Zamknij

Wybory samorządowe w Szczecinie. Wiemy, kto spotka się w II turze!

Redakcja
22.10.2018 23:28
Wybory samorządowe w Szczecinie. Wyniki wyborów na prezydenta. II tura
fot. Lukasz Szelemej/East News, Robert Stachnik/REPORTER/East News

Obecnie urzędujący prezydent Szczecina Piotr Krzystek startujący z komitetu Bezpartyjnych i kandydat PiS Bartłomiej Sochański powalczą w drugiej turze o fotel prezydenta miasta. O 282 głosy Sochański wyprzedził Sławomira Nitrasa z Koalicji Obywatelskiej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Piotr Krzystek uzyskał poparcie 47,25 proc. głosujących (głosowały na niego 73 063 osoby), Bartłomiej Sochański otrzymał natomiast 21,99 proc. Głos na kandydata Prawa i Sprawiedliwości oddało 34 005 osób.

Startujący z listy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej Sławomir Nitras uzyskał 21,81 proc. głosów (głosowały na niego 33 723 osoby).

Zobacz także

Pozostali kandydaci uzyskali odpowiednio: Dawid Krystek z komitetu SLD Lewica Razem - 3,76 proc. (5828 głosów), Piotr Czypicki ze Szczecińskiego Ruchu Miejskiego - 3,1 proc. (4805 głosów) i Jakub Kozieł z Koalicji Antysystemowej - 2,07 proc. (3195 głosów).

Sochański skomentował wyniki wyborów, według których od kandydata Koalicji Obywatelskiej Sławomira Nitrasa dzieliły go 282 głosy.

- Ta stosunkowo niewielka liczba głosów, mierząc ilość głosujących w takim mieście jak Szczecin, może rzeczywiście uczynić różnicę – powiedział kandydat PiS podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Dodał, że ma nadzieję, iż kampania przed drugą turą wyborów będzie czasem "na merytoryczną dyskusję".

Zobacz także

- Skupię się w tej drugiej rundzie kampanii wyborczej również na ofercie Szczecina jako metropolii kresowej Rzeczpospolitej, ale także jako centrum transgranicznego, której to funkcji Szczecin dotychczas moim zdaniem nie wykorzystuje - dodał Sochański.

Jego kontrkandydat również w poniedziałek odniósł się do wyników wyborów.

- Byliśmy pomiędzy dwoma obozami: PO i Nowoczesnej z jednej strony i PiS z drugiej – powiedział dziennikarzom w poniedziałek Krzystek.

- Myślę, że to jest jeden z najlepszych wyników w Polsce przy założeniu, że nie startujemy ze wsparciem, któregoś z tych obozów. I w tej walce politycznej, która była bardzo ostra w Polsce szczecinianie pokazali, że nasze miasto jest bezpartyjne i że ta drogą chcą kroczyć – dodał.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD