Zamknij

Wystawy w szkołach I festiwal na wiosnę. Mirosława Stachowiaka-Różecka przedstawiła swój program dla kultury we Wrocławiu

Redakcja
24.09.2018 15:12
Wrocław
fot. Jacek Domiński/Reporter

Stworzenie strategii kulturalnej miasta, wsparcie dla lokalnych artystów oraz upowszechnienie dostępu do kultury to niektóre z zapowiedzi działań w obszarze kultury przedstawione przez kandydującą na fotel prezydenta stolicy Dolnego Śląska posłankę PiS Mirosławę Stachowiaka-Różecką.

Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Wrocławia przedstawiła w poniedziałek elementy programu wyborczego w obszarze kultury.

Propozycje Stachowiak-Różeckiej dla kultury

Stachowiak-Różecka podkreśliła, że uczestnictwo mieszkańców Wrocławia w życiu kulturalnym miasta wciąż jest „bardzo małe”. - „Dlatego trzeba wyjść z nią (kulturą - PAP) do mieszkańców, trzeba ich angażować i zachęcać, trzeba trafiać w ich potrzeby, ale też edukować” - podkreśliła posłanka w wysłanych w poniedziałek do mediów założeniach programowych.

Obiecała przy tym stworzenie długofalowej strategii kulturalnej Wrocławia, wsparcie lokalnych artystów oraz upowszechnienie dostępu do kultury. „-Chcę we Wrocławiu wspierać organizację wydarzeń dostępnych dla każdego, nie tylko dla elitarnego grona. Jeden bilet na wydarzenie kulturalne raz na rok dla każdego – za złotówkę” - oświadczyła Stachowiak-Różecka.

Zapowiedziała również budowę hali wystawienniczej we Wrocławiu oraz wsparcie dla tzw. start-upów artystycznych. „Zamierzam wspierać we Wrocławiu start-upy artystyczne przez udostępnianie młodym artystom sprzętu i miejsc czy pracowni, w których będą mogli rozwijać swoje talenty. Ważne, by znalazły się takie miejsca także na wrocławskich osiedlach, dlatego powstaną również Osiedlowe Pracownie Artystyczne – na strychach komunalnych budynków czy niewykorzystywanych budynkach dworców kolejowych” - podkreśliła.

Wybory samorządowe - Wrocław

W programie wyborczym znalazło się również wprowadzenie inicjatywy zwanej Szkoła Miejsce Spotkań. Według założeń wrocławskie szkoły miałby stać się również miejscem organizacji wystaw, spektakli i koncertów. „Szkoła stanie się centrum życia lokalnego, miejscem integracji lokalnej społeczności – osiedlowym ośrodkiem kultury. Po południu spotkają się tam dzieci i seniorzy na zajęciach specjalnie dla nich dedykowanych. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć ciekawą wystawę lub przyjść na osiedlowy koncert” - dodała Stachowiak-Różecka.

Zobacz także

Kandydatka chce też, aby w przestrzeni miejskiej Wrocławia co roku na wiosnę był organizowany festiwal muzyczny. „- Święto będzie imprezą plenerową, która odbywać się będzie w każdym możliwym miejscu Wrocławia i stanie się okazją do otwarcia dla muzyki miejsc, w których z reguły nie jest wykonywana "na żywo" - zapowiedziała. W programie znalazły się także postulat otwarcia letnich kin plenerowych na wrocławskich osiedlach oraz zapewnienie o zwiększeniu budżetu na renowacje zabytków.

Start w wyborach prezydenckich we Wrocławiu oprócz Stachowiak-Różeckiej ogłosili dotychczas: Jacek Sutryk - kandydat Koalicji Obywatelskiej, Jerzy Michalak - kandydat Bezpartyjnego Ruchu Obywatelskiego Jerzego Michalaka, Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, która wystartuje z komitetu "Wrocław dla wszystkich", Małgorzata Tracz z Partii Zieloni, Katarzyna Obara-Kowalska (Bezpartyjni) oraz Zbigniew Jarząbek - kandydat ruchu Kukiz'15.

RadioZET.pl/PAP/MP