Zamknij

Szef PKW: decyzję mógłby podjąć wojewoda. Chodzi m.in. o sprawę Zdanowskiej

Redakcja
12.10.2018 09:23
Hanna Zdanowska
fot. A. Zbraniecki/East News

– Wojewoda mógłby podjąć decyzję uniemożliwiającą pełnienie obowiązków osobie, która została prawomocnie skazana – mówi szef PKW Wojciech Hermeliński. Taka sytuacja dotyczy m.in. ubiegającej się o reelekcję prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Hermeliński, pytany przez „Dziennik Gazetę Prawną”, czy można zablokować rozpoczęcie pracy osobie, która, choć wygrała wybory, to jest skazana prawomocnym wyrokiem na karę grzywny, powiedział, że nie bardzo sobie wyobraża taką sytuację. Ale jak dodał, wojewoda mógłby podjąć decyzję uniemożliwiającą takiej osobie pełnienie obowiązków.

– Taką decyzję można zaskarżyć do sądu administracyjnego – powiedział w rozmowie z „DGP” przewodniczący PKW.

Zobacz także

Jak dodał Hermeliński, decyzję wojewoda mógłby jednak podjąć dopiero po objęciu stanowiska przez wybranego kandydata. Wcześniej nie można tego zablokować.

Sytuacja dotyczy m.in. prezydent Łodzi. Sąd II instancji 27 września br. prawomocnie skazał Hannę Zdanowską na karę grzywny za poświadczenie nieprawdy w dokumentach bankowych. W wyborach samorządowych prezydent Łodzi ubiega się o reelekcję.

Zobacz także

– Jest niespójność przepisów między ustawami. Ustawa o pracownikach samorządowych uzależnia wykonywanie funkcji od braku jakiejkolwiek karalności. W kodeksie wyborczym jest zaś mowa tylko o karze pozbawienia wolności, która uniemożliwia kandydowanie – tłumaczył Hermeliński.

RadioZET.pl/PAP/JŚ