Zamknij

Kim jest Krzysztof Żuk? Sylwetka prezydenta Lublina

Redakcja
25.09.2018 12:35
Żuk
fot. Krzysztof Radzki/East News

Rządzi Lublinem od 8 lat, choć nie wszyscy są mu przychylni. Przyciągnął do miasta inwestorów, a w najbliższej kadencji chce postawić na ekologię i gospodarkę komunalną. Czy Krzysztof Żuk po raz trzeci zostanie prezydentem?

Urodzony: 21.06.1957 r. w Krasnymstawie (woj. lubelskie)

Wykształcenie: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Wydział Nauk Ekonomicznych), ma stopień doktora nauk ekonomicznych

Partia: Platforma Obywatelska

Doświadczenie w polityce: w latach 1990-1996 radny Świdnika, w latach 2006-2007 i 2009-2010 wiceprezydent miasta, w latach 2007-2009 podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu, od 2010 r. prezydent Lublina

Prywatnie: żonaty, dwoje dzieci

Biografia: Od początku życia związany z Lubelszczyzną – urodzony i wychowany w Krasnymstawie, liceum kończył w Świdniku, a od studiów mieszka w Lublinie.

Ukończył studia ekonomiczne na UMCS, tam też uzyskał doktorat (ze specjalnością: ekonomia polityczna). Obecnie jest adiunktem na Wydziale Ekonomicznym macierzystej uczelni (Instytut Ekonomii i Finansów UMCS) oraz w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji.

W latach 1990-96 sprawował mandat radnego oraz urząd przewodniczącego rady miasta w Świdniku, następnie pracował w lubelskiej delegaturze Ministerstwa Skarbu Państwa. W tym resorcie zatrudniony był także w latach 2007-09 na stanowisku podsekretarza stanu. W latach 2006-2007 oraz 2009-2010 pełnił funkcję wiceprezydenta Lublina, od 2010 samodzielnie zarządza miastem.

Głośno zrobiło się o nim przed dwoma laty, gdy wojewoda lubelski wygasił (w ramach tzw. zarządzenia zastępczego) jego mandat prezydencki. Miało to związek ze śledztwem CBA przeciw niemu. Chodziło o to, że Żuk w latach 2014-2016 zasiadał w radzie nadzorczej PZU Życie, czego zresztą nie ukrywał (i dochody z tego tytułu zawsze umieszczał w oświadczeniach majątkowych). CBA wszczęło jednak przeciw niemu postępowanie. Żuk zapewniał i zapewnia nadal, że nie popełnił przestępstwa (zasiadał zresztą w podobnym okresie w zarządzie spółki budującej gazoport w Świnoujściu, czym jednak CBA się nie zajęło) i nazywał działania służb „politycznym atakiem”. Ostatecznie odwołał się od tej decyzji, która i tak nie niosła za sobą konsekwencji prawnych w postaci złożenia urzędu.

Wybrane obietnice wyborcze:

1)     Budowa 500 mieszkań komunalnych

2)     Inwestycje „zielone” ekologiczne: skwery, parki, ścieżki rowerowe

3)     Budowa nowego dworca metropolitarnego

4)     Budowa nowego stadionu żużlowego

RadioZET.pl/MP