Zamknij

Krytykowała PO, teraz dołączyła do Koalicji Obywatelskiej. Nowacka: Czasy się zmieniają

Redakcja
11.09.2018 09:18
Krytykowała PO, teraz dołączyła do Koalicji Obywatelskiej. Nowacka: Czasy się zmieniają
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER

– Koalicja Obywatelska to trudny kompromis, ale czasy się zmieniają. Nie zostanę niczyją przystawką, będę realizowała swoje postulaty – mówiła w porannej audycji Gość Radia ZET Barbara Nowacka. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– To oczywiście, czasami trudny kompromis, ale trzeba spojrzeć w przyszłość. Jeżeli będę miała szansę wprowadzić 2-3 projekty dotyczące polityki społecznej, praw i wolności osobistych, to będzie to dużo więcej, niż mogłabym kiedykolwiek zrealizować, zajmując się wojenkami na lewicy – mówi o wstąpieniu do Koalicji Obywatelskiej, gość Radia ZET Barbara Nowacka.

Dopytywana przez Beatę Lubecką o szereg negatywnych jej wypowiedzi nt. PO, liderka Inicjatywy Polska odpowiada, że „świat się zmienia i czasy się zmieniają”. – To nie Schetyna czy Lubnauer zauraczają, tylko potężna dyskusja o tym, jaka przyszłość czeka Polskę. W Inicjatywie Polska od dłuższego czasu zastanawialiśmy się, co zrobić, by po wyborach w sejmikach słychać było jakikolwiek progresywny głos i żeby nie dać zwycięstwa PiS – komentuje gość Radia ZET. Nowacka dodaje, że „możemy bawić się w rozliczanie wszystkich rządów, ale jesteśmy tu i teraz”. – Jeżeli będzie patrzeć w przyszłość, to jest to bez sensu. Budujemy Polskę na dziś, a nie poprawiamy historię – ocenia. Nowacka zdradza również, że w ramach Koalicji Obywatelskiej udało jej się wynegocjować „parę rzeczy programowych – np. bezpłatna komunikacja dla dzieci”.

Zobacz także

Dopytywana przez Beatę Lubecką o swoją wcześniejszą wypowiedź, w której stwierdziła, że nie wyobraża sobie wspólnych list z tymi, którzy „odpowiadają za dziką reprywatyzację”, Barbara Nowacka odpowiada, że „Platforma  na swoich listach nie ma osób odpowiadających za reprywatyzację”. Gość Radia ZET podkreśla, że Rafał Trzaskowski jest dla niej „gwarancją wiarygodności”. – To nie jest stary układ PO. To koalicja z Nowoczesną, która też wprowadza nowych radnych i mam nadzieję, że będą to też radni Inicjatywy Polska – dodaje.

Głosowanie nad projektem „Ratujmy Kobiety”? – To 166 posłów PiS odrzuciło nasz projekt – uważa Barbara Nowacka. Pytana o to, co zrobiła wtedy Platforma i Nowoczesna, Nowacka odpowiada:  „Zabrakło ich 10 i popełnili potworny błąd, ale nie zakłamujmy rzeczywistości, bo to PiS głosowało za drastycznym projektem zakazującym aborcji”.

Beata Lubecka pytała swojego gościa także o Martę Lempart, która uważa, że kobiety zbierające podpisy pod projektem „Ratujmy Kobiety” mogą czuć się teraz „wyrolowane” przez Nowacką i „jak można szczuć na ludzi, którym zawdzięcza się wszystko”. – Nie bardzo zauważyłam moment, w którym bym szczuła na jakichś ludzi, którzy ze mną współpracowali. To są nadal moje wartości, ale w sejmikach nie liberalizujemy dostępu do aborcji, bo to robi się na poziomie parlamentu – tłumaczy Barbara Nowacka. – Dziewczyny, z którymi zbierałam podpisy pod Ratujmy Kobiety, rozumieją, co robimy – bronimy Polski przed PiS – dodaje.

Przystawka Platformy Obywatelskiej? „Nie obawiam się, że zostanę czyjąkolwiek przystawką. Mam swoją agendę, którą będę starała się realizować” – zapewnia gość Radia ZET. Podkreśla, że bez polityki społecznej, dobrego programu, KO nie ma szansy wygrać, a dziś, jej zdaniem, Koalicja Obywatelska ma „naprawdę niezły program”.

Pytana o to, ile wynegocjowała miejsc do Sejmików, Nowacka odpowiada, że listy nie są jeszcze zamknięte, a zamknięte będą pod koniec tego tygodnia.

Wybory samorządowe 2018 już 21 października. Druga tura – 4 listopada.

ZOBACZ całą rozmowę Beaty Lubeckiej z Barbarą Nowacką 

RadioZET.pl/DG