Zamknij

Wybory samorządowe. Kim jest Patryk Jaki? Sylwetka kandydata

Redakcja
12.09.2018 14:46
Wybory samorządowe. Kim jest Patryk Jaki? Sylwetka kandydata
fot. EastNews

Patryk Jaki jest wiceministrem sprawiedliwości i przewodniczącym Komisji Weryfikacyjnej. W tegorocznych wyborach samorządowych jest kandydatem w wyborach na prezydenta Warszawy. Według sondaży to właśnie między nim a Rafałem Trzaskowskim z PO.N rozegra się walka o prezydenturę w stolicy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Urodzony: 11 maja 1985 roku w Opolu.

Wykształcenie: Ukończył Uniwersytet Wrocławski i program dla menagerów IESE Business School w Barcelonie. Ukończył też szkolenie na Sam Houston State University.

Partia: Solidarna Polska (Zjednoczona Prawica)

Doświadczenie: Wiceminister Sprawiedliwości. Przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej. Poseł na Sejm VII i VIII kadencji (Prawo i Sprawiedliwość/Zjednoczona Prawica), radny Opola V, VI kadencji. Wcześniej stowarzyszenie Stop Korupcji. Przewodniczący Polskiej Rady Polityki Penitencjarnej oraz twórca reformy systemu Służby Więziennej. Przeprowadził przez Sejm pierwszą po 1989 r. ustawę modernizacyjną Służby Więziennej.

Prywatnie: Żona – Anna. Ma 3-letniego syna Radka.

Biografia: Patryk Jaki rozpoczął swą przygodę z polityką w 2003 roku, wstępując w szeregi Forum Młodych PiS. Na początku swojej drogi był już członkiem gabinetu politycznego wojewody opolskiego oraz asystentem eurodeputowanego Ryszarda Legutki.

Interesujący zwrot nastąpił w 2006 roku. Jaki przystąpił wówczas do Platformy Obywatelskiej i z list tej partii został radnym miejskim w Opolu. Niedługo po udanych dla siebie wyborach samorządowych odszedł jednak z PO i ponownie związał się z PiS.

W 2011 Patryk Jaki z powodzeniem wystartował w wyborach parlamentarnych, uzyskując 8911 głosów. W tym samym roku ponownie rozstał się z Prawem i Sprawiedliwością. Jako jeden z najbliższych współpracowników Zbigniewa Ziobro, założył wraz z nim i byłymi działaczami PiS nowe ugrupowanie – Solidarną Polskę.

W 2014 roku kandydował z list Solidarnej Polski do Parlamentu Europejskiego – bez powodzenia. Wkrótce jego ugrupowanie podpisało wraz z PiS i Polską Razem Jarosława Gowina porozumienie polityczne, dzięki któremu w 2015 roku Jaki ponownie został posłem na Sejm RP, uzyskując 29 923 głosy.

W rządzie Prawa i Sprawiedliwości objął tekę wiceministra sprawiedliwości.

Wśród osiągnięć Patryka Jakiego należy wymienić z pewnością utworzenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, opracowanie tzw. Rejestru Pedofilów, a także stworzenie programu rządowego Praca dla więźniów, który o 50% zwiększył zatrudnienie skazanych w Polsce.

Ponadto Jaki był pomysłodawcą utworzenia komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, a 11 maja 2017 roku został przewodniczącym tej komisji.

Wybrane obietnice wyborcze:

- budowa III i IV linii metra

- 2000 mieszkań w ramach programu Mieszkanie+

- program antysmogowy

- zwiększenie liczby patroli policyjnych

- Centralny Port Komunikacyjny

Wybory samorządowe 21 października.

RadioZET.pl/BM