Zamknij

Kim jest Tomasz Lewandowski? Sylwetka kandydata na prezydenta Poznania

Redakcja
18.09.2018 14:25
Lewandowski
fot. Waldemar Wylęgalski/Głos Wielkopolski/East News

Wiceprezydent Poznania staje w szranki przeciw swojemu szefowi. Czy to zdrowa sytuacja? Tomasz Lewandowski przekonuje, że tak i że przede wszystkim zależy mu na kampanii pozytywnej i merytorycznej, a nie konfrontacyjnej. Czy znów zdobędzie zaufanie dużej części poznaniaków?

Urodzony: 1978r. w Toruniu

Wykształcenie: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (Wydział Prawa i Administracji)

Partia: Komitet Lewica (wcześniej przez wiele lat członek SLD, które wchodzi w skład komitetu)

Doświadczenie w polityce: b. szef młodzieżówki SLD w Wielkopolsce, b. asystent Krystyny Łybackiej, w latach 2006-16 radny, od 2016r. wiceprezydent Poznania. W 2014r. kandydat Sojuszu na prezydenta.

Prywatnie: żonaty

Biografia: Choć urodzony w Toruniu, po maturze wyjechał do Poznania, gdzie mieszka i działa od ponad 20 lat. Tutaj ukończył prawo na UAM. Przez lata pracował jako radca prawny, prowadził również własną kancelarię.

Karierę polityczną rozpoczął już na studiach. Szefował młodzieżówce SLD w Wielkopolskiej, był również asystentem Krystyny Łybackiej, ówczesnej posłanki oraz minister edukacji. W latach 2006-16 zasiadał w Radzie Miasta, a w międzyczasie, w 2007r., bezskutecznie kandydował z ramienia Sojuszu do Sejmu

W latach 2003-06 pracował w miejskiej spółce WITAR Składy Budowlane (w latach 2005-06 był w niej prezesem zarządu).

W 2014 roku wystartował z ramienia SLD w wyścigu o prezydenturę w Poznaniu. Zajął w nim 4. Miejsce, ale z wysokim wynikiem – 16,6 proc. W II turze przekazał poparcie Jaśkowiakowi. Ten miał mu obiecać stanowisko zastępcy po wygranych wyborach, ale niestety, nie stało się to od razu – jego kandydaturę ukrócili prominentni działacze PO.

Po roku okazało się, że Platforma potrzebuje jednak lewicowego koalicjanta, co poskutkowało stanowiskiem wiceprezydenta dla przedstawiciela tej formacji. Początkowo otrzymał je Arkadiusz Stasica, ale w 2016 zastąpił go właśnie Lewandowski. W gabinecie Jaśkowiaka odpowiada za gospodarkę komunalną, mieszkalnictwo i sport.

Na początku 2016r. odszedł z SLD. Był to gest sprzeciwu wobec objęcia przez Włodzimierza Czarzastego przywództwa w partii. Zaangażował się projekt polityczny Barbary Nowackiej „Inicjatywa Polska”.

Krytycy zarzucają Lewandowskiego, że wcale nie chce wygrać ze swoim przełożonym i że w wyborach będzie walczył przede wszystkim o zachowanie stanowiska w przypadku reelekcji Jaśkowiaka. Sam kandydat Lewicy oraz prezydent nie widzą w tym jednak niczego niestosownego – wprost przeciwnie: twierdzą, że dzięki tej sytuacji kampania wyborcza będzie miała charakter merytoryczny, a nie konfrontacyjny.

Lewandowski jako wiceprezydent odpowiada m.in. za powstanie tzw. mieszkań treningowych (lokale dla osób trudnej sytuacji życiowej i materialnej). Udało mu się także przeforsować darmową komunikacje miejską dla uczniów poznańskich szkół, a także miejski program refundacji in vitro.

Wybrane obietnice wyborcze:

1)     Aktywna polityka senioralna i wobec osób niepełnosprawnych

2)     Zniwelowanie drastycznych różnic w zarobkach poznaniaków

3)     Rozwój programu mieszkaniowego