Zamknij

Marcin Krupa - program, rodzina i poglądy kandydata na prezydenta Katowic

Redakcja
11.09.2018 13:01
MARCIN KRUPA
fot. Adam Grabowski/REPORTER

Urodzony: 5 kwietnia 1976 roku

Wykształcenie: Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej, doktor nauk technicznych

Partia: bezpartyjny (w wyborach samorządowych startuje z poparciem Prawa i Sprawiedliwości)

Doświadczenie: Radny Miasta Katowice (2006-2010), Zastępca prezydenta Katowic Piotra Uszoka (2010-2014), Prezydent Katowic (od 2014 roku), Przewodniczący Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (od 2017 roku)

Prywatnie: żonaty, ma syna i córkę

Marcin Krupa urodził się i mieszka w Katowicach. Jest absolwentem Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej. W 2005 roku obronił pracę doktorską z dziedziny Budowy i Eksploatacji Maszyn, a następnie pracował jako adiunkt na tej samej uczelni. Ukończył również studia podyplomowe z zakresu Zarządzania Organizacjami.

W latach 2006 – 2010 był radnym Rady Miasta Katowice, gdzie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Klubu Radnych ‘’Forum Samorządowe i Piotr Uszok’’, a także przewodniczącego Komisji Skarbu. Był również członkiem Komisji Rewizyjnej  i Komisji Ochrony Zdrowia i Środowiska.

Wiceprezydent Katowic w latach 2010 - 2014, odpowiedzialny za strategiczne obszary w mieście. Nadzorował prace w zakresie: planowania strategicznego, rozwoju systemów transportowych, ochrony i kształtowania środowiska, gospodarki komunalnej, zagospodarowania i planowania przestrzennego oraz budownictwa.

W 2014 roku wygrał wybory prezydenckie uzyskując w II turze 71.31 proc. głosów. Kandydował z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców ‘’Forum Samorządowe i Piotr Uszok’’. W trakcie kampanii zapowiadał, że chce uczynić miasto lepszym do życia i pracy. Jako cel postawił sobie przekształcenie Katowic z miasta przemysłowego w miasto kongresów, konferencji i biznesu. W 2015 roku Katowice stały się kreatywnym miastem UNESCO w dziedzinie muzyki.

Jest ekspertem ds. oceny projektów unijnych w ramach RPO Województwa Śląskiego, sędzią sportów samochodowych oraz biegłym skarbowym środków transportu samochodowego. Interesuje się też nowymi technologiami.

Głównym kontrkandydatem Marcina Krupy w wyborach samorządowych 2018 będzie Jarosław Makowski – przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Katowicach.

Marcin Krupa - wybrane obietnice wyborcze:

Krupa zapowiedział, że szczegółowe założenia programowe zamierza przedstawić na konwencji wyborczej swojego komitetu, planowanej na 15 września br.

Wybory samorządowe 2018 już 21 października. Druga tura – 4 listopada.