Zamknij

Jarosław Wałęsa - kim jest kandydat KO na prezydenta Gdańska?

Redakcja
19.09.2018 14:54
Jarosław Wałęsa - kim jest kandydat KO na prezydenta Gdańska?
fot. Beata Zawrzel/East News

Jarosław Wałęsa – kandydat KO w nadchodzących wyborach samorządowych 2018 - powalczy o fotel prezydenta Gdańska między innymi z obecnie urzędującym Pawłem Adamowiczem oraz kandydatem z ramienia PiS, Kacprem Płażyńskim.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Urodzony: 13 września 1976 r.

Wykształcenie: dyplom z politologii w katolickim College of the Holy Cross w Worcester

Zobacz także

Partia: Platforma Obywatelska. W wyborach wspólny kandydat PO i Nowoczesnej

Doświadczenie: Poseł na Sejm oraz poseł w Parlamencie Europejskim (obecnie), a wcześniej archiwista i doradca byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy. Zasiadał w sejmowej Komisji do Spraw unii Europejskiej i Komisji Spraw Zagranicznych. Dyrektor Instytutu Obywatelskiego – think thanku PO od 2015 roku,.

Prywatnie: żonaty, ma syna i córkę

Jarosław Wałęsa jest synem legendy Solidarności i byłego prezydenta PR – Lecha Wałęsy oraz jego żony, Danuty.

Po zakończeniu studiów w 2000 roku przez dwa lata pracował w USA. Po powrocie do Polski zatrudnił się w charakterze archiwisty, w biurze prezydenckim Lecha Wałęsy. Tak naprawdę jednak przez cały okres prezydentury Wałęsy, był najbliższym doradcą politycznym swojego ojca.

Zobacz także

Jego pierwszym samodzielnym krokiem w polityce było kandydowanie do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku – jednak bez sukcesu.

Z kolei w wyborach parlamentarnych w 2005 roku, startował w okręgu gdańskim z list PO – jako kandydat bezpartyjny. Udało mu się wówczas zostać posłem. Wstąpił niedługo potem w szeregi Platformy.

Później – w 2009 roku – uzyskał mandat w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Zobacz także

Głośnym echem odbiła się również sprawa wypadku, w którym Jarosław Wałęsa został poszkodowany. 2 września 2011 roku trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami ciała, spowodowanymi wypadkiem drogowym w Stropkowie (niedaleko Sierpca). Gdański eurodeputowany – jadąc wówczas na motocyklu – zderzył się z kierowcą samochodu, który z boku usiłował włączyć się do ruchu drogowego. Winnym zderzenia sąd uznał właśnie kierowcę auta. Jednak Wałęsa również odpowiadał – za przekroczenie prędkości. Stało się to nawet przyczyną odebrania mu immunitetu we wrześniu 2012 roku. Postępowanie jednak zostało umorzone – karalność czynu przedawniła się.

Zobacz także

Rok 2014 politycznie także wyszedł Wałęsie na plus, ponieważ ponownie udało mu się zostać posłem w europarlamencie. W wyborach samorządowych 2018 startuje jako wspólny kandydat Platformy i Nowoczesnej.

Wybrane obietnice wyborcze:

- poprawa jakości gdańskiej komunikacji miejskiej – bezawaryjność i większa częstotliwość kursów

- więcej terenów zielonych  rekreacyjnych

 - lepszy dostęp do przedszkoli oraz żłobków

- ulepszenie chodników i dróg w przestrzeni miejskiej

 

Wybory samorządowe już 21 października.

RadioZET/trójmiasto.pl/se.pl/JZ