Zamknij

Barbara Nowacka w Radiu ZET: udało nam się zatrzymać PiS

Redakcja
24.10.2018 09:41
Barbara Nowacka w Radiu ZET: udało nam się zatrzymać PiS
fot. RadioZET

– Gratuluję Jarosławowi Kaczyńskiemu fantastycznego braku sukcesu z premierem Morawieckim, który położył ich kampanię, a Kaczyński nadal go broni – mówi gość Radia ZET, Barbara Nowacka z Inicjatywy Polska, członkini Koalicji Obywatelskiej. Jej zdaniem największym przegranym tej kampanii jest właśnie Mateusz Morawiecki.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Ze szlachetnego, proeuropejskiego człowieka, którego pokazywał PiS, zrobił się człowiekiem, który słowa prawdy ostatnio powiedział na taśmach. A tak to cały czas kłamał – ocenia Nowacka. Pytana o wypowiedź Marka Suskiego dla Polskiego Radia, który stwierdził, że PO utrzymała w Warszawie „bastion szczawiu i mirabelek”, Barbara Nowacka odpowiada, że politycy PiS „bardzo mocno upadają na głowę”. – Z wysokiego stołka lecą, kompletnie nie widząc, dlaczego nie poszło im dobrze w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu itd. – mówi gość Radia ZET. Jej zdaniem o zwycięstwie Zjednoczonej Prawicy można byłoby mówić wtedy, gdyby otrzymała ona ponad 40 proc. głosów w wyborach samorządowych. – To, że mają lepszy wynik, niż mieli, nie oznacza, że mają sukces, jakiego się spodziewali – komentuje.

Zobacz także

– Nie można cały czas ludzi obrażać i wyśmiewać. PiS się wydaje, że jak wyśmieją większe miasta, to zdobędą głosy w mniejszych. Wcale nie – uważa Barbara Nowacka. Dodaje, że „zapędy Prawa i Sprawiedliwości wcale nie skończą się na tym, co zrobili z konstytucją, edukacją i wymiarem sprawiedliwości”. – Kolejnym krokiem będzie próba przejęcia wszystkich mediów, uderzenie w media prywatne – mówi gość Radia ZET.

Pytana przez Beatę Lubecką o to, czy projekt pt. Koalicja Obywatelska będzie kontynuowany, liderka Inicjatywy Polska odpowiada: „Teraz trzeba zobaczyć, ile PO będzie nam w stanie dotrzymać zobowiązań programowych, bo to jest bardzo istotne”. Dodaje, że właśnie teraz przyjdzie „czas sprawdzania”. „Dla KO jest ważne utrzymywanie wiarygodności i dotrzymywanie zobowiązań. Poza tym uważam, że projekt Koalicji Obywatelskiej przy tym systemie wyborczym najlepiej się sprawdza” – ocenia Nowacka. Dopytywana o to, czy w zamian za zaangażowanie w kampanię Rafała Trzaskowskiego zostanie wiceprezydentką Warszawy, Barbara Nowacka odpowiada, że nie i tłumaczy: „Bo uważałam, że to rzeczy, które są robione dla wartości, a nie dla stanowisk”.

Zobacz także

Pytana o to, ile punktów procentowych dodała Koalicji Obywatelskiej, szefowa Inicjatywy Polska odpowiada: „Wydarzyło się to, że faktycznie w wielu miejscach, nawet symbolicznie, udało nam się zatrzymać PiS”. Dodaje, że wyniki wyborów samorządowych byłyby inne, gdyby lewica „szła sensownie – połączona”.

PSL? „Ich wynik jest absolutnie poniżej oczekiwań” – uważa członkini Koalicji Obywatelskiej. Jej zdaniem, ludowcy stracili radnych na rzecz PiS. „PSL straciło po tym, jak próbowano ich realnie wyniszczyć. Nawet rzeczniczka rządu mówiła o wyeliminowaniu ich z życia publicznego” – ocenia gość Radia ZET. Koalicja PSL-PiS? Zdaniem Nowackiej oznaczałoby to „lokalny koniec” Polskiego Stronnictwa Ludowego, bo „pokazaliby, że niczym się nie różnią”.

RadioZET.pl/BM