Zamknij

Kacper Płażyński - kim jest kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska?

Redakcja
18.09.2018 14:10
Kacper Płażyński - kim jest kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska?
fot. Wojciech Stróżyk/East News

Kacper Płażyński został ogłoszony kandydatem PiS na fotel prezydenta Gdańska w wyborach samorządowych 2018. O to stanowisko rywalizuje między innymi z obecnie urzędującym Pawłem Adamowiczem oraz kandydatem Koalicji Obywatelskiej - Jarosławem Wałęsą.

Urodzony:  1989 r.

Wykształcenie: Studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego

Partia: Prawo i Sprawiedliwość

Doświadczenie: stanowisko kierownicze w spółce Energa (od 2017 roku)

Prywatnie: Żonaty

29-letni kandydat PiS na prezydenta Gdańska jest synem byłego posła PiS, Macieja Płażyńskiego, który zginął tragicznie w katastrofie pod Smoleńskiem w 2010 roku. Co ciekawe, Maciej Płażyński w przeszłości był również posłem Platformy Obywatelskiej oraz współzałożycielem tej partii. Przez jakiś czas pełnił takżeż funkcję przewodniczącego PO oraz jej klubu parlamentarnego.

Zobacz także

Kacper Płażyński wstąpił w szeregi Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku – nie było to jednak wejście z impetem w politykę, gdyż na początku kojarzony był po prostu jako syn znanego ojca. Zmieniło się to później, kiedy w 2016 roku zasłynął walką o zlikwidowanie opłat parkingowych w gdańskiej dzielnicy Brzeźno. Doprowadził do zerwania umowy przez miasto z  firmą Wiparking, wytaczając jej również proces zbiorowy.

Rywalizacja pomiędzy nim a obecnie urzędującym prezydentem, ubiegającym się o reelekcję Paweł Adamowiczem toczy się tak naprawdę od dawna. Płażyński już dwa lata temu udzielał się publicystycznie na łamach portalu gdanskastrefa.com, gdzie regularnie krytykował postępowanie Adamowicza.

Zobacz także

W 2017 roku objął kierownicze stanowisko w gdańskiej spółce Energa. Odbiło się to dość szerokim echem, ponieważ wcześniej nie figurował jako praktykujący prawnik. Decyzję tą tłumaczył wówczas swoim czteroletnim doświadczeniem w obsłudze prawniczej dużych firm gospodarczych i - jak wyjaśniał - z tego właśnie powodu musiał wpisać się na listę adwokatów niepraktykujących w zawodzie.

Nie wszyscy jednak przyjęli to tłumaczenie, nominacja wywołała spore kontrowersje. Jego przeciwnicy polityczni otwarcie spekulowali o tym, że Płażyński „przymilał się władzom PiS-u i otrzymał za to sowitą nagrodę” – to słowa Aleksandry Dulkiewicz (PO), wiceprezydent Gdańska dla Gazety Wyborczej.

Zobacz także

Wybrane obietnice wyborcze:

- Budowa szybkiego tramwaju w Gdańsku

- Powołanie gdańskiej rady małych i średnich przedsiębiorców

- Obniżenie kosztu najmu lokali komunalnych dla gdańskich firm o 20 procent

- Zmiany w gdańskim systemie oświaty

-Dodatek funkcyjny za wychowawstwo do 300 złotych we wszystkich szkołach

- Wyższe stypendia za osiągnięcia naukowe lub sportowe

- Budowa dziesięciu dziennych domów opieki dla starszych, w ramach rządowego programu Senior Plus

- Budowa dziesięciu nowych żłobków i pięciu przedszkoli

- Budowa dwóch centrów sportowych

- Trzy tysiące nowych lokali mieszkalnych dla mieszkańców Gdańska

Wybory samorządowe już 21 października.

 

 RadioZET/natemat.pl/se.pl.wyborcza.pl/trojmiasto.pl/JZ