników oficjalnych, wtedy będziemy dopiero mogli się do nich ustosunkować. Miejmy nadzieję, że te wyniki będą już dzisiaj – dodał poseł Platformy.

Jego zdaniem wyniki niedzielnych wyborów świadczą o tym, że „warszawiacy zdają sobie sprawę z tego, jak ważny jest ich głos”. Trzaskowski dziękował kandydatom Koalicji Obywatelskiej na radnych.

– Czekamy też na wyniki dotyczące Rady Warszawy i na wyniki dzielnicowe, dlatego że przecież prezydent nie jest sam – rządzi ze wsparciem rady miasta. Rady dzielnic też mają tutaj niesamowicie ważną rolę do odegrania, zwłaszcza że – tak jak mówiłem – moja filozofia mówiąca o tym, że trzeba Warszawą zarządzać z poziomu dzielnicy czy ulicy, jest dalej aktualna – zaznaczył przyszły prezydent stolicy.

Pierwsze decyzje nowego prezydenta Warszawy

Trzaskowski zadeklarował, że po ukonstytuowaniu się nowej rady miasta będzie zajmował się wcielaniem w życie swoich propozycji programowych, zwłaszcza tych dotyczących jakości życia mieszkańców.

– Zaczynamy od darmowych żłobków dla wszystkich warszawiaków, a później będziemy przygotowywali kolejne decyzje po to, żeby one mogły być wcielane w życie, zwłaszcza te dotyczące jakości życia – bo zarówno dopłaty do zajęć dodatkowych dla uczniów czy ten duży pakiet senioralny to są takie decyzje, które można wcielać w życie niemalże od razu – zaznaczył Trzaskowski. – Bardzo nam zależy nam, żeby pokazać sprawczość – dodał.

Za wyzwanie uznał też nowe prawo dotyczące zasad sortowania śmieci. Przypomniał też swój postulat wprowadzenia darmowej komunikacji dla uczniów szkół średnich.

Prośby i pytania od warszawiaków

Warszawiacy, których Trzaskowski witał rano przy metrze Politechnika, na ogół bardzo pozytywnie reagowali na jego obecność. Wielu z nich gratulowało politykowi PO zwycięstwa i życzyło powodzenia na urzędzie prezydenta stolicy. Niektórzy z nich zgłaszali już pierwsze prośby do nowego włodarza miasta. Część z nich dotyczyła funkcjonowania straży miejskiej.

Zobacz także

Trzaskowski podkreślał, że straż jest potrzebna. „Na przykład jak ktoś pali plastykiem w kominku i ktoś zwraca na to uwagę, to straż powinna być tam w pięć minut, a być może w innych sytuacjach nie powinna być aż tak niesamowicie aktywna” – dodał polityk.

Jedna ze starszych mieszkanek miasta skarżyła się z kolei na starą kostkę, którą wybrukowana jest cześć ulic na placu Zbawiciela. Mówiła, że osobie, która porusza się o kulach, trudno jest chodzić po takiej, często bardzo śliskiej nawierzchni. Trzaskowski obiecał, że przyjrzy się temu problemowi.

RadioZET.pl/PAP/MP