Zamknij

Kim jest Hanna Zdanowska? Sylwetka prezydent Łodzi

Redakcja
21.10.2018 23:00
Zdanowska
fot. Łukasz Szeląg/Reporter

Rządzi Łodzią od 2010 roku, w poprzednich wyborach wygrała już w I turze. Ma wielu oddanych zwolenników, ale wie, że walka o trzecią kadencję nie będzie. Czy Hanna Zdanowska pozostanie w fotelu prezydenckim na kolejne 5 lat?

Urodzona: 23.03.1959r. w Łodzi

Wykształcenie: Politechnika Łódzka (Wydziale Budownictwa i Architektury)

Partia: Platforma Obywatelska (w wyborach popierają ją także Nowoczesna, PSL i SLD)

Doświadczenie w polityce: w latach 2006-07 radna miasta Łodzi, w 2007 roku (od stycznia do października) wiceprezydent Łodzi, w latach 2007-10 posłanka na Sejm, od 2010 roku prezydent Łodzi

Prywatnie: rozwiedziona, ma syna, obecnie żyje w związku partnerskim

Biografia: Rodowita łodzianka. Ukończyła studia w zakresie inżynierii środowiska na Politechnice Łódzkiej.

Zaczynała od biznesu - przez lata prowadziła własną działalność gospodarcza w branży odzieżowej (konkretnie szwalnię). Była również prezesem Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Do polityki weszła w połowie I dekady XXI wieku. W 2006 roku została członkinią PO i uzyskała mandat radnej z ramienia PO. W styczniu 2007 roku objęła stanowisko zastępcy prezydenta miasta. Przez kilka miesięcy odpowiadała za sport, oświatę oraz wykorzystywanie funduszy unijnych.

W 2007 roku trafiła (także z list PO do Sejmu), gdzie spędziła 3 lata. W 2010 roku po raz pierwszy wygrała wybory na prezydenta Łodzi, pokonując w II turze kandydata SLD Dariusza Jońskiego. 4 lata późnień uzyskała reelekcję, wygrywając już w I turze.

Zwolennicy pani prezydent mówią przede wszystkim o ważnych dla miasta inwestycjach, jakie miały miejsce za jej rządów, zmniejszającym się bezrobociu, a także umiejętności wsłuchiwania się w głos mieszkańców i zbudowaniu lokalnego patriotyzmu. Podkreślają również, że jest ona przede wszystkim działaczką samorządową, nieuwikłaną w partyjne gry. Przeciwnicy natomiast zarzucają jej bierność w kwestii wyludniania się Łodzi, braku perspektyw zawodowych dla młodych oraz nieremontowania reprezentacyjnych dzielnic miasta.

Głośnym echem odbiła się dwie sprawy sądowe z jej udziałem. Zdanowska usłyszała w 2016r. zarzut posługiwania się dokumentami poświadczającymi nieprawdę przy zawieraniu umów kredytów w latach 2008-09. Nie przyznała się do winy, a sprawę umorzono. Z kolei w marcu tego roku została nieprawomocnie skazana na 20 tys. zł grzywny za poświadczenie nieprawdy we wniosku kredytowym swojego partnera. Również i w tej sprawie nie przyznała się do stawianych jej zarzutów.

Wybrane obietnice wyborcze:

1)     Modernizacja infrastruktury tramwajowej i autobusowej

2)     Modernizacja prawie 200 ulic i ponad 200 chodników

3)     Więcej terenów zielonych w Łodzi. Ma to związek z zaplanowaną na 2024r. wystawą Expo Horticultural (tzw. zielone Expo), poświęconą tematyce kształtowania i zagospodarowania zieleni w mieście. Jej organizację powierzono właśnie Łodzi

4)     Aktywna polityka senioralna – domy pomocy, domy seniora, lepsza opieka medyczna

RadioZET.pl/MP