Zamknij

Wybory samorządowe 2018. Kim jest Tadeusz Zysk? Sylwetka kandydata

Redakcja
13.09.2018 13:46
Zysk
fot. Waldemar Wylegalski/Polska Press/East News

Zapowiadał się na świetnego psychologa, od prawie 30 lat z powodzeniem działa w branży wydawniczej. Teraz, z poparciem Zjednoczonej Prawicy, chce zostać prezydentem Poznania. Czy Tadeusz Zysk rzuci wyzwanie Jackowi Jaśkowiakowi?

Urodzony: 28 czerwca 1953r. w Porębie-Kocębach (woj. mazowieckie)

Wykształcenie: absolwent socjologii i psychologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktor psychologii (1984)

Partia: bezpartyjny, popierany przez Zjednoczoną Prawicę

Doświadczenie w polityce: w 2015 bez powodzenia kandydował do Sejmu z list PiS

Prywatnie: żona Aldona (psycholożka), czterech synów

Biografia: Choć urodzony i wychowany na Mazowszu, do technikum chemicznego uczęszczał w Bydgoszczy, a od czasów studenckich związany jest z Poznaniem.

To na UAM ukończył studia w zakresie socjologii i psychologii. Na tym drugim kierunku doktoryzował się w 1984r. W latach 1982-90 był pracownikiem Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

Po przemianach ustrojowych zajął się działalnością biznesową w branży wydawniczej, w której funkcjonuje do dziś. W 1990 roku wraz z Tomaszem Szponderem założył Dom Wydawniczy „Rebis”, z którego odszedł trzy lata później, by założyć, tym razem z Aleksandrem Szablińskim, działające do dziś wydawnictwo Zysk i S-ka, wydające przede wszystkim współczesną literaturę beletrystyczną (ale również popularnonaukową).

Sam przedstawia się jako kandydat bezpartyjny i niezależny, bo w istocie nie jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości ani żadnego innego ugrupowania. To jednak z ramienia tej partii wystartował w 2015 roku (bez powodzenia) w wyborach do Sejmu, to w końcu Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska i Porozumienie) wystawia jego kandydaturę w tegorocznej elekcji.

Zysk znany jest ze swoich konserwatywnych poglądów. Aktywnie działa w Akademickich Klubie Obywatelskim im. Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu – organizacji promującej patriotyzm i tradycyjne, chrześcijańskie wartości oraz w społecznym komitecie odbudowy „Pomnika Wdzięczności”.

Wybrane obietnice wyborcze:

1)     Budowa „parametra/premetra” → rozwinięcie systemu transportu miejskiego wzorowane na stołecznym metrze, gdzie część trasy faktycznie miałaby przebiegać pod ziemią (np. pod ul. Św. Marcina). Zysk proponuje wykorzystanie istniejącej już infrastruktury tramwajowej (m.in. Poznańskiego Szybkiego Tramwaju) oraz poprowadzenie trasy aż do lotniska na Ławicy.

2)     Budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

3)     Program Niedziela Plus → 50 proc. zniżki na wstęp do kin, teatrów, muzeów oraz na wydarzenia kulturalne i sportowe w Poznaniu.

RadioZET.pl/MP