Obserwuj w Google News

Wybory w Szczecinie. Sprawdź, kto został prezydentem miasta

Redakcja
2 min. czytania
04.11.2018 21:00
Zareaguj Reakcja

Urzędujący prezydent Szczecina Piotr Krzystek zdobywając 78,22 proc. głosów w drugiej turze wyborów został wybrany na czwartą kadencję. Kandydat KWW Bezpartyjnych Piotra Krzystka pokonał Bartłomieja Sochańskiego - kandydata Zjednoczonej Prawicy, który zdobył 21,78 proc. Na Krzystka zagłosowało 100 tys. 465 osób, a na Sochańskiego - 27 tys. 966.

Szczecin
fot. Robert Stachnik/Reporter

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Na Krzystka zagłosowało 100 tys. 465 osób, a na Sochańskiego - 27 tys. 966.

Kampania przed drugą turą wyborów na prezydenta Szczecina przebiegała bardzo spokojnie. Krzystek w ciągu ostatnich dwóch tygodni spotkał się z dziennikarzami dwa razy, Sochański niewiele więcej. Pierwszy raz Krzystek zorganizował konferencję 22 października tuż po pojawieniu się wyników, a drugi - ostatniego dnia kampanii w piątek 2 listopada.

Krzystek: myślę, że powinno być powyżej 60 proc.

Po zamknięciu lokali wyborczych obecny prezydent Piotr Krzystek, którego zwolennicy zebrali się w jednej ze szczecińskich restauracji, podziękował wyborcom i swojemu sztabowi mówiąc, że w wyborach było "mnóstwo dobrej energii". Podziękował też kontrkandydatom, a w drugiej rundzie "szczególnie" kandydatowi PiS Bartłomiejowi Sochańskiemu "za uczciwą walkę, za racjonalność, za rzetelną debatę, którą mogliśmy przez te ostatnie dwa tygodnie prowadzić".

Dziękował też mieszkańcom Szczecina za udział w wyborach. "Wiemy, że frekwencja znacznie przekroczyła z całą pewnością 30 proc. To jest dobry wynik, rzadki w drugich turach w Szczecinie" - zaznaczył Krzystek. Dodał, że pokazuje to, iż mieszkańcy "chcą być aktywni, chcą współdecydować o tym, co się dzieje w mieście, wreszcie - kto będzie nim zarządzał. To jest dobra prognoza dla Szczecina".

Zapytany przez dziennikarzy o przewidywany wynik wyborów, Krzystek powiedział, że "nie chce spekulować". "Ale myślę, że powinno być to powyżej 60 proc." - powiedział.

Sochański: ostatnie dwa tygodnie czasem merytorycznych argumentów 

- Różnie to bywało z argumentacją w całej tej kampanii – powiedział Sochański na wieczorze wyborczym w szczecińskiej siedzibie PiS. - Ostatnie dwa tygodnie były czasem argumentów merytorycznych. Okres wcześniejszy polegał w części także na argumentach ad persona, ale daliśmy sobie z nimi radę – dodał.

- Bardzo się cieszę, że Szczecin zalicza się do kilku miast Rzeczypospolitej, w której kandydat PiS pokonał kandydata Koalicji Obywatelskiej – kontynuował Sochański. - Jak pewnie zorientujecie się państwo z wyników w całej Polsce to wcale nie jest proste zadanie dlatego, że zwłaszcza kandydaci, którzy startują z tzw. list bezpartyjnych i robią to którąś z rzędu kadencję, mają naturalną przewagę nad wszystkimi pozostałymi kandydatami – dodał.

RadioZET.pl/MP