Zamknij

Wybory samorządowe w Olsztynie. Wiemy, kto spotka się w II turze!

Redakcja
22.10.2018 23:41
Wybory samorządowe w Olsztynie. Wyniki wyborów na prezydenta. II tura
fot. Artur Szczepanski/REPORTER/East News, Artur Szczepanski/REPORTER/East News

W II turze wyborów na prezydenta Olsztyna zmierzą się dotychczasowy prezydent Piotr Grzymowicz i były włodarz miasta Czesław Małkowski. Uzyskali oni największą liczbę głosów spośród 8 kandydatów. O tym, który zwycięży zdecyduje dodatkowe głosowanie 4 listopada.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Jak podała przewodnicząca miejskiej komisji wyborczej Katarzyna Gołębiewska, najwięcej głosów w I turze zdobył Piotr Grzymowicz startujący z własnego komitetu wyborczego - 24 758, Czesław Małkowski, startujący z własnego komitetu, uzyskał 22 465 głosów.

Zobacz także

Pozostali kandydaci otrzymali: Michał Wypij (Zjednoczona Prawica) - 13 924 głosy, Monika Falej (Komitet Dobro Wspólne)- 4568 głosów, Beata Bublewicz (Koalicja Obywatelska) - 3903 głosy, Krzysztof Kacprzycki (SLD Lewica razem) 1528 głosów, Andrzej Maciejewski Kukiz'15 - 1155 głosów oraz Tomasz Pitura (Komitet Olsztyn Kocham), który uzyskał 982 głosy.

Oskarżenia o gwałt

Małkowski od 11 lat jest sądzony o to, że jako prezydent miasta zgwałcił urzędniczkę, która była w ostatnich tygodniach ciąży. W 2015 roku (po czteroletnim procesie) sąd w Ostródzie skazał go za to na 5 lat więzienia oraz zakazał mu przez 6 lat sprawowania kierowniczych stanowisk w jednostkach samorządu terytorialnego.

Uzasadnienie wyroku było niejawne, ale sąd w sentencji podał, że Małkowski swoim zachowaniem "wykorzystał relację zależności" służbowej wobec pracownicy.

Wyrok ten uchylił Sąd Apelacyjny w Elblągu i od blisko roku sprawę gwałtu ponownie bada sąd rejonowy, tyle, że już nie w Ostródzie, a w Olsztynie.

Zobacz także

Proces toczy się za zamkniętymi drzwiami i nie można informować nawet o nieoficjalnych szczegółach sprawy. Sam Małkowski twierdzi, że jest niewinny i wkrótce sąd potwierdzi to wyrokiem.

- Po raz trzeci rywalizuję z panem Małkowskim; wynik pana Małkowskiego można powiedzieć jest bardzo dobry, ale będzie druga tura i będziemy się mierzyć - powiedział w poniedziałek Grzymowicz.

Jak dodał, "sądy powinny dawno w demokratycznych procedurach tę sprawę rozstrzygnąć".

- Nie jest to korzystne, dostaję informacje od znajomych z Olsztyna i z Polski, którzy się dziwią tej sytuacji. Wizerunek Olsztyna jest nadszarpnięty - mówił Grzymowicz.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD

C